Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 6. 2013 18:51 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Asad, Snowden a Nečas

Obama se rozhodl angažovat v Sýrii. Snowden bude asi přece jenom zrádce. Aféra Nečasovy vlády ubližuje elitním vojákům.

Nátlak republikánů, Francie a Anglie slaví úspěch. Obama se konečně rozhoupal. Poslední kapka byla zřejmě slova Billa Clintona, která jsem tady včera citoval. Zřejmě na Obamu tlačil i Izrael a to ze zcela jasného důvodu - rozšiřujícího se vlivu Hizballáhu a jeho sílení díky Syrské válce.

Americké tajné služby potvrdily použití chemických zbraní. Už předtím to potvrdily i tajné služby izraelské. Důkazy putují do OSN a nikdo rozumný nepochybuje, že tyto zbraně použil Asadův režim. Tyto důkazy jsou tak jasné, že donutily k činu i váhajícího střelce Obamu. To není žádný Irák. Žádné chimérické laboratoře a lahvičky, ale skuteční mrtví.

USA tedy začnou pomáhat povstalcům a dodávat jim zbraně. Takové rozhodnutí přišlo pozdě. Kredit západu v Sýrie se blíží nule. Uvidíme jestli ty zbraně budou v Sýrii propagovat západní hodnoty, ale je to skutečně hodně riskantní. Možná je to i špatné rozhodnutí. Ale konečně se do toho USA nějak vložily! Je to lepší než nic. Navíc, pokud se ukáže, že CIA nebude zbraně povstalcům jen dodávat, ale bude je i cvičit, může to být důležitější než samotné dodávky. Jde o to působit na opozici, aby bojovala za svobodu a ne za džihád.

Senátor McCain má pravdu, když prosazuje bezletovou zónu a podle médií i Obama o ní silně uvažuje. To je lepší a méně riskantní než dodávky zbraní. Snad dojde i na tohle.

Každopádně vidíme, jak se rodí rozhodnutí, které pak bude v budoucnosti tvrdě kritizováno. Je jasné, že se dříve nebo později nějaké západní zbraně dostanou islamistickým teroristům a bude to velký kravál, ale opravdu se v tuto chvíli nedá dělat nic lepšího. Pamatujme si to. Buď zbraně nebo vojáci.

Začínám se klonit k názoru, že odhalení bývalého vládního pracovníka Edwarda Snowdena není bojem proti Obamově šikaně, jak jsme byli jejími svědky v případě daní pro opoziční organizace, ale že se jedná o zradu amerického protiteroristického úsilí. Právě díky takovýto odposlechům jsou USA v situaci, kdy kromě akci jednotlivců nedošlo v zemi k žádnému většímu teroristickému spiknutí jako 11.9.2001.

Jak říká Jan Bednář: "Pan Snowden řekl v Hong-Kongu novinářům, že nechce žít ve světě, kde je možné nahrávání všech telefonických hovorů a internetových zpráv. Proto prý údaje zveřejnil. Stálo by za to se ho zeptat, zda místo toho chce žít ve světě, v němž má terorismus zelenou, kdy je možné vraždit tisíce nevinných lidí jen proto, aby nějaká extremistická skupina na sebe upozornila."

K tomu není co dodávat. Snad jen to, že když Snowden kritizoval „americké špiclování“ prozradil, že USA sledují i Čínský internet. Proboha! Která země nešpicluje ostatní? To už je fakt zrada, ne svědomí.

Přesto, že mám takový názor, tak mě vtip, který sem teď četl v zahraničním tisku rozesmál, že ho musí dát  - Obamovské "Yes we can se změnilo na Yes we scan."

Píšu svůj blog většinou o zahraničních a mezinárodně politických událostech a občas se zmíním odděleně i domácích věcech. Dnes mám možnost to spojit. Je to bohužel tím, že se ukázalo, že do poslední aféry, která hýbe naší zemí je zapletena i vojenská rozvědka. Lidé, kteří čtou mé články dobře vědí, že jsem velký propagátor a zastánce České armády. Proto jsem tak smutný s toho, že její součást - vojenská tajná služba je zapletena do takových špinavostí. Ano, je naprostá pravda, že to ničí kredit České republiky NATO. Je pravda, že vojenská tajná služba přestává být pro NATO použitelná. Tajná služba má přece bojovat s teroristy a špiony a ne provádět akce vhodné spíše pro soukromou detektivní kancelář.

Dobrá zpráva je, že se to dělo bez vědomí ministerstva obrany a že je to věc opravdu jen tajné služby a ne celého rezortu nebo dokonce armády jako takové.

Tady ovšem dobré zprávy končí. Byl zatčen současný i minulý ředitel tajné služby, kteří oba přišli z 601. skupiny speciálních sil, nejlepší české jednotky na světové úrovni a která oficiálně pod tuto tajnou službu spadá. To vrhá stín i na 601. skupinu speciálních sil. Je zřejmě vojenským tajemstvím, jak to u nás vypadá na rozhraní tajných služeb a armády. Je známo, že třeba příslušníci britských SAS nebo amerických Delta force často pracují spíše jako civilní agenti tajných služeb, tedy v civilu a ne jako komando v uniformě. Je známo, že CIA má svou vlastní vojenskou jednotku, která může být nasazena více po vojensku nebo může připomínat akce Jamese Bonda. Jak je to u nás se neví. Nevím tedy jestli 601. skupina speciálních sil byla přímo zapojena do nezákonných akcí vojenské tajné služby nebo má jen tu smůlu, že pod ní organizačně spadá.

Každopádně teď na to doplatí, že je tak netypicky zařazena pod velení tajné služby a není brána jako elitní a speciální, ale útvar pozemní armády. Teď se řeší co s Nečasem. Já si dovoluji navrhnout co s 601. skupinou speciálních sil. Přesuňte ji od rozvědky k "zelené" armádě. Jen tak ji snad zachráníme pověst, kterou tak těžce a právem nabyla.

Současný i minulý velitelé tajné služby byli z této jednotky, byli svými podřízenými chváleni a respektování a i já sem je považoval za dobré vojáky. A nyní se ukazuje, že dělají takové věci. To je velké zklamání. Doufám, že se zkazili, když se dostali z válčení do politického soukolí tajných služeb a nebyli takoví ještě když vedli naše vojáky v Afghánistánu.

Jako velkého zastánce působení AČR v Afghánistánu je mi zle s toho jak se Nečas a Kalousek ohánějí tím jak zlovolná policie zatkla "hrdiny z Afghánistánu". Bohužel pánové Nečasi, Kalousku, Kovando a Páleníku. Za tuto ostudu, za zničený kredit ČR v NATO, za zničený kredit rozvědky a stín vržený na 601. skupinu můžou jen a jen vaše činy a nikdo jiný.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

28.listopadu 1695 – Jan Sladký, řečený Kozina, byl popraven v Plzni. Kozina vedl povstání proti V.M. Lammingerovi („Lomikarovi“), který Chodům upíral práva, která jim dali předchozí panovníci za ochranu hranic. Po potlačení povstání jim byla veškerá privilegia odebrána.

28.listopadu 1414 – Jan Hus byl zatčen v Kostnici.

28.listopadu 1905 demonstrovalo v Praze na Staroměstském náměstí 100 000 lidí za volební reformu.

Translate