Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 20. 3. 2013 18:16 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Wardak

Podstata sporu o americké speciální jednotky ve Wardaku. Jedná se o afghánskou Lokální policii.

Vracím se ještě ke sporům afghánského prezidenta s NATO, ohledně působení amerických speciálních jednotek v provincii Wardak. Celá věc je opět zkreslená. Podstata sporu je jinde. Ve Vietnamu americké speciální jednotky vytvořily místní jednotky z horských kmenů, které bojovaly proti Vietkongu. Vláda v Saigonu a "Vietnamci z údolí" těmito horskými kmeny opovrhovali a neviděli rádi, že je Američané vyzbrojují, i když bojovali na jejich straně. Postoj těchto kmenů a Saigonské vlády byl vůči sobě nevraživý. V Iráku Američané vytvořili sunitské milice, které bojovaly proti sunitským teroristům, což byla jedna z rozhodujících věcí amerického vítězství v této válce. Ale šíitská vláda neměla a nemá tyto milice v lásce a její postoj k nim je nepřátelský. 

Stejně tak v Afghánistánu vytvořily americké speciální jednotky z vesničanů v odlehlých oblastech místní bezpečnostní jednotky, kterým říkají Lokální policie. Od podobných jednotek ve Vienamu a Iráku se liší tím, že  nejsou od ústřední vlády odděleny etnicky ani náboženský. Přesto je Karzáího postoj k těmto jednotkám stejně nedůvěřivý, jako v předchozích případech. A to je jádro celého problému. Možná Karzáímu vadí, že Lokální policie má blíž k Američanům než k němu. Možná to souvisí s povstáním proti Talibánu, protože povstalci taky Karzáímu moc nefandí a on se bojí o svou moc.

Lokální policie jsou v podstatě ozbrojení vesničané. Jsou to kmeny, které bojují proti Talibánu. Je tudíž jasné, že jejich pojetí lidských práv nebude stejné jako pojetí západních lidsko-právních organizací kulantně řečeno. Je tedy možné, že se stížnosti na toto pojetí dostaly ke Karzáímu. Taky je možné, že Karzáí naslouchá talibánské propagandě, když se mu to hodí. Každopádně se rozhodl tuto Lokální policii ve Wardaku zlikvidovat. Proto obvinil nejprve Američany. Když bylo toto obviňování neúnosné, zahájil kritiku lokální policie. Nebyl to tedy obrat v jeho názoru, jak jsem před pár dny psal.

NATO se nakonec s Karzáím dohodlo. Americké speciální jednotky se stáhnou z Wardaku a s nimi i Lokální policie. A o tu jde Karzáímu především. Američané jsou jen dobrý terč, jako vždy. V provincii však nevznikne bezpečnostní vakuum, protože podle této dohody mají Lokální polici nahradit síly Národní policie a Afghánské armády. A k tomu by stejně jednou došlo.

Určitě to však neznamená konec NATO, nebo Američanů nebo dokonce speciálních jednotek v provincii Wardak. Proto celá věc z médií vyšuměla. Jé jisté, že se dohoda týká Lokální policie. Rovněž se týká amerických speciálních jednotek, ale...

Američané mají totiž jednotku, která se nazývá Special forces. Neoficiálně se ji říká (určitě jste to už slyšeli) Zelené barety. Tato jednotka založená v dobách studené války byla určena k vytváření partyzánských jednotek, které měly bojovat po lesích proti komunistickým režimům v případě války se SSSR. Brzo USA zjistily, že tito vojáci mohou sloužit k úkolu právě opačnému. Vytvářet jakési "lidové milice", které budou sloužit k pronásledování rudých partyzánů. A protože válka se SSSR nenastala, ale nastaly různé konflikty s rudými partyzány, Zelené barety provádějí právě tuto činnost.

Jakmile vypukla válka proti terorismu, Zelené barety na stejném principu začaly vytvářet místní jednotky proti Al Kajdě a Talibánu.

Kromě toho mají Američané další speciální jednotky v obecném slova smyslu. Slovem speciální jednotka se označují různá útočná komanda. V případě USA se jedná o Rangers, Delta Force, SEALs a další. Američané mají opravdu hodně takových jednotek. Ty nepracují s podporou lokálních sil, ale dělají spíš takové spektakulární akce jako je dopadení Bin Ládina.

Je tedy velmi pravděpodobné, že dohoda o Wardaku se týká Speciálních jednotek Special forces, které podporovaly Lokální policii a ne speciálních jednotek jako takových.

Čili celá Wardacká aféra skončila výměnou Lokální policie a jedné americké jednotky, která ji podporovala. Ostatní zůstává stejné jako ve zbytku Afghánistánu.

Každopádně Karzáímu to rozhodně ke cti neslouží.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny
Od Komento

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.října 1748 – Byl uzavřen mír v Cáchách, který ukončil válku o dědictví rakouské. Marie Terezie ztratila část italských provincií a získala všeobecné uznání pragmatické sankce.

18.října 1918 začíná bitva u Terronu v níž vítězí českoslovenští legionáři nad císařským vojskem i přes nasazení yperitu a několika protiútokům.

Translate