Přihlášení
Spřátelené weby
Poslední komentáře
ZPRÁVY
Sýrie jako rukojmí islamistů
Větším problémem než Asad. je přítomnost islamistů v Sýrii. Nezbývá než svrhnout Asada a bojovat proti islamistům.
V souvislosti se situací v Sýrii mě napadá následující úvaha.
Ono to vypadá, že v Sýrii je největší problém zatvrzelý Asad. Samozřejmě, že tomu tak není. V Sýrii máme problémy dva. Asada a islamisty. Přítomnost islamistů je vlastně ten hlavní problém Sýrie.
Když Američané vpadli do Iráku, stali se terčem obviňování z toho, že pád Saddáma Husajna způsobil příliv islamistů do země. Způsobil. Ale jak je vidět v Sýrii, islamisté proniknou do země i bez intervence USA. Stačí, když poleví diktatura. A diktatura nepolevila nějakým zásahem zvenčí, ale přáním Arabů v diktatuře nežít. Problém svobody v muslimských zemích je v tom, že jakmile se povolí uzda svobodě, ihned toho využijí islamisté. Čili problémy v těchto zemích nevyvolávají západní intervence, ale touha lidí po svobodě. Ale proč bychom měli tyto lidi za to odsuzovat? Podívejte se, my úžasní bílí křesťané jsme žili v královstvích. Jakmile tato království padla, přišli jsme s komunismem a nacismem. Komunismus a nacismus znamenaly největší masakry v dějinách lidstva a přinesly to nejhorší utrpení, jaké si dovedete představit. Budeme však vyčítat naším předkům, že zrušili království a zavedli republiky, jejichž nastolení právě přineslo tento vedlejší efekt? Samozřejmě už tehdy byli lidé, kteří prorokovali, že svržení králů právě k tomuto povede a měli pravdu. No a co? Dějiny prostě nezastavíte. Nemůžete zabránit přirozené touze lidí po svobodě. Bránit svobodě je větší utopie než ji podporovat.
V tomto konfliktu máme tři strany. Světského krvavého diktátora. Náboženské hnutí, které se chystá být horší než on a lidi, kteří chtějí svobodu. Myslím, že vůbec není řešit, koho máme podporovat.
Otázka je jak. Ozbrojená intervence v Iráku přinesla krvavou válku. Jenže v Sýrii se žádná nekoná a válka je tam ještě horší. V Iráku stačilo islamistům dělat masakry, aby blamovaly západ. V Sýrii to stačí k tomu, aby se tam západ bál zasáhnout. Západ se bojí do Sýrie, protože tam jsou islamisté, kteří tam přišli díky tomu, že tam nepřišel on. Ti islamisté se nemusí ani namáhat s útoky na západní cíle nebo západní vojáky. Máme z nich respekt. Bojíme se jich. V podstatě vítězí. Ale vítězí jen díky tomu, že nemáme dostatek vůle a odvahy proti nim bojovat a že nemáme politiky s touto vůli a odvahou. Irák a Afghánistán dokázaly, že nejsou neporazitelní a že máme na to je porazit, kdybychom se odhodlali se do toho opravdu opřít a provádět dlouhodobou intervenci, která potrvá roky, desítky let. Ale to se nám nechce. Zcela iracionálně. Profesionální vojáci dnes tvoří jen malé procento obyvatelstva a jejich ztráty tvoří minimální procento. Dnes v podstatě z čistě matematického hlediska, své životy v boji neobětujeme. Přesto vše, co se napsalo, tak ani z ekonomického hlediska nás tyto akce nevysávají. Náklady na válku v Iráku tvořily 1% amerického HDP. V té době dávaly USA na obranu 4% HDP. V době války ve Vietnamu to bylo 16%.
Je to jen o vůli. Islamisté jsou ochotní za svou věc umřít. Zápaďané se na boj za svobodu nejsou ani ochotni dívat v televizi. O tom to celé je. Všechno, co se chce po lidech na západě je, že musí sledovat, že "jejich" chlapci bojují proti těm zlým a s toho je veřejnost strašně "unavená".
Ti, kteří říkají, nepomáhejme muslimům v boji za svobodu, podporujeme tím islamisty, ty islamisty nejvíce podporují, protože když nepodpoříme sekularisty, ti prohrají. Jako v Egyptě.
Je to jen o vůli. Když vidím, jak na Sýrii každý kašle mám skepsi. Je to podobné, jako v době války v Bosně v devadesátých letech. To ovlivnilo nejvíc můj názor na svět, který tady prosazuji. Nejhůř jsem se cítil a nejvíc sem se za západ styděl, ne v době aféry Abu Ghraib v Iráku, ale v době masakru ve Srebrenici, protože vím, že je lepší se snažit a kazit to, než nedělat nic.
Začínám se cítit stejně jako v době Srebrenice.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
10.června 1919 začala bitva o Zvolen. Jedna z bitev Maďarsko-československé války.
10.června roku 1944 povraždily jednotky Waffen-SS 642 obyvatel francouzské vesnice Oradour-sur-Glane.
10.června 1348 – Matyáš z Arrasu na příkaz českého krále Karla IV. začal budovat Karlštejn. Hrad byl dokončen v roce 1357.
10.června 1940 kapitulovalo Norsko.
10.června 1376 – Václav IV. byl zvolen římským králem poté, co jeho otec Karel IV. provedl složitá jednání a vynaložil tučné finanční prostředky zejména porýnským kurfiřtům.
10.června 1348 byla slavnostně zahájena stavba hradu Karlštejn.
Poslední novinky
- Exotické pistole: Služební zbraně z Orientu
- Canon de 105 mle 1913 Schneider (10,5 cm hrubý kanón 13 T.R.)
- Tankové přepravníky: Když potřebujete stěhovat pár desítek tun oceli
- Plamenometné tanky: Satan, Zippo a další americké obrněné chrliče ohně v akci
- Bitva o české země: Velkolepé finále kultovní románové ságy Jana Kotouče
- Plán 1919: Ocelová lavina proti císařskému Německu
- Pobaltské republiky: Tři trpaslíci proti medvědovi
- Žhavé nebe nad Československem. Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989
- Stíhače tanků v Bundeswehru: Pásoví lovci z éry studené války
- M-46 vs. G5: Dělostřelecké souboje na jihu Afriky