Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 18. 5. 2013 18:50 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Pojídač srdcí, Schwarzenberg a speciální jednotky

Hodnocení posledního vývoje v Sýrii a kolem Sýrie. O zklamání z knížete. Americké speciální operace v Afghánistánu.

Britský premiér Cameron jednal v s Obamou o Sýrii. Přestože Asad překročil veškeré možné červené linie je jasné, že se Obama jakéhokoliv zásahu v Sýrii bojí, a i když Cameron mluví bojovněji než on je jasné, že Británie ani Francie nejsou schopné bez USA nic podniknout. Po schůzce Obamy s Cameronem to vypadalo, že Obama definitivně rezignoval na nějakou akci v Sýrii, což ale dnes už není pravda.

Pak se objevil pojídač srdcí. To je opravdu hnus. Ta osoba k celé věci zaujala stanovisko "já jsem rocker, kašlu na celý svět, to co dělám je správné, je to má pomsta Asadovu režimu". Tak není to rocker ani hvězda ani hrdina. Je to prase a měl by být co nejpřísněji potrestán. Je to povstalec s té strany co by měla být hodná. Zvířata se najdou na každé straně. U nás se však nepíše o tom, že Syrská svobodná armáda slíbila toho člověka postavit před soud a i kdyby to neudělala, aspoň to svědčí o tom, že se k celé věci nestaví jako ten dotyčný, že to za žádné hrdinství nepovažuje.

hromadné popravy zajatých vládních vojáků provádí ovšem ta strana, od které i když je to odporné se to dá čekat. Sunitská al Nusra. Tady nedochází k žádným excesům. Obávám se, že zde je takovéto chování pravidlem. Proto musí být al Nusra zničena. A Asadův režim taky.

Británie a Francie stále naléhají na OSN, ať uzná al Nusru za teroristickou organizaci jako to činí samy a jak to činí i USA, ale stále se nic neděje.

Po několika dnech Obama zase přiostřil rétoriku a řekl, že Asad musí pryč a že zvažuje vojenskou operaci. Já si myslím, že Obama neví, co má dělat a pořád jenom "těká". A taky říká, co se zrovna hodí. Tu je mírotvorce, tu je zase odvážný vůdce...

Jakoby se začaly vkládat naděje do posledního Ruského nápadu, uspořádat mírovou konferenci o Sýrii. Nevěřím tomu. Další zdržovaní, další tlachání, další popsané stohy papíru. A v Sýrii mezitím dochází ke stále více krvavějšímu násilí. Lidé se tam chovají jako zvěř, ztrácejí zábrany. Tomu nelze přihlížet. Irák byl proti tomu hospodská rvačka. Situace připomíná spíš Bosnu, ale mohla by skončit Rwandou.

Když jsem kritizoval Schwarzenberga za jeho kritiku izraelského náletu na Sýrii, psal jsem, že ohledně izraelských osad má asi pravdu. Zabývá se spíše jinými věcmi než úplnými detaily Izraelsko-palestinského konfliktu, ale jak ukazuje Lubomír Stejskal i tam je kníže mimo. Co jsem však nevěděl je, že se Schwarzenberg vyslovil i proti tomu, aby EU uznala Hizballáh za teroristickou organizaci. To si myslím, že je skandální postoj. Některé země EU Hizballáh za teroristy považují a za teroristy je považuje i USA. A Schwarzenberg je nechce považovat za teroristy, protože by mu prý bylo trapné říct představiteli Haizballáhu: "Vy jste terorista, s vámi nemluvím." Proč? Mě přijde trapné, když s ním mluví a neříká mu to.

Vůbec kníže mě zklamal. Byl by lepší prezident než opilec Zeman, ale myslel jsem si, že má větší glanc a že se dovede nad zemana povznést. Tím, že je s ním stále v osobním sporu klesá na jeho úroveň. Myslel jsem si, že kníže vznese do české politiky trochu toho západního profesionalismu, ale místo toho se až po krk ponořil do českého politického bahnitého rybníčku a topických českých půtek.

Pro tyto naše žabomyší problémy se málokdo stará v zahraničí a uvědomuje si různé věci,. Například to, že i když to v médiích vypadá jinak, tak válka v Afghánistánu rozhodně nekončí a tato země rozhodně nezůstává bez vojenské pomoci západu. Naopak. Přestože se čeká na stažení konvenčních sil (které probíhá velmi pomalu) speciální síly v Afghánistánu své působení rozšiřují. Speciální síly mohutně buduje a nasazuje samotná afghánská armáda. Ale ani Američané nezůstávají pozadu. Jakmile se začnou americké konvenční jednotky z Afghánistánu v příštím roce SKUTEČNĚ stahovat, budou speciální jednotky tvořit 1/3 amerických sil v zemi, protože ty se stahovat rozhodně nebudou. Každý den je v Afghánistánu nasazeno 60 týmu amerických speciálních sil. Z toho 50 působí společně s Afghánci u jejich devíti praporů comandos a 19 u provinčních zásahových rot.

Před rokem došlo k historické události v dějinách vojenství. V Afghánistánu bylo vytvořeno velitelství s názvem "Společné úkolové uskupení speciálních operací-Afghánistán". (Special operations joint task force-Afghanistan). Pod tímto krkolomným názvem se neskrývá nic jiného než první jednotka speciálních sil o velikosti divize v dějinách. Sdružuje armádní Zelené barety, námořní SEALs a jednotky speciálních operací z řad Námořní pěchoty. V divizi jsou i ultraelitní a ultratajné jednotky jako jsou Delta force, SEAL tým 6 a další, které provádějí dobrodružné akce typu likvidace Usámy bin Ládina. Divize rovněž disponuje 200 letadly a vrtulníky určenými pro speciálně operace. Tyto stroje provádějí v Afghánistánu 6000 bojových misí měsíčně. Jednoduchým počtem dojdeme k tomu, že každý stroj je měsíčně nasazen třicetkrát, to znamená, že tito piloti vzlétají do bojových misí denně.

S Afghánskými jednotkami působí 10 000 příslušníku speciálních sil USA a 3700 dalších příslušníků speciálních sil NATO.

Tyto jednotky budou v Afghánistánu nasazeny ještě dlouho a odcházet odtamtud budou mnohem pomaleji než jednotky konvenční. Jejich nasazení je tajné, jejich ztráty nejsou tak velké a navíc tak publikovány jako ztráty konvenčních sil. Jejich rodiny jsou zvyklé, že "táta slouží kdesi v zahraničí". Proto jejich nasazení politicky mnohem více vyhovuje Obamově administrativě a mají před sebou velkou budoucnost.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

28.října 1936 navštívil rumunský král Karol II. Československo.

28.října 1934 byla zahájena stavba italské bitevní lodi Vittorio Veneto

28.října 1918 Den vzniku samostatného československého státu

28.října 1939 došlo v řadě protektorátních měst k demonstracím při příležitosti vzniku ČSR. Při nich byl postřelen student Jan Opletal (na následky zranění umírá 11.listopadu 1939) a Václav Sedláček, který svým zraněním na místě podlehl.

28.října 1453 – korunovace Ladislava Pohrobka českým králem (vládl 1453 – 1457)

Translate