Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 31. 3. 2013 18:28 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Korea, Egypt, JAR

Nebojte se KLDR, bojte se Egypta. O rostoucím zahraničním zapojení a domácích problémech JAR.

Uznávám, že oznámení, že "od teď se nacházíme ve válečném stavu" zní dost zlověstně a osobně ani netuším jaký je v tom rozdíl od  "vyhlašujeme válku". Poslední dobou se lze taky dočíst, že bezpečnostní experti se stále více podivují nad "nevyzpytatelností" posledního Kima neboli nad jeho duševním zdravím. Někteří se dokonce ptají, jestli současná krize v Koreji, je jen jedna z dalších nebo je to ta poslední. Každopádně Jihokorejci si žijí svým běžným životem. To o něčem svědčí. Rovněž si všimněte, že si mladý Kim netroufá na nic víc než na propagandu. Žádné provokace na moři, žádné ostřelovaní ostrovů. Jen se naparuje a chvástá. Kdyby chystal nějaké raketové útoky, určitě by nezveřejnil jejich mapy a plány, jak se stalo. Je to jenom poker face. Není třeba se ho bát. To však neznamená, že bychom měli rezignovat na jeho odstrašování. A že by nás měl nechat lhostejný osud lidí, kteří měli tu smůlu, že se narodili v jeho zemi. Mimochodem, tím, že KLDR vyhlásila v podstatě válku Jižní Koreji, nebyly by útok na KLDR politicky a právně bezvýznamný? Nebylo by to něco jako útok z levého křídla uprostřed války? Samozřejmě reálný důsledek byl nedozírný a nikdo o takový krok nemá zájem. Ale snad i těm nejhloupějším lidem typu pana Zaorálka dojde, že tady nejde o nějakou intervenci vůči Koreji, protože severokorejská vyhlášení války, by pro ni byla skvělá záminka.

Bát bychom se měli vývoje v Egyptě. Již psal o tom, že se islamistická moc chystá na zadržení opozičních předáků. Teď přišli s žalobou na egyptského televizního komika "za urážku prezidenta". A zároveň "urážku islámu." To je přesně ten islamistický přístup - urážka prezidenta je i urážka islámu. Tento případ, protože je "mediálně vděčný" konečně přitahuje pozornost médií na mizející svobodu v Egyptě. Doufám, že tato pozornost neutichne.

Často tady píšu o tom, jak někde válčí USA, NATO nebo třeba Francie. Do stále více akcí se však pomalu zapojuje i jedna se zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína /anglicky China/ a Jižní Afrika /anglicky South Africa/). Jižní Afrika je nejchudobnější zemí BRICS, takový opak Číny, ale s těmito zeměmi má společné to, že se snaží o vlastní aktívní zahraniční politiku. Ta je samozřejmě zaměřena na Afriku. Jednotky Jihoafrické republiky působí v několika Afrických zemích v rámci sil OSN - například v Súdánu. I jižní Afrika však poznává, že je to jedno jestli patříte mezi BRICS nebo Západ a že pokud se snažíte o aktivní zahraniční politiku  a vysílaní armád do zahraničí, přináší to oběti.

Jistě jste zaregistrovali informaci o převratu ve Středoafrické republice. Povstalci během převratu zaútočili na zde umístěná vojska Jižní Afriky a zabili jim 13 vojáků. Jižní Afrika však ve Střední Africe zůstává. OSN včera schválilo aktivní roli Modrých přileb v Kongu. Tamní válka trvala od poloviny 90. let a vyžádali si miliony (to není překlep) mrtvých a absolutně to nikoho nezajímá. Přitom Irák nebo Afghánistán je proti tomu jen taková patálie. V roce 2003 skončila celokonžská válka, ale konflikt pokračuje v provincii Kiwu. Po15ti letech této války OSN teprve včera schválila nasazení speciální brigády vojsk OSN, která bude moci útočit na povstalce, což je jen vzletné slovo pro loupeživé bandy, aby je mohla udržet od trpícího obyvatelstva. Součástí této brigády má být i prapor z Jižní Afriky.

Jižní Afrika však není rostoucí mocností a vzkvétající zemí. V zemi je tak velká zločinnost, že v některých oblastech musela být nasazena armáda. Hranici s chudobným Mosambikem rovněž nehlídá policie, ale armáda.

Dnes ráno přišla zpráva, že zahynulo 5 příslušníků této armády, když se zřítil vrtulník, který hlídkoval proti pytlákům. Pytláctví je v Jižní Africe rovněž rozšířené tak moc, že musí být nasazena armáda. Tento týden se tak stal pro jihoafrickou armádu tragickým. Tato armáda má své vlastní problémy. Politické vedení země si přálo, aby byla tvořena ze 76% z černochů a z 24% z ostatních ras, hlavně z bělochů, kteří tvoří velkou menšinu (viz. aféra Pistorius). Bohužel o situaci v zemi svědčí to, že bílí z Jihoafrické armády hromadně prchají a ta je nyní tvořená z 96% z černochů, 3% z bělochů a 1% z ostatních ras přítomných v zemi).

Jak jsme mohli vidět v případu Krejčíř, v Jižní Africe mají velké problémy s justičním systémem a nedávno jsme mohli sledovat sociální hornické nepokoje, při kterých policie zastřelila desítky horníků. Samozřejmě, že dnes již i ti policejní střelci byli černoši.

Přesto vše, je Jižní Afrika jednou z nejvyspělejších zemí Afriky a disponuje například vyspělým zbrojním průmyslem. Jihoafrická obrněná vozidla kategorie MRAP používá většina armád NATO včetně té americké. Vozidlo MRAP je v podstatě jihoafrický vynález.

A až na pár rasistů nikdo nezpochybňuje přechod Jižní Afriky z režimu apartheidu na demokratický systém. Nikdo neříká, že "demokracie nemá v Africe tradici a že černoši potřebuju vládu silné ruky" a to i přesto, že se JAR snaží vybudovat demokracii už 20 let a situace země se spíš zhoršuje.

Když mohou mít demokracii Afričané, proč ne muslimové?

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.května 1842 – Profesor pražské polytechniky Christian Doppler formuloval tzv. Dopplerův princip na přírodovědecké schůzi Královské české společnosti Nauk.