Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 22

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 4. 2013 18:39 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Boston, Srebrenica a Kábul

Relativizace teroristů. Srbský prezident je frajer. Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zlepšuje.

Přesto, že i já jsem se připojil k těm, kteří označili události v Bostonu za mediální humbuk, musím uznat, že podstata celé události je nezpochybnitelná. Islámští teroristé provedli teroristický útok, kdy zabili a zranili nevinné lidí, díky vlastnímu pokroucenému náboženskému přesvědčení. Má kritika medializace celé věci měla sloužit ke kritice médií, nikoliv k relativizaci tohoto činu.

Asi jsem měl držet ústa, protože vidím, že jsem se nechtěně stal takovým typickým západním relativizátorem. Relativizace slouží k odvrácení pozornosti od zlé podstaty celého činu u jakých si "polehčujících" okolností nebo dokonce ospravedlňováním tohoto činu. Je to naše západní noční můra. Místo, abychom toho mladého Čečence morálně vyloučili a fyzicky jej odvezli tam, kam patří - na Guantanámo, tak si čteme a píšeme o všem okolo. Byl to chudáček. Jeho Američané mu nerozuměli. Mstil se za Irák. Jak ušlechtilé. Nebo se můžeme dokonce dočíst o tom, že to byl asi americký agent vycvičený americkou soldateskou v Gruzii. A potrhaní na maratonu byli namaskovaní herci. Nebo pokud budeme reálnější, můžeme si říkat, že za to mohla FBI a CIA, protože ho včas neodchytila. Chudák neměl prý u sebe ani zbraň.

Taky dostane ty nejlepší advokáty. Bude s toho velký americký proces. Bohužel zlovolná americká policie nebyla ochotna obětovat život žádného svého příslušníka a tak k němu neposlala nikoho, kdo by mu řekl, že  "má právo nevypovídat..." Zbaběle se báli toho, že by se třeba mohl vyhodit do povětří... Jeho lidská práva tak utrpěla...Advokáti se toho určitě chytnou...

To je prostě ta naše relativizace. Nechci se jí zúčastnit, protože zakrývá podstatu. Islamistický fanatik zabil a zranil nevinné lidi. Tečka.

Takhle jasně se vyjádřil i Srbský prezident Nikolič. Ne ovšem k Bostonu, ale k Srebrenici. Klobouk dolů před ním. Často se říká, že omluvy sou zbytečné, že to rozjíždí takovou spirálu nesmyslných omluv do historie a že by se nakonec mohlo stát, že se budeme omlouvat za to, co jsme si prováděli třeba ve středověku. To je pravda. Ale omluva lidem, kteří byli postiženi něčím krutým a stále ještě žijí a na tu omluvu čekají, není ostuda. Příbuzní mrtvých ve Srebrenici na takovou omluvu čekali a dostalo se jim to. Díky pane prezidente. Zasluhujete si respekt. Takové kroky usmiřují národy a jsou potřebné jako sůl. Uznal jste pravdu a předvedl pokoru. A možná paradoxně, ale správně díky tomu získáte mnohem větší respekt. Dobrá a úžasná zpráva.

Dobré zprávy jsou potřeba. A ty přicházejí i z Afghánistánu. Ano dobré. I když OSN tvrdí, že se počet civilních obětí zvýšil o 1/3 proti stejnému období loňského roku. Na to kontroloval generál Dunford, kterého jsem tady již chválil, když připomněl jiné skutečnosti. V době vlády Talibánu chodilo do školy v Afghánistánu milion dětí. Teď jich chodí do školy milionu 8. V roce 2002 mělo přístup ke zdravotní péči v zemi 9% obyvatelstva. Nyní má tento přístup 85%. A 25% afghánského parlamentu tvoří ženy. V našem parlamentu to je 22%.

A teď k těm mrtvým civilistům. Samozřejmě, že drtivou většinu z nich zabil Talibán, ale i tento fakt se v dnešní době předkládá jako neúspěch USA. Ale 80% všech těchto útoků proti civilnímu obyvatelstvu bylo podniknuto na území země, kde žije jen 20% obyvatelstva. To znamená, že běsnění Talibánu je vystavena pětina Afghánců, zatímco čtyři pětiny jsou v relativním bezpečí. Přesně tohle je jedním z rozhodujících faktorů v boji proti Talibánu. Žádný normální Afghánec se přece nebude chtít ocitnout mezi tou 20% menšinou. Proto nemá Talibán šanci, i kdyby řádil jak by chtěl. Přesně takhle to plánoval generál Petraeus. Generál Dunford jde v jeho stopách.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.