Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 16

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...
Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření https://radiozurnal.rozhlas.cz/kde...
Filipínci by si chtěli pořídit pět nových C-130J. https://newsinfo.inquirer.net/1332802/ph-air-force-seeks-funding-for-5...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 8. 12. 2012 19:38 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Izrael, USA

Syrské chemické zbraně. Izraelské vítězství a prohry. Americké tajné války po celém světě.

Ze Sýrie přicházejí čím dál tím znepokojivější zprávy. Zdá se, že opozice je zase na koni a slaví vojenské úspěchy, které jsou nejvíce  patrné v Damašku. Opozice dosáhla až mezinárodního letiště a mezinárodní letiště je vždy podstatný až symbolický bod. Je to jedna z těch vlajek, o které se v občanské válce hraje. To znamená, že Asad je v úzkých a může se uchýlit k nasazení chemických zbraní. Američané poučení z předchozích nezdarů už nešaškují se zkumavkami na Valném shromáždění OSN, ale evidentně poskytli OSN jasné důkazy, protože i Generální tajemník OSN varoval Asada před použitím chemických zbraní. Důvod proč je mezinárodní společenství tak alarmováno je zřejmě zjištění, které uniklo do médií, že Asadovo letectvo vkládá chemickou náplň do leteckých bomb a ty jsou připravovány k náletu. Otázku podvěšení této chemické munice pod bojová letadla a její výměna za konveční pak už je tedy otázka jen minut.

Doufám, že Asad prohraje a že se ale nezblázní a že uteče do nějaké země a nebude se snažit udržet si moc i za použití chemických zbraní. To by pak byl on strůjcem západní intervence v Sýrii. Já tady po této intervenci volám, ale proboha ne za takovou cenu. To si nikdo rozumný nemůže přát.

Možná, že Američané neposkytli informace jen OSN. Objevují se totiž informace, že Rusko politicky opouští Asada a pomalu přenechává západu v Sýrii volnou ruku. Že by Rusové taky měli informace o syrských přípravách k použití chemických zbraní? Pochybuji, že by se Rusko zaleklo pevného postoje Polska. Každopádně polský postoj je zajímavý a příkladný, ale ukazuje, že syrská krize ovlivňuje i vztahy NATO-Rusko. Polský ministr zahraniční Sikorsky totiž k rozmístění Patriotů v Turecku rozhodně prohlásil, že "nehledě na pozici Ruska, bude NATO samo rozhodovat jak bránit území svého člena".  Sikorsky řekl naprostou logickou samozřejmost, přesto je potřeba aby tyto samozřejmosti byly Rusku připomínány. A Polsko se stává zřejmě jedinou zemí NATO, která to dělá.

Co se týče pásma Gazy, nejprve jsem tvrdil, že Izrael prohrál, pak zase že vyhrál. Tato změna názorů nastala díky informacím, které jsem měl. Nejprve média říkaly, že díky válce v Gaze bude zahájeno jednání mezi Hamásem a Izraelem, což je jasná izraelská prohra. Pak ale žádné informace o jednáních nepřicházely, takže to vypadalo, že informace o jednáních jsou jen šidítkem Hamásu. Článek Gity Zbavitelové však přináší nové informace a úsudek o vítězství nebo prohře v Gaze je opět nutno změnit. Každopádně, i kdybych názor změnil ještě 100x je jasné, že vítězství a prohry obou stran v posledním konfliktu nejsou nijak závratné nebo nezpochybnitelné, proto je možné se na to dívat pokaždé jinak. Kdyby někdo vyhrál nebo prohrál drtivě, nebylo by to možné. Takže pokud prohlásíme, že válka dopadla nerozhodně, budeme jistě nejblíže pravdy.

Ale podívejme se na to konkrétně. Zbavitelová říká, že jednání začala, ale Hamás při nich dosáhl jen toho, že gazanští rybáři mohou lovit 7 km od břehu, místo dosavadních pěti a zemědělci mohou pěstovat plodiny blíž jak 300 metrů k bezpečnostnímu plotu. Ty 2 km a 300 metrů stálo Hamás život velitele jeho ozbrojených sil a desítky jeho bojovníků a odpalovacích ramp. A Hamás si už nedovolí vypálit na Izrael jedinou raketu. Takže o tom, kdo vyhrál a kdo ne, nechám rozhodnout laskavé čtenáře mého blogu.

Izrael není jediná bojující země. USA plánují v souvislosti s připravovanou intervencí afrických zemí v Mali, útoky na teroristy v severní Africe. Zřejmě se o těchto útocích moc nedovíme, je to jedna z mnoha tajných válek, které se tak rozšířily za Obamy. Při stejné tajné válce v Pákistánu americký dron zabil jednoho z nejvyšších duchovních vůdců Al Kajdy v Pákistánu.

Další akce sice není zřejmě přímou válečnou akcí, ale v souvislosti s tím, jak KLDR připravuje další test rakety, flotila US NAVY už míří do oblasti, aby na test "dohlédla". Stejně jako minule jsou ve flotile plavidla vybavená protiraketovým systémem, který  (a o tom se taky nemluví) úspěšně sestřelil Kadafího raketu Scud v době války v Libyi. Minulý test rakety KLDR dopadl havárií, ale vzhledem k tomu, že v oblasti byla americká loď s protiraketovým systémem, příznivci konspiračních teorií, mezi které rozhodně nepatřím, mají pré. A pokud další test opět selže, bude zase obtížnější vyvracet, že KLDR je tak neschopná.

A příště se zmíním ještě o jedné velmi speciální americké tajné akci. Přijde mi ale natolik závažná a citlivá, že ji budu věnovat samostatný článek.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.září 1323 – Habsburkové uzavřeli mírovou smlouvu s Janem Lucemburským a odevzdali mu listiny, o které opírali své nároky na vládu v Čechách. Museli mu též vrátit některé statky na Moravě (například Znojmo, Břeclav, Podivín).

18.září 1911 Velká Británie poprvé testuje dvoumotorové letadlo