Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 2. 6. 2013 18:45 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Turecko, Irák a Afghánistán

Protesty v Turecku pokračují a rozšiřují se. Násilí v Iráku díky Sýrii. Afghánistán se úspěšně brání dál.

Islamismus v jakékoliv formě má v médiích podobně jako třeba prezident Obama  na růžích ustláno. Když někdo útočí nebo demonstruje ve jménu islámu tak se to v médiích "upozaďuje". To samé se děje, když někdo protestuje proti islamistům. Ano v médiích se už píše o nepokojích v Turecku, ale informace o tom, co je jejich podstatou, aby člověk hledal lupou.

Ano je pravda, že demonstrace jsou "výrazem nespokojenosti s vládní politikou" a že vypukly v Istanbulu na základě nějakého místního sporu o zbourání park a postavení na jeho místě supermarketu nebo něčeho takového, což by se mohlo odehrát všude i v Česku. Ale to, že se protesty rozšířily do celé země o něčem svědčí. Stejně jako to, že jejich účastníci demonstrativně popíjejí alkohol. Ano, kdyby se to dělo u nás, tak bychom si řekli, aha to jsou nějací fotbaloví fanoušci. Opili se a teď dělají nepořádek, těžkooděnce na ně. Jenže v Turecku je situace jiná. Oni nedemonstrují proto, že se opili, oni popíjejí alkohol demonstrativně, aby dali vládě najevo, co si myslí o islamistických zákonech, které vláda v Turecku stále více prosazuje.

V Iráku vzrůstá násilí ji druhý měsíc za sebou. Je v pořádku, že tomu média věnují pozornost, ale kdyby měla stejným stylem informovat o Sýrii, tak by v médiích nebylo nic jiného než Sýrie. V Iráku již od dob amerického vítězství v zemi k takovým špatným měsícům několikrát došlo za mohutného mediálního upozorňování, jak se to v Iráku nepovedlo, protože média nemohou i po letech rozchodit, že navzdory jejich sýčkování Američané situaci v zemi zvrátili. Teď je to ovšem reálně hrozí, že to nebude jen statistická odchylka, ale že se to násilí může dále stupňovat. Je ovšem nutné uznat, že většina médií uznává, že příčina této exploze násilí v Iráku je vliv syrské občanské války. Syrská Al Nusra a irácká Al Kajda jedno jsou. A tentokrát za vzrůst násilí v Iráku USA skutečně mohou. Ale ne proto, že tam kdysi intervenovaly, ale proto, že nechávají syrskou občanskou válku bujet do obludných hranice přesahujících rozměrů.

S tou Sýrií se musí něco udělat a rychle. To už opravdu není morální problém. Je to ž problém politický a bezpečnostní. Syrský chaos dosáhl Iráku, Libanonu a už proniká i do Jordánska. Sýrie je nádor s kterého se šíří rakovina. Sýrie je šťouchnutí do řady dominových kostek. Je to světový problém a my jej prostě nesmíme a nemůžeme ignorovat. Politici jen žvaní a veřejnost to nezajímá, protože tam nebojují západní velmoci. Ale to neznamená, že to ne má vliv na region i nás. právě situace v Iráku ukazuje, jak je situace v Sýrii zhoubná pro okolní země a později může být i pro zbytek světa. Proboha dělejme už něco! Možná už je pozdě....

Aspoň, že s toho Afghánistánu chodí i dobré zprávy. V Afghánistánu byla zahájena ofenzíva. Ale zahájil ji nikoliv Talibán, ale vládní síly. Talibánu stačilo odeslat jeden mail, aby světová média psala o "Talibánské ofenzívě". Afghánci asi dobře vědí, že na jejich mail by nikdo nereagoval a tak jej ani neposílali. Ale rozhodli se konat. Afghánské vládní síly po celé zemi vystupňovaly operace proti Talibánu. Afghánská tajná služba odhalila dvě Talibánské buňky, jednu v Kandaháru a jednu v Kábulu, které připravovaly velkolepé útoky, které by se dobře vyjímaly na titulních snách. A v zemi se rovněž konala šúra Afghánských duchovních, kteří prohlásili, že sebevražedné atentáty jsou "haram".

Slovo haram označuje v podstatě to samé, čemu pacifičtí domorodci říkají "tabu". Mimochodem, jen tak pro zajímavost, slovo "haram" označuje i soukromou část domu, který je nepřístupný pro návštěvy, tedy je pro cizí lidi "tabu" a v této části žije svým intimní životem islámská rodina. Ano, my slovo haram známe spíše jako "harém". To, abych nepsal pořád jen o zabíjení.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

27.července 1834 – V Kajetánském domě v Praze byla zahájena česká divadelní představení. V představeních účinkovala skupina mladých nadšenců a ochotníků, mezi kterými byli i např. Karel Sabina a Karel Hynek Mácha. Zprvu to měla být pouze soukromá představení, později (22.2. 1835) se začalo hrát i pro veřejnost.

27.července 1907 byla spuštěna na vodu britská bitevní loď HMS Bellerophon.

Translate