Americký ministr zahraničí řekl, že USA disponují "solidními" důkazy o použití chemických zbraní režimem Bašára Asada. Řekl, že tento režim udělal příšernou chybu, když se podílel na smrti 70-100 000 lidí v Sýrii a to i za použití chemických zbraní a USA disponují solidními důkazy, že tomu tak bylo. Použití chemických zbraní ze strany režimu potvrdilo i Turecko. Já vím, že Turecké důvody angažování v Sýrii nejsou zcela nezištné, ale vsadit na výmysl o chemických zbraních znovu po té, co se s tím tak blamoval prezident Bush, to si už dnes nemůže dovolit nikdo. Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky a právě proto, že slyšíme stejnou písničku, jako před deseti lety musí být jasné, že to není to samé.

Každopádně OSN "solidní" důkazy nestačí a chce důkazy "přesvědčivé". Čili budeme svědky nekonečného slovíčkaření a dalších nekonečných jednání a prohlášení, zatímco počet obětí války v Sýrii pozvolna překračuje počet obětí války v Iráku a to za cca 5 x kratší dobu.

Ano Libye má i 2 roky po svržení Kaddáfího problém s revolučními milicemi a s těmi islámskými zvláště. Cesta ke svobodě je těžká. Ale nedochází tam k takovému násilí, jako bylo v Iráku. Milice, ale teď zablokovaly státní úřady. Přesto nelze svržení Kaddáfího litovat, protože Libyjci stále dokazují, že chtějí svobodu a ne diktaturu a to ani ne tu islamistickou. Zprávy o libyjských milicích jsou špatné, ale jsou tu i dobré zprávy, že Libyjci znovu vyšli do ulic, aby proti těmto milicím protestovali a požadovali jejich likvidaci. Libyjci mají právo na svoji svobodu a lze jen doufat, že se jim podaří v boji nad milicemi zvítězit a dosáhnout normality v zemi. Bude to dlouhé a těžké, ale bude to stát za to.

V souvislosti s Libyí se v USA stále více řeší skandál kolem okolností vraždy amerického konzula v této zemi ne 11.9.2012. Celá věc rozhodně neutichla. Naopak nabývá velkých rozměrů. Nyní se provalilo, že ministerstvo zahraničí Clintonové 12 x vrátilo CIA zprávu o hrozbách v Libyi a těmto přepisům s této zprávy postupně zmizely jakékoliv zmínky o tom, že by hrozil útok Al Kajdy a teroristů.

Tyhle události nás můžou určitě nějak zasáhnout, ale mnohem více by nás mělo zajímat, co se děje okolo břidlicového plynu o kterém rád píšu. Podle komisaře EU pro energetiku sehraje břidlicový boom vážnou úlohu při vyjednávání EU s Ruskem o cenách plynu. A to i proto, že Rusko si s cenami plynu rádo hraje a státní společnost Gasprom nastavuje ceny jednotlivým zákazníkům podle toho, jak se Rusku líbí. A tak se může stát, že třeba Litva kupuje od Ruska plyn o 40% dráž než třeba Německo. Jenže Litevci nejsou Češi a už podepsali dohodu s americkou společností, která u nich provede průzkum a těžbu břidlicového plynu. Litva odhaduje, že má velké zásoby této komodity a tak se z malého na ruských dodávkách závislého trpaslíka může stát energeticky soběstačná země.