Spřátelené weby

Poslední komentáře

Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...
Jakub přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Mě by jen zajímalo kolik provincii se dá ve hře max vyobchodovat nebo jestli tam nějaký max je
Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 6. 6. 2013 18:47 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Protesty: V Turecku, Iránu a Británii

Tak jsme si těch tureckých protestů konečně všimli. Protestuje se i v Íránu. A kdo protestuje v Británii proti islámistům?

Média si konečně všímají tureckých protestů, i když ta korektnější stále nejsou schopna připustit, že se jedná o protesty republikánů proti islamistům. Je legrační sledovat například vysílání České televize, kde o tom nepadne ani slovo. Místo toho tam řešili vstup Turecka do EU. Proboha! Jak o tom může ještě někdo vážně mluvit? Islamisté, kteří rozhánějí lidi požadující svobodu a turecká média mají takový strach, že to zamlčují. Opravdu vám to připadá jako evropská země? No vlastně asi jo. Mám dobrý nápad. Co takhle pozvat do EU Írán?

Protestující skandovali "smrt diktátorovi" a "propusťte politické vězně". A kde že? V Turecku? Nebo v Sýrii? Nikoliv. Právě v Íránu. Za 10 dní tam budou mít takové ty řízené pseudovolby, kde se bude rozhodovat mezi jednotlivými frakcemi islamistů. A v Íránu se znovu protestuje za svobodu.

A teď o jiných protestech. V Británii po vraždě vojáka islámisty protestovali příslušníci "Anglické obranné ligy" proti islamistům, což se zvrhlo v násilí. Co to je za organizaci? Organizace, která se rozhodla bojovat proti rozmáhajícímu se islamismu v Británii. Ten došel už tak daleko, že premiér Cameron po vraždě britského vojáka doporučil britským vojákům, aby chodili po ulicích "v civilu". Teda, ne že by se měly přestat nosit burky, ale že by se britští vojáci měli stydět za to, že jsou britští vojáci. Myslím, že to se v dějinách Anglie ještě nestalo.

Jsou lidé, kteří se s tím nechtějí smířit. Ale otázka je, co jsou to za lidé. Benjamin Kuras je velebí jako představitele dělnické třídy. Názory Kurase jsem vždy respektoval, byť ne vždy s nimi souhlasil. Považoval jsem ho vždy za konzervativního euroskeptika, kterému záleží na hodnotách západní civilizace. Ale jeho velebení Anglické obranné ligy je podle mě přes čáru tohoto postoje. Myslím si, že by člověk jako Kuras si mohl více ověřit, co jsou to za lidi, než je začne chválit.

Udělejte si názor sami. Stačí, když si do Googlu dáte heslo "English defense league" a dáte "images". Co uvidíte? Jestli nevidíte skiny, tak jste divní.

Ale říkat, že to jsou jen nacisté, by bylo taky zjednodušené. Prostě posuďte sami.

Organizace se zastává britských vojáků. Současných i v minulých. Kritizují muslimy za to, že neprotestují proti vlastním extrémistům. Tvrdí, že nemají nic proti hinduistům, sikhům, buddhistům, Židům nebo černochům. Na své akci nechali promluvit britského vojáka černé pleti.

Na druhou stranu, ta jejich akce skončila násilím a to není správné. Když se podíváte na ty fotky na Googlu, tak si nemůžete nevšimnout agresivního skinhedoidního vzhledu členů této organizace. I to jak vypadají davově a agresivně. Je ale pravda, že prozápadní názory a postoje potřebuji lidovou podporu. Ale my v Česku víme, co "lid" dovede a jak to může skončit. Ale oni nosí na demonstrace britské a americké a izraelské vlajky. Není to třeba tak, že britští skinheads jsou prozápadní, na rozdíl od těch našich? Zkuste jít mezi české skiny  s americkou a izraelskou vlajkou. Na těch fotkách najdete i hajlující členy této organizace. A taky tam najdete indické členy této organizace. A jak se objímají s černošskými vojáky. Nebo s rabínem.

Je obtížné se dobrat  pravdy, ale musíme to umět. Musíme se rozhodnout mezi dobrem a zlem bez předsudků a postranních úmyslů.

Pro mě je lidová podpora Izraele a USA sympatická, stejně tak jako lidové hnutí proti islamistům a teroristům. Ale pouliční násilí a fašismus jsou nepřípustné. Naprosto. Takové spojence nechci.

To je evropská tragédie. Na jedné straně islámisté, na druhé náckové. Radikální mládež konvertuje k islámu. Konzervativní demokraté se posouvají k nacismu. Jak se v takové situaci chovat? Lpět na dobru a humanitě za každou cenu a zůstat svůj.

Máme se vzdát islámistům nebo máme jít zapalovat mešity a lynčovat ženy v šátcích? Ani jedno. Jsem často terčem posměchu, že tady obhajuji tajné služby, armádu nebo policii. Ale myslím si, že nikdo jiný, než složky demokratického státu nemohou bojovat s porušováním zákonů a jedině demokratická země může bránit své hodnoty. Jsou to silové složky určené a placené k této práci. Dělají ji profesionálně a bez emocí.

Nechceme-li sklouznout do pekel pogromů a sektářského násilí, musíme podporovat demokratické instituce, které jsme tak dlouho budovali. Organizovaný rozum, to je cesta ven.