Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 47

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 6. 2. 2013 17:57 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Íránský prezident v Egyptě

Jak souvisí situace v Íránu se situací v Egyptě a v Sýrii a spostavením Izraele. Bota hozená na prezidenta.

Návštěva prezidenta Ahmadínežáda v Káhiře spojila všechna témata, o kterých jsem chtěl dnes psát, v jedno. A ještě víc to spojila bota hozená na tohoto prezidenta syrským uprchlíkem. Bota hozená ve zlobě nad tím, co dělají Íránci v Sýrii.

Včera jsem psal o íránských opicích a o tom, jak Íránci kamuflují své úspěchy. Zoologové rozpoznali, že íránská opice, která měla letět do vesmíru ve skutečnosti byly dvě opice. Jednu ukázali Íránci před startem a druhou po údajném přistání. Dnes se zase ozvali odborníci na letadla a potvrdili, že futuristicky vypadající stíhačka, kterou Írán prezentoval a která připomíná současné poslední americké, čínské nebo ruské stroje, ve skutečnosti je jen plastiková maketa. Pilotní kabina stroje je tak malá, že by se do ní pilot téměř nemohl vejít a samotný letoun je tak malý, že nemůže obsahovat vše co Íránci tvrdí, že obsahuje. Tady se musí stavitelé íránských potěmkinovských vesnic ještě něco naučit.

Íránský prezident poprvé navštívil Egypt. Islámisté s islámisty si rozumějí. Islamistická vláda v Káhiře veselé pouští íránská válečná plavidla přes Suez do Středozemního moře. Když nebudeme podporovat egyptskou opozici proti islamistům, dočkáme se ještě většího Íránsko-egyptského bratrství. Peršané se spojí s faraony? Už to samo o sobě budí hrůzu. A teď si ještě představte, že v zájmu zhoubné ideologie, která dovede zfanatizovat miliony lidí.

Ne všechny. Jak ukázal onen Syřan, který hodil botou.

Podle serveru www.onwar.eu bombardovali Izraelci Sýrii se souhlasem Baracka Obamy a mohlo by to signalizovat změnu americké politiky vůči Sýrii. Zdálo by se krajně nepravděpodobné, že by Izrael zasáhl proti Asadovi. Ne proto, že Asad je garantem míru s ním, jak někdo tvrdí, protože Asad naopak podporuje Hizballáh, což je protiizraelská teroristická organizace. Hizballáh zabil izraelské turisty v Bulharsku, což byl klasický teroristický útok. A Asad nepodporuje teroristy?

Ale vraťme se k Izraeli. Začínám si myslet, že by bylo velice užitečné, kdyby se Izrael zapojil do řešení krize v Sýrii. Aspoň by se tím eliminovala islamistická, fanatická část syrské opozice. K této myšlence mě přivedly zprávy o tom, že Izraelský nálet na Asada odsoudily Turecko i Saudská Arábie. Že se nám to zamotává? Vůbec ne. Naopak, všechno je tak, jak říkám už delší dobu. V Sýrii jsou tři strany. Šíitští Asadovci podporovaní Íránem, sunitští džihádisté podporování Saudskou Arábii a třetí strana prozápadních Syřanů. Ti by měli být podpořeni západem i Izraelem. Aspoň by se to všechno ujasnilo, kdo kde stojí, na jaké straně.  A eliminoval by se tak Turecký a Saudský vliv na syrskou situaci. Což by bylo jen dobře.

Možná, že Izrael s něčím takovým počítá. Možná, že dokonce počítá s tím, že situace v Sýrii vykrystalizuje v nějaký větší regionální konflikt, který opět změní současné rozložení sil v regionu. No řeknu to rovnou - prostě válku s Íránem. A to přesto, že po volbách v Izraeli posílily umírněnější strany. V otázce ani ne bezpečnosti, ale přežití Izrael kompromisy nebere.

V době války proti terorismu, když Bush vytáhl s tažením proti "ose zla", Izraelci ani nedutali. Odpočívali a byli rádi, že Američané to řeší za ně. A měli vlastní problémy s druhou intifádou. Teď se však zdá, že by Izrael mohl pozvednout prapor boje proti islamistům. Izraelský generál Reuven mluvil o "ose zla". Jakoby Izrael přebíral Bushovu rétoriku. Třeba půjde i ve šlépějích jeho činů. I když samozřejmě Izraelci nikdy nebudou okupovat nebo napravovat žádnou zemi. Ale můžou drakovi utnout hlavu...uhasit oheň...

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.května 1635 – Francie vstoupila do války proti Habsburkům

Translate