Před několika dny jsem tady spekuloval, proč Izrael nakonec uzavřel s Hamásem příměří a proč nepřikročil k pozemní ofenzívě do Gazy. Je jasné, že k tomu došlo na nátlak USA. Není však jasné, co Američané Izraelcům slíbili. To zůstává tajemstvím. Spekuluje se o různých zbraních a podobně. To se však zdá jako malá cena za případné ústupky Izraele vůči Gaze. Musí to být něco víc. Spekuloval jsem i o tom, že to mohl být pevný postoj USA v OSN vůči zvýšení statutu Palestiny v OSN. Je to možné, ale samozřejmě  jistě to vědět nemůžeme. Je taky možné, že Američané slíbili Izraeli něco jiného nebo tohle a ještě něco jiného.

A co je to něco jiného?

Některá západní média o tom spekulují. Já se odvolám na článek Gity Zbavitelové, na který jsem odkazoval včera. Podle těchto informací se USA, Izrael a Egypt dohodli, že Američané vyšlou na Sinajský poloostrov, který se stává druhým Afghánistánem své jednotky, které pomohou Egyptu v boji s tamními teroristy. Podle těchto zpráv už první Američané dorazili na Sinaj.

Izrael tedy získal přítomnost vojáků spřátelené mocnosti na území země, která se může stát jeho úhlavním nepřítelem a to za cenu o 2 km širšího koridoru pro gazanské rybáře a 300m širšího koridoru pro gazanské zemědělce. S největší pravděpodobností Američané nepřesunuli na Sinaj klasické jednotky. Jednak proto, že přesun klasických armádních jednotek se v podstatě nedá utajit a taky proto, že by se to vymykalo současné koncepci války a taky proto, že klasických jednotek má Egypt spousty a není to, co potřebuje.  Je nanejvýš pravděpodobné, že Američané poslali na Sinaj své speciální jednotky, odborníky na protipovstalecký boj, s kterým Egypt nemá žádné zkušenosti. Je jasné, že tito Američané budou mentorovat egyptské vojáky, ale není vyloučeno, že nějaká speciální komanda budou vést i vlastní operace nebo budou zapojena do operací s Egypťany v přímém boji. Je jasné, že součástí kontingentu budou i bezpilotní letadla. Bez nich se už dnes žádné nasazení neobejde.

Působnost těchto jednotek zůstává samozřejmě omezena jen na Sinajský poloostrov. V žádném případě nemohou a ani nebudou zasahovat do současné politické situace v Egyptě. Obdobně, jak tomu  bylo například v Jemenu. Vyslání amerických vojsk na Sinaj neznamená, že by se USA angažovaly do vnitropolitické situace v Egyptě. Zajímá je jen boj proti teroristům a ochrana Izraele. Přesto je jejich přítomnost v zemi zajímavá a pikantní.

Možná se divíte proč islamista Mursí souhlasil s touto operací. Není to zas tak překvapivé. Vždyť si díky tomu koupil nezasahování USA do současného sporu v zemi. Obamova administrativa, která se postavila proti Mubarakovi, teď  v záležitosti Mursího mlčí. To, že povolil vstup Američanům na Sinaj, mu naopak velice pomohlo. A zajistil si i mlčení Izraele.

Aby to nebylo tak přehledné, tak je nutno podotknout, že v Egyptě působí ještě jedna část amerických ozbrojených sil. Je to brigáda, která je zvaná Task Force Sinai. O této jednotce se vůbec nemluví, ale to je proto, že je součásti sil OSN rozmístěných na Sinaji  již více než 30 let. A protože je součásti OSN nemá pořádnou výzbroj a ani mandát, tak tato síla slouží jen jako pozorovatelé u příměří mezi Izraelem a Egyptem z roku 1979. Je to prostě klasická jednotka Modrých přileb. Její zapojení do boje proti teroristům nebo nedej bože politického boje v Egyptě je více než scifi. Jednotka je složena z velitelské roty, zabezpečovacího praporu a praporu Americké národní gardy, čili se ani nejedná o pravidelnou americkou armádu.

Pokud se však jedna o jednotku, která byla poslána k boji proti teroristům, pikantní okolnosti jejího nasazení nijak nesnižují správnost a užitečnost jejího nasazení. Boj proti teroristům útočícím na Izrael a pašujícím zbraně do Gazy je jistě správný a bohulibý.

Jsou však Sinaj a Káhira od sebe dostatečně vzdáleny? Dá se boj proti teroristům vést bez vměšování do vnitropolitické situace v hostitelské zemi? A je to vůbec správné a morálně přijatelné? To jsou otázky na které je nutno i nadále hledat odpovědi.