Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 45

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 7. 5. 2013 18:42 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Mali a Afghánistán

OSN jde na ruku Asadově propagandě. Staronový způsob zahraniční politiky. Situace v Afghánistánu.

Myslím, že jsem poskytl zbytečně velký prostor tomu nesmyslu, že syrští povstalci používají chemické zbraně proti křišťálově čistým a nevinným silám Bašára Asada. Když jsem o tom psal, poslouchal jsem u toho ČT 24 a podlehl jsem té jejich propagandě. Oni i další média se však během dne s té své historky začali vytáčet. Nejprve se ukázalo, že "je podezření, že sarin použili povstalci, protože nejsou důkazy, že je použila vláda" a pak se dokonce ukázalo, že "existuje podezření, že sarin použili povstalci, ale nejsou proto důkazy". Ve skutečnosti jedna představitelka OSN Del Ponteová, řekla, že "byla šokována informacemi, že chemické zbraně měli použít povstalci, i když důkazy proto nejsou". Čili z jednoho výroku vznikla celá tato jepičí senzace, která dnes už zase nikoho nezajímá. Jak sem sledoval Google, tak západní média celou věc téměř nezaznamenala a u nás na východě se takováto tvrzení taky ukázala jako neudržitelná a média se raději věnují něčemu jinému.

Zdá se mně, že Del Ponteová prostě jen podlehla syrské vládní propagandě, možná nějaké cílené akci syrské tajné služby. Není to žádné spiklenecké tvrzení. Syrskému režimu na propagandistických fintách záleží hodně. Před léty byla k tomu zneužita i IDNES. Přihlásila se zde jakási diskutérka, která se zde v diskuzích plamenně zastávala syrského režimu. A syrská média pak psala: "Český tisk odsuzuje teroristické akce v Sýrii a obhajuje  postup syrské vlády."

Když se nad tím zamyslíme, tak je pravdu totální nesmysl, aby partyzáni používali chemické zbraně nebo těžké raket Scud. Je to takový nesmysl, že může vzejít jen z choré hlavy propagandisty zoufalého absurdního režimu. Něco jako když KLDR točí videa, ve kterých bombarduje Washington.

Bohužel společnost v některých oblastech světa je schopná takovým nesmyslům věřit. Já sem od začátku psal, že to je hloupost, ale byl jsem ochoten uvažovat nad takovou možnosti a to je chyba, za kterou se omlouvám.

Taky jsem se splet v tom, že OSN to zveřejnila pro ochranu politiky Obamy. Ne, OSN prostě podlehla propagandě. Je to tak neudržitelné tvrzení, že ačkoliv by se Obamovi hodilo, USA použití sarinu ze strany povstalců nepotvrdily.

Navíc tvrdit, že sarin použili povstalci, je asi tak na stejné úrovni, jako když Bush tvrdil, že Irák má zbraně hromadného ničení. No Bush měl pro to tvrzení mnohem víc indicií než ti, co tvrdí, že syrští povstalci používají chemické zbraně.

Až na tu nešťastnou věc s chemickými zbraněmi byl Bush, co se týče svých prohlášení ve válce kolem terorismu, okolo Afghánistánu a Iráku velmi upřímný. Vlastně ta jeho upřímnost potvrzuje i to, že si to, že Irák zbraně hromadného ničení měl, si myslel, případně si to přál, aby tomu tak bylo. I ta jeho slavná řeč "mission acomplished" od které uplynulo 10 let, ukazovala jeho upřímnost. Když nabyl dojmu, že v Iráku vyhrál, tak to řek, i když se ukázalo, že to bylo předčasné. Ale Bush nazýval věci pravými jmény. Teroristy teroristy, islamisty islamisty, zdrcující útok "šokem a děsem", americkou snahu cestou k vítězství, zlo nazýval zlem, válku nazýval válkou.

Mně se takový přístup líbil. Přístup současných politiků jako jsou Obama nebo Hollande se mi hnusí. Aby bylo jasné hodnotit Bushovy nebo Obamovy činy je složitější, ale to jak věci nazývají je jasnější. A odpornější.

Někomu se může zdát strašně chytré a jak říkají političtí komentátoři "reálně politické", že na jedné straně mluví jako mírové holubice a na druhé straně provádějí nezbytné válečné kroky. Už sem tady psal o Obamově uzavírání Guantanáma. To je typický příklad. Nebo o tom jak se Obama veřejně drží od Sýrie a přitom se tam angažuje (otázka je jestli to dělá dobře nebo špatně). A tak bych mohl pokračovat dál.

V souvislosti se zprávou, že v Mali zahynul šestý francouzský voják, kterého zabila nastražená výbušnina, musím konstatovat, že podobně se chová i Hollande. Víte, že od začátku francouzské operace Serval v Mali, má Hollande plná ústa stahováni francouzských vojsk. Jako by v dnešní době nějaké armády útočily jen proto, aby se odtamtud mohly slavnostně mírově stáhnout. Jistě i víte, že jsem od samotného začátku  operace Serval, těmto řečem nevěřil. A taky, že ano. Hollande říkal, že se Francouzi stáhnou v dubnu. To, že v květnu v Mali zahynul další francouzský voják a o stahování se už nemluví. Ale není špatné, to že se Francouzi nestáhli. Špatné je to, že toho stahování mají plná ústa. Naštěstí to není moc významné. Ale o něčem to svědčí.

Podobné je to i s tím stahováním z Afghánistánu. Podle médií a prohlášení politiků to vypadá, jakoby NATO z Afghánistánu bezhlavě prchalo, ale skutečnost je zcela jiná. Vojáci NATO se stahují, ale pomalu a snaží se využít co nejvíce sil po maximální možnou dobu, kterou jim politici dali. A tak v době stahování je v Afghánistánu stále ještě 100 000 vojáku mezinárodní sil. A afghánská armáda a policie má 300 000 příslušníků. Čili na straně vlády bojuje proti Talibánu 400 000 vojáků a policistů. To je dost velká síla. Stažení NATO bude znamenat kvantitativní snížení této síly o čtvrtinu. Jak to bude vypadat kvalitativně, se uvidí. Jistě NATO má skvělou palebnou sílu, morálku,výcvik, techniku, letectvo, vrtulníky lepší než Afghánistán. Ale Afghánci zase mají znalost místního prostředí, jazyka a kultury a brání svou vlast. Takže to, že dojde i ke kvalitativnímu poklesu není tak úplně jisté.

Média nám oznámila, že Talibán zahajuje "jarní ofenzívu". Jarní ofenzíva Talibánu spočívala v odeslání mailu západním médiím. Myslím, že to je dosud nejtrapnější začátek zahájení jakékoliv ofenzívy v dějinách. Médiím to však stačilo, aby si všimla ztrát NATO v Afghánistánu v posledních dnech, i když ty byly opět většinou způsobeny haváriemi nebo výbušnými nástrahami a Talibánci opravdu nemají žádné ofenzívní možnosti jak ovlivnit, aby nějaké vozidlo najelo na minu. Každopádně od začátku této slavné ofenzívy NATO zabilo další dva talibánské arabské velitele ve východní provincii Núristán, která je považována za baštu Talibánu. A v další východoafghánské provincii Paktika se místní obyvatelstvo dožaduje zřízení Afghánské lokální policie - takových lidových protitalibánských milicí. Už mají dost terorizování ze strany Talibánu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.srpna 1465 – Nový papež Pavel II. obnovil půhon vůči českému králi Jiřímu z Poděbrad. To znamenalo, že se musel do 180 dnů dostavit před římský kuriální tribunál, jinak mu hrozilo vyhoštění z církve, jak se také 23.12.1466 stalo.

2.srpna 1943 došlo ke vzpouře vyhlazovacím táboře Treblinka. Přibližně 300 vězňům se podařilo uprchnout.

Translate