Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 17

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 1. 2013 20:00 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Mali

Tak nám vypukla nová válka. Francie se pustila do obtížné války s teroristy v Mali a je třeba ji podpořit.

Zatímco se Češi bavili přímou volbou prezidenta, ve světě nám vypukla další válka. Nebo spíš začalo západní zapojení do ní, protože válka v Mali už trvá dlouho.

Francie jako jediná zareagovala na krizi, která vypukla postupem islamistů na Malijské hlavní město a zahájila intervenci v zemi. Postupuje podle klasického scénáře posledních let. Francouzské letouny Mirage 2000 a Rafale bombardují teroristy, zatímco pozemní speciální jednotky promíchané s malijskými vojáky tyto letadla navádějí na cíle. Zároveň s tím byly nasazeny i vrtulníky ozbrojeného průzkumu Gazelle z vrtulníkové letky speciálních operací. A zároveň s tím podnikly francouzské speciální jednotky pokus o osvobozovací akci v Somálsku.

Od té doby operace v Mali stále pokračují. Francouzské letouny a vrtulníky denně útočí na kolony džihádistů a zabíjejí je po desítkách. Francouzi ovšem přiznávají, že narazili na neočekávaně silný odpor a dobře zorganizovaného nepřítele. Mají první ztrátu, když jeden pilot vrtulníku byl zasažen pozemní palbou a zemřel po návratu na základnu. Rovněž operace v Somálsku neuspěla. Uneseného francouzského tajného agenta se pokusilo osvobodit komando tajné služby DGSE vysazené z 5ti vrtulníků, ale bylo odraženo. Rukojmí byl zabit a Francouzi přišli o jednoho zabitého a jeden člen komanda se stal novým zajatcem islamistů, což svědčí o tom, na jak tvrdý odpor muselo komando narazit.

Francie se oprávněné obává pomsty teroristů a ohlásila zvýšená bezpečnostní opatření.

Mluví se o tom, že malijští džihádisté jsou tak silní, protože jsou vyzbrojeni z libyjských skladů. Libyjské zbraně se k nim dostaly díky chaosu, který vypukl jako nevyhnutelný průvodní jev při svržení Kaddafího. Každopádně velitel těchto džihádistů žil v libyjském exilu pod ochranou Kaddafího, což staví na hlavu názory, že za "Kaddafího by se  to nestalo." Taky jsem zvědav, co vytáhnou bojovníci proti imperialismu za argument. Prý NATO bombardovalo Libyi kvůli ropě. Ptám se, co mají v Mali, kromě vychrtlého dobytka?

Operace v Mali jsou zatím úspěšné. Malijská armáda postupuje a džihádisté mají velké ztráty, jak to tak bývá, když se do něčeho zapojí západní letectvo. I když podle posledních zpráv zahájili džihádisté novou protiofenzívu. Akce v Somálsku, která s akcí v Mali souvisela, protože Ffrancouzi se obávali, že by teroristi jako pomstu za útok v Mali mohli rukojmího zabít, byla neúspěch, samozřejmě. Jenže, to se prostě stává. Francouzi uskutečnili v Somálsku už několik podobných akcí proti teroristům i pirátům a teď se jim to prostě nepovedlo. Tak to prostě chodí. Stalo se ti i Američanům i Izraelcům. Samozřejmě, kdyby se to samé stalo Američanům, média by to náležitě rozmázly. Ale myslím, že ani Francouzi nebudou ochuzeni. Jak bude akce v Mali pokračovat a přitvrzovat, některá média postupně začnou být silně protifrancouzská.

Co se týče Francouzských komand, mají stejný problém jako francouzská armáda. Na papíře jsou to elitní jednotky, ale nemají dostatek bojových zkušeností. Ve francouzské armádě je takové zvláštní situace. Klasické parašutistické jednotky vytvářejí speciální průzkumné oddíly GCP. Oddíl GCP vytvořený u výsadkového pluku cizinecké legie je nejzkušenější jednotka a je mnohem lepší než jiné jednotky, které francouzská armáda má a které jsou tvořeny Francouzi. Možná kdyby se akci zúčastnil GCP k debaklu by nedošlo.

Já jen doufám, že Francouzi nebyli tak hloupí a že se poučili s toho, co dělali posledních 10 let Američané a že se jen nesmáli jejich neúspěchům a neignorovali jejich úspěchy, ale pečlivě studovali jejich operace a poučili se z nich. Zatím to tak, ale nevypadá. Vypadá to, že podcenili sílu a výzbroj nepřítele, když se sami diví jeho síle. Nejprve Francouzi vyhlašovali, že operace bude probíhat, tak dlouho, jak bude třeba, aby na druhý den stanovili její časové omezení na "několik týdnů". Dali tak džihádistů najevo, že když to několik týdnů vydrží, budou mít od nich pak pokoj. Na druhou stranu, něco podobného udělal Obama v Afghánistánu a taky je otázka, kolik těch džihádistů těch několik týdnů přežije.

Francouzi se pustili jako vedoucí síla do nové války proti terorismu. Mimochodem Obama zakázal americké vládě a armádě tento termín používat, ale Francouzi jej teď vytáhli na světlo světa. Zadělali si tak na vlastní Irák nebo Afghánistán a riskují několik věcí:

1, Že za těch pár týdnu odejdou z Mali s ostudou nebo tam budou muset zůstat dlouhá léta a konec války bude takový nijaký jako v Iráku a Afghánistánu. Otázka je jestli ovšem francouzská armáda, vláda a národ na tohle mají. Já to spíš vidím, že v případě, že se to v Mali nepodaří, dojde v souladu s francouzskými tradicemi spíš k té ostudě. Ale zdůrazňuji v případě, že se nepodaří. Může se to podařit. Je to ale zatím ta nejriskantnější akce, kterou Francouzi podnikli. 

2, vystavují se nebezpečí terorismu a všeobecné nenávisti v džihádistických kruzích a mohou se dostat na úroveň neoblíbenosti USA. Mohou zakusit rovněž nenávist veřejného mínění a médií. Opět jsi nejsem jistý, jestli zrovna Francie má na to, aby to ustála. 

3, Může se stát, že Francouzi okusí skutečně tvrdou, bezohlednou, drsnou a špinavou válku jako USA v Afghánistánu, ve které navíc budou sami, jako USA v Iráku. Ano Francie se angažovala v Afghánistánu a Libyi, ale oficiálně jako člen NATO. Teď jsou Francouzi v roli "lead nation", v roli USA. Opět si nejsem jistý, jestli současná Francie něco takového ustojí.

Každopádně jsem na její straně a doufám, že se ji všechny tři rizika podaří vyřešit a konfliktem v Mali úspěšně projít. Proč? Protože v Mali máme nový Afghánistán, kde vládne Al Kajda a kde má klid "na práci", čili vymýšlení a cvičení se na teror a džihád. Navíc je to mnohem blíže Evropy než Afghánistán. Tamní džihádisté nabyli obrovskou sílu a zahájili rozpínaní vlastního území. Existuje snad ještě jasnější důvod pro intervenci? Naopak bychom mohli kritizovat Obamu, že Francii nepodpořil víc než nějakými podpůrnými službami amerických sil, ale zas na druhou stranu myslím si, že USA Francouzům fakt nic nedluží. Volá se tady, aby se konečně Evropané víc zapojili do světového dění a trošku ulehčili USA v boji proti islamistům a Francouzi to právě dělají. Tak, ať si vybojují svoji válku. Jsou na řadě. Británie  Francouzům poskytla dva letouny C-17 Globemaster, což jsou velkokapacitní letadla a hodí se. Taky nevyšle bojové jednotky, ale Angličané se už taky nabojovali dost v Iráku a Afghánistánu. Jak píšou na severu onwar.eu ostatní evropské země se tváří jako by se nic nedělo a k celé věci zarytě mlčí. Pokud se se říkalo, že USA bojují za západ, tak můžeme říct, že Francie bojuje za Evropu.

Doufám tedy, že se Francouzům podaří přestát tuto zkoušku a vypálit za nás další hnízdo teroristů. Měli bychom ji držet palce. Když už ji nechceme pomoct. Vzhledem k tomu, že Obama se sice pomalu a opatrně, ale stahuje z Afghánistánu, tak se Francie dostává do čela pelotonu bojovníku proti džihádistům.

Viva la France.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

7.prosince 1941 zaútočili -japonci na Pearl Harbor

7.prosince 1741 – Bavorský kurfiřt Karel Albrecht, který neuznával pragmatickou sankci a sám si činil nároky na habsburské dědictví, se prohlásil v Praze českým králem.

7.prosince 1383 – zemřel Václav Lucemburský, nevlastní mladší bratr Karla IV., vévoda lucemburský

Translate