Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

PKK/YPG Hunted Down By Turkish TB2 Drone jPbu3nlDvHM
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 22. 4. 2013 18:37 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Plyn, Kosovo, Afghánistán

Úvahy o břidličném plynu. Urovnání v Kosovu. Mezinárodní podpora pro prezidenta Karzáího.

Dle IDNES došlo k plynové revoluci v USA. USA začaly po roce 2005 těžit břidlicový plyn a od té doby dosáhly v plynu soběstačnost a v těžbě plynu brzy předstihnou Rusko. Tento levný plyn v USA změnil energetický trh, posílil konkurenceschopnost amerického průmyslu a poskytnul základ pro nový ekonomický růst.

Obchodníci dále předpokládají, že se do břidličného byznysu brzy zapojí i Rusko a Čína. Jeho těžba se plánuje i v Austrálii a Jižní Americe. To, co byla před desítkami let pro svět ropa, by mohl být břidličný plyn. Země, které budou těžit plyn, na tom vydělají. A hodně. Je to budoucnost, je to perspektiva. Další způsob jak se vymanit s té odporně vleklé světové krize.

A protože je to dobrý a perspektivní a revoluční nápad, v Evropě samozřejmě nemá na růžích ustláno. Po přečtení zmíněného článku musíte prostě nabýt dojmu, že Evropa je z tohohle hlediska odepsaná. V Evropě nám totiž více záleží na uspokojení ekologických aktivistů a politici mají více hlasů, když populisticky brání perspektivní těžbě, než aby ji podporovali. Kdysi byl král ten, kdo zařídil prosperitu, nyní jde o to, kdo je více zelený.

Doby co byla Evropa v čele politicky, ekonomicky a technologicky jsou už nenávratně pasé. Diskutujeme o tom, jestli Čína bude dále růst nebo upadne do chaosu. Diskutujeme o tom, že prý USA už nejsou to, co bývaly. Ale spíš by nás mělo zajímat, že to Evropa ztrácí dech. Stává se z ní periferie. Z vládců světa až na jeho okraj.

Samozřejmě, že se tomu evropskému zasmrádajícímu kompostu daří díky politicky korektní ekologistické EU. To je další důvod proč kritizovat EU (ale nerušit, prosím nerušit). Nechuť EU k břidlicovému plynu je směšná a zpátečnická, jako ti legendární muži, kteří běhali s praporky před automobily. Budeme daleko daleko za nejen USA, ale i Ruskem, Čínou, Austrálii a Jižní Amerikou.

Raritní evropský boj proti břidlicovému plynu je stejně zpátečnický, jako odmítání geneticky upravených potravin a boj proti jaderné energetice. Díky populárním názorům nátlakových skupin se z Evropy stává rozvojový kontinent. Dobře nám tak.

Samozřejmě skutečnost je trošku složitější. Jsou země v Evropě v EU i mimo ni, které na břidlicový plyn sázejí. Británie, Polsko, Ukrajina, Rumunsko, Litva, Turecko... Bohužel Česko společně s Francií a Bulharskem patří k odpůrcům tohoto byznysu. To nám opravdu neslouží ke cti. Beroun se stal na chvíli hlavním městem světových odpůrců těžby břidlicových plynů. To fakt nemáme být na co být hrdi.

Necháme si ujet vlak poháněným břidlicovým plynem? Nebo do něj nasedneme? Zatím nám ujíždí.

A teď dobré zprávy. Pro samé zpravodajství z Bostonu a okolí a další špatné zprávy, zanikla  jedna zpráva dobrá. Kosovo a Srbsko se konečně dohodli! Srbsko se díky tomu konečně dostane tam, kam patří - k nám do EU.

Jejich dohoda byla přijata se skřípěním zubů. Ani jedna strana není spokojená. Ale tak to má být. Byl to neřešitelný etnický konflikt a byl vyřešen. Kdyby nedošlo k intervenci NATO v roce 1999, tak by to skončilo vyvražděním jedněch nebo druhých. Ano, trvalo to příliš dlouho a příliš mnoho lidí na obou stranách nespravedlivě trpělo a dosud trpí. Ale nakonec je konflikt řešen civilizovanou cestou. A pak že NATO k ničemu není. Tahle je jediný způsob, jak se to dá řešit. Není rychlý a není efektivní. Rychlé a efektivní by byly etnické čistky. Ale tento pomalý, obtížný a drahý způsob řešení tohoto konfliktu byl jediný možný, protože byl civilizovaný.

Je to důkaz prospěšnosti "západního vměšování" Bylo ušetřeno mnoho životů. Je to vlastně vítězství NATO. Samozřejmě neatraktivní, nezmiňované a zastrčené. Ale příští generace si na něj vzpomenou. A taky to dává naději, že i další konflikty budou takto obtížně, ale civilizovaně vyřešeny. I ten s islámisty.

Když mluvím o těch dalších konfliktech. Indie a Čína se dohodly, že podporují prezidenta Karzaího v Afghánistánu. Já ho často kritizuji, ale tam fakt nikdo lepší není. Karzaího podporují USA, NATO, Rusko, Indie i Čína. To není, jako když byl v Afghánistánu Sovětský svaz. Talibán je světový vyvrhel a nemá šanci. Jako Al Kajda.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

17.června 1400 zemřel třetí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna

17.června 1900 byla ustavena Národní rada česká. Tato nadstranická organizace měla koordinovat akce týkající se národnostních otázek.

17.června 1937 byla zahájena stavba britské letadlové lodi HMS Formidable.

17.června 1888 se narodil německý generál Heinz Wilhelm Guderian.

Translate