Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 62

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Petr Kovář - Komentář v T-90
Níže je únorové video k T-90M Военная приемка. Т-90М. Прорыв
Pro zajímavost srovnání helma z 2. světové vályk vs moderní
AMERICAN RQ 4 GLOBAL HAWK VS IRAN's KHORDAD 15 - FULL ANALYSIS
Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'

ZPRÁVY

Zveřejněno: 20. 3. 2013 18:16 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Wardak

Podstata sporu o americké speciální jednotky ve Wardaku. Jedná se o afghánskou Lokální policii.

Vracím se ještě ke sporům afghánského prezidenta s NATO, ohledně působení amerických speciálních jednotek v provincii Wardak. Celá věc je opět zkreslená. Podstata sporu je jinde. Ve Vietnamu americké speciální jednotky vytvořily místní jednotky z horských kmenů, které bojovaly proti Vietkongu. Vláda v Saigonu a "Vietnamci z údolí" těmito horskými kmeny opovrhovali a neviděli rádi, že je Američané vyzbrojují, i když bojovali na jejich straně. Postoj těchto kmenů a Saigonské vlády byl vůči sobě nevraživý. V Iráku Američané vytvořili sunitské milice, které bojovaly proti sunitským teroristům, což byla jedna z rozhodujících věcí amerického vítězství v této válce. Ale šíitská vláda neměla a nemá tyto milice v lásce a její postoj k nim je nepřátelský. 

Stejně tak v Afghánistánu vytvořily americké speciální jednotky z vesničanů v odlehlých oblastech místní bezpečnostní jednotky, kterým říkají Lokální policie. Od podobných jednotek ve Vienamu a Iráku se liší tím, že  nejsou od ústřední vlády odděleny etnicky ani náboženský. Přesto je Karzáího postoj k těmto jednotkám stejně nedůvěřivý, jako v předchozích případech. A to je jádro celého problému. Možná Karzáímu vadí, že Lokální policie má blíž k Američanům než k němu. Možná to souvisí s povstáním proti Talibánu, protože povstalci taky Karzáímu moc nefandí a on se bojí o svou moc.

Lokální policie jsou v podstatě ozbrojení vesničané. Jsou to kmeny, které bojují proti Talibánu. Je tudíž jasné, že jejich pojetí lidských práv nebude stejné jako pojetí západních lidsko-právních organizací kulantně řečeno. Je tedy možné, že se stížnosti na toto pojetí dostaly ke Karzáímu. Taky je možné, že Karzáí naslouchá talibánské propagandě, když se mu to hodí. Každopádně se rozhodl tuto Lokální policii ve Wardaku zlikvidovat. Proto obvinil nejprve Američany. Když bylo toto obviňování neúnosné, zahájil kritiku lokální policie. Nebyl to tedy obrat v jeho názoru, jak jsem před pár dny psal.

NATO se nakonec s Karzáím dohodlo. Americké speciální jednotky se stáhnou z Wardaku a s nimi i Lokální policie. A o tu jde Karzáímu především. Američané jsou jen dobrý terč, jako vždy. V provincii však nevznikne bezpečnostní vakuum, protože podle této dohody mají Lokální polici nahradit síly Národní policie a Afghánské armády. A k tomu by stejně jednou došlo.

Určitě to však neznamená konec NATO, nebo Američanů nebo dokonce speciálních jednotek v provincii Wardak. Proto celá věc z médií vyšuměla. Jé jisté, že se dohoda týká Lokální policie. Rovněž se týká amerických speciálních jednotek, ale...

Američané mají totiž jednotku, která se nazývá Special forces. Neoficiálně se ji říká (určitě jste to už slyšeli) Zelené barety. Tato jednotka založená v dobách studené války byla určena k vytváření partyzánských jednotek, které měly bojovat po lesích proti komunistickým režimům v případě války se SSSR. Brzo USA zjistily, že tito vojáci mohou sloužit k úkolu právě opačnému. Vytvářet jakési "lidové milice", které budou sloužit k pronásledování rudých partyzánů. A protože válka se SSSR nenastala, ale nastaly různé konflikty s rudými partyzány, Zelené barety provádějí právě tuto činnost.

Jakmile vypukla válka proti terorismu, Zelené barety na stejném principu začaly vytvářet místní jednotky proti Al Kajdě a Talibánu.

Kromě toho mají Američané další speciální jednotky v obecném slova smyslu. Slovem speciální jednotka se označují různá útočná komanda. V případě USA se jedná o Rangers, Delta Force, SEALs a další. Američané mají opravdu hodně takových jednotek. Ty nepracují s podporou lokálních sil, ale dělají spíš takové spektakulární akce jako je dopadení Bin Ládina.

Je tedy velmi pravděpodobné, že dohoda o Wardaku se týká Speciálních jednotek Special forces, které podporovaly Lokální policii a ne speciálních jednotek jako takových.

Čili celá Wardacká aféra skončila výměnou Lokální policie a jedné americké jednotky, která ji podporovala. Ostatní zůstává stejné jako ve zbytku Afghánistánu.

Každopádně Karzáímu to rozhodně ke cti neslouží.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny
Od Komento

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.října 1576 – český král Rudolf II. Habsburský byl zvolen v Řezně německým králem

22.října 1882 se narodil Wilhelm Bodewin Johann Gustav Keitel německý polní maršál popravený 16. října 1946 za zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.