Nepokoje v Egyptě pokračují. Vypukly nepokoje v Tunisku - kolébce onoho Arabského jara, které někdo vítá a jiný ho vidí jako Velkou islamistickou revoluci. Jenže teď se lidé bouří proti islamistům. Chtějí demokracii a nechtějí islamisty. My přece taky chceme demokracii a nechceme islamisty. Nebo že bychom snad demokracii nechtěli? Nebo ji chceme tady a nechceme ji tam? Proč? Proč politici podporovali první Arabské jaro, které vyneslo k moci islamisty? A proč nepodporují arabskou opozici teď, když je proti islamistům? Proč kritici téhle politiky nepodporují opozici, která je proti islamistům? Copak se všichni nebojíme islamistů? Je to snad s toho důvodů, že s dalšími násilnými demonstracemi nikdo nepočítal? Že nám další a další nepokoje připadají jako chaos, na který nemáme žaludek? Něco jako nekonečná válka v Afghánistánu? Prostě ten "jejich bordel"? Nebo prostě proto, že jsme zvyklí něco řešit pár měsíců a když to trvá déle, tak jdeme od toho? Ale takhle může uvažovat jenom ignorant. Ignorace toho, co se děje nebo paušalizování toho jen jako "bordelu" se nám vymstí. V Tunisku a Egyptě probíhá to druhé Arabské jaro. Neříkám to poprvé. Podpořme ho. Ti lidé chtějí to samé, co my. Je to šance vymotat se z bludného kruhu mezi islamismem a diktaturou. Včera někdo říkal, že arabská revoluce ztratila směr. To je ta největší kravina. Arabská revoluce má směr. Teď ten správný. Proč to nikdo nevidí? To jsme opravdu tak hloupí? Pak si náš osud zasloužíme.

O tom, že EU chrání Hizballáh, jsem už tady před několika měsíci psal. Teď se do díky zveřejnění výsledků vyšetřování útoku v bulharském Burgasu dostalo do povědomí médií. Připomínám, že Hizballáh je teroristická šíitská libanonská organizace, která je podporována Iránem a Sýrii. Hizballáh podporuje Asada v boji proti opozici a ohrožuje a hrozí Izraeli. A nejen hrozí. Jak připomíná Gita Zbavitelová, v Libanonu provedl 36 sebevražedných atentátů, kdy zabíjel americké, francouzské a izraelské vojáky a civilisty, celkem 659 lidí. V Argentině provedl 2 útoky, kde zabil 114 lidí. Další útoky se pokoušel provést v Singapuru, Egyptě a na Kypru, Thajsku, Keni, Azerbajdžánu, Indii a Gruzii. To všechno EU nestačí. Podle EU je Hizballáh dobročinná organizace. Ovšem není to dílo nějakého anonymního "Bruselského úředníka". Je to dílo Francie a Německa, kteří si zákaz Hizballáhu nepřejí. Dokonce vyvíjeli nátlak na Bulharsko, ať neoznačuje viníka jako Hizballáh. Pro mě je to stejně nepochopitelné, jako nepodpora demokratických sil na Blízkém východě.

Zapomněl jsem se zmínit o tom, že Češi jedou do Mali. Nebudou bojovat, ale cvičit místní vojáky. Je dobře, že se do toho Česko zapojilo. Tentokrát snad nevadí, že se držíme zpátky, Francouzi to zatím neberou jako zbabělost. Ale mají právo žádat víc a my máme povinnost to splnit. Ale zatím je to v pořádku takhle.