Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 66

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?
Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 6. 2. 2013 17:57 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Íránský prezident v Egyptě

Jak souvisí situace v Íránu se situací v Egyptě a v Sýrii a spostavením Izraele. Bota hozená na prezidenta.

Návštěva prezidenta Ahmadínežáda v Káhiře spojila všechna témata, o kterých jsem chtěl dnes psát, v jedno. A ještě víc to spojila bota hozená na tohoto prezidenta syrským uprchlíkem. Bota hozená ve zlobě nad tím, co dělají Íránci v Sýrii.

Včera jsem psal o íránských opicích a o tom, jak Íránci kamuflují své úspěchy. Zoologové rozpoznali, že íránská opice, která měla letět do vesmíru ve skutečnosti byly dvě opice. Jednu ukázali Íránci před startem a druhou po údajném přistání. Dnes se zase ozvali odborníci na letadla a potvrdili, že futuristicky vypadající stíhačka, kterou Írán prezentoval a která připomíná současné poslední americké, čínské nebo ruské stroje, ve skutečnosti je jen plastiková maketa. Pilotní kabina stroje je tak malá, že by se do ní pilot téměř nemohl vejít a samotný letoun je tak malý, že nemůže obsahovat vše co Íránci tvrdí, že obsahuje. Tady se musí stavitelé íránských potěmkinovských vesnic ještě něco naučit.

Íránský prezident poprvé navštívil Egypt. Islámisté s islámisty si rozumějí. Islamistická vláda v Káhiře veselé pouští íránská válečná plavidla přes Suez do Středozemního moře. Když nebudeme podporovat egyptskou opozici proti islamistům, dočkáme se ještě většího Íránsko-egyptského bratrství. Peršané se spojí s faraony? Už to samo o sobě budí hrůzu. A teď si ještě představte, že v zájmu zhoubné ideologie, která dovede zfanatizovat miliony lidí.

Ne všechny. Jak ukázal onen Syřan, který hodil botou.

Podle serveru www.onwar.eu bombardovali Izraelci Sýrii se souhlasem Baracka Obamy a mohlo by to signalizovat změnu americké politiky vůči Sýrii. Zdálo by se krajně nepravděpodobné, že by Izrael zasáhl proti Asadovi. Ne proto, že Asad je garantem míru s ním, jak někdo tvrdí, protože Asad naopak podporuje Hizballáh, což je protiizraelská teroristická organizace. Hizballáh zabil izraelské turisty v Bulharsku, což byl klasický teroristický útok. A Asad nepodporuje teroristy?

Ale vraťme se k Izraeli. Začínám si myslet, že by bylo velice užitečné, kdyby se Izrael zapojil do řešení krize v Sýrii. Aspoň by se tím eliminovala islamistická, fanatická část syrské opozice. K této myšlence mě přivedly zprávy o tom, že Izraelský nálet na Asada odsoudily Turecko i Saudská Arábie. Že se nám to zamotává? Vůbec ne. Naopak, všechno je tak, jak říkám už delší dobu. V Sýrii jsou tři strany. Šíitští Asadovci podporovaní Íránem, sunitští džihádisté podporování Saudskou Arábii a třetí strana prozápadních Syřanů. Ti by měli být podpořeni západem i Izraelem. Aspoň by se to všechno ujasnilo, kdo kde stojí, na jaké straně.  A eliminoval by se tak Turecký a Saudský vliv na syrskou situaci. Což by bylo jen dobře.

Možná, že Izrael s něčím takovým počítá. Možná, že dokonce počítá s tím, že situace v Sýrii vykrystalizuje v nějaký větší regionální konflikt, který opět změní současné rozložení sil v regionu. No řeknu to rovnou - prostě válku s Íránem. A to přesto, že po volbách v Izraeli posílily umírněnější strany. V otázce ani ne bezpečnosti, ale přežití Izrael kompromisy nebere.

V době války proti terorismu, když Bush vytáhl s tažením proti "ose zla", Izraelci ani nedutali. Odpočívali a byli rádi, že Američané to řeší za ně. A měli vlastní problémy s druhou intifádou. Teď se však zdá, že by Izrael mohl pozvednout prapor boje proti islamistům. Izraelský generál Reuven mluvil o "ose zla". Jakoby Izrael přebíral Bushovu rétoriku. Třeba půjde i ve šlépějích jeho činů. I když samozřejmě Izraelci nikdy nebudou okupovat nebo napravovat žádnou zemi. Ale můžou drakovi utnout hlavu...uhasit oheň...

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.dubna 1713 – Pragmatická sankce. Karel VI. Habsburský v ní určil nástupnictví po ženské linii v případě, že vymře linie mužská. Přijala ji sice většina států, stejně však došlo k válce o Rakouské dědictví.

19.dubna 1848 – Vznik Konstitučního spolku. Spolek, který tvořili stoupenci myšlenky sjednoceného Německa, měl být protikladem Národního výboru, který byl proti této myšlence.

19.dubna 1945 vypálily německé jednotky českou osadu Ploština na Moravě.

Translate