Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 14

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 4. 4. 2013 18:30 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Obamova Zátoka Sviní v Sýrii

USA mají konečně nějaký konkrétní plán pro Sýrii, který se už rozběhl. Není to nic moc, ale je to lepší než nic.

Včera jsem se tady dopustil výlevu zoufalství nad situací v Sýrii. Ale nedivte se. 6000 zabitých za měsíc je důvod k zoufalství, stejně tak další perspektiva, že tyto oběti dál porostou. Stále zůstávám pod silným vlivem médií, protože člověk, který si nemyslí, že hlavním problém Sýrie je vměšování Západu může z médií získat dojem, že Západ nic nedělá, což je možná i záměr prezidenta Obamy.

Ale USA konečně něco dělají. Dokonce mají sice opatrný a riskantní plán, který se již několikrát neosvědčil, ale aspoň něco. USA a Jordánsko cvičí brigádu syrské opozice v počtu 3 000 mužů. Nejde tedy o školení jednotlivých bojovníků nebo skupinek a jejich zpětné vysílání do země, ale o vycvičení pevné, disciplinované a jistě i "uvědomělé" jednotky. Navíc má tato jednotka jasný cíl. Tato jednotka má dobýt a udržet nárazníkovou zónu na syrském území v blízkosti Jordánsko-Syrsko-Iráckého trojmezí. Tato zóna se má stát již léta požadovaným humanitárním koridorem. Brigáda má obsadit tuto zónu, která je daleko od obydlených míst a pokusit se ji nějakou dobu držet. Bude to test jejich schopností. Pokud bude operace úspěšná, mají se jednotky přes Jordánsko přesunout a další nárazníková zóna má vzniknout blíže míst největších bojů v blízkosti města Daraa a zároveň Golanských výšin obsazených Izraelem.

Podle Washington Post s tímto plánem souhlasí i izraelští vojenští představitelé.

K tomu lze ještě podotknout, že tuto operaci hodně podporuje Jordánsko, protože v zemi už je tolik uprchlíků, že tvoří 20% obyvatelstva Jordánska. Všichni víme, jak syrská občanská válka destabilizuje Libanon a Irák, ale jak je vidět hrozí i stabilnímu Jordánsko. Jordánsko by nerado zažilo opakování situace ze začátku 70. let, kdy bylo plné uprchlých Palestinců a situace se v zemi vyhrotila natolik, že je Jordánci museli vyhnat ze země za pomocí tanků.

Výcvik první brigády měl být ukončen na konci července, ale Američané a Jordánci jsou velmi nervózní s toho, co se teď v Sýrii děje. To co se v zemi děje je to, před čím jsem varoval již dlouhé měsíce a co je pod rozlišovací schopnost zastánců Asadova režimu. Islamisté z hnutí Al Nusra slaví stále větší úspěchy a získávají převahu. Ne nad Asadovými silami, ale nad silami umírněné prodemokratické a prozápadní opozice a reálná situace se díky nezasahování Západu skutečně stává takovou, jak zastánci Asada tvrdí, že je. Že proti Asadovi bojují krutí fanatičtí islamisté a ne bojovníci za svobodu. A to je špatně. Ale nemělo by být zapomínáno, že tato situace nastává díky tomu, že se Západ do Syrské situace nevměšoval a ne díky tomu, že se do ní vměšoval.

Brigáda má mít vlastní těžké dělostřelectvo a má mít protiletadlové rakety. Má být schopna se bránit před syrskými těžkými zbraněmi i letectvem a má se tedy obejít bez pomocí amerického nebo nějakého jiného západního letectva.

To jsou fakta. A nyní mi dovolte trochu spekulací. Je jasné, že jde plán pro zahájení pomalé invaze do Sýrie. Jak velký koridor může držet 3000 mužů? A jak dlouho? Takový koridor nemůže existovat věčně. Je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později, pokud se tato operace povede, bude muset západ brigádě pomoct. To, že hlavní akce se má uskutečnit v blízkosti Izraelem držených Golan, může klidně znamenat, že se brigáda dočká pomoci i od Izraele. Dříve nebo později bude muset koridor expandovat, protože získat koridor a z něj sledovat boji Asadovců s islamisty je k ničemu.

Plán má jasné výhody. Velká disciplinovaná a náležitě morálně zpracovaná jednotka má poměrně velkou šanci na úspěch. Je to lepší než vysílání malých partyzánských jednotek, které mohou akorát škodit, mají větší sklon k páchaní válečných zločinů nebo ke splynutí s islamisty.

Nevýhodou je, že celý plán je příliš pomalý a dlouhodobý a časově se naprosto nestíhá vyrovnat s islamizací syrské opozice. A navíc to hodně připomíná vylodění v Zátoce Sviní na Kubě, což byla totální katastrofa. Je však pravda, že Kuba byla v té době stmelená a nezuřila tam občanská válka a syrská armáda nebude moci soustředit již tak napjaté síly proti této brigádě v dostatečném počtu. To, že deník WP přinesl plány akce včetně mapky, kde má k penetraci syrského území dojít znamená, že se spojenci nebojí vážnějšího odporu syrských jednotek. Nebo je to zpravodajská kamufláž a k útoku může dojít jinak a jinde. I to není vyloučeno.

Ale buďme rádi, že Obama vymyslel aspoň něco. Je to opravdu lepší než nic. Ale i jak WP podotýká, může být už opravdu pozdě a splynutí islamistů s bojovníky za svobodu se už nepodaří zabránit. To bude jednoznačně vinou Obamova váhání v Sýrii.

Doufejme však, že z této jiskřičky naděje pro Syřany nakonec něco vzejde.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.května 1941 byl potopen bitevní křižník HMS Hood v bitvě v Dánském průlivu

24.května 1391 – Založení Betlémská kaple. Založili ji staroměstský měšťan Kříž a Hanuš z Milheimu. Později v ní kázal Mistr Jan Hus

Translate