Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 6. 2013 18:55 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Afghánistán, Pákistán

Jak roste počet obětí v Sýrii, stále víc lidí mění názor. V Afghánistánu je všechno při starém. Situace v Pákistánu.

V Sýrii už mělo zahynout 100 000 lidí. Spekuluje se však už i o tom, že by jich mohlo být 120 000. Jedno je jisté. Počet obětí už i absolutně překročil počet obětí Irácké války. A pokud provede relativní srovnání vzhledem k délce obou konfliktů dojdeme k závěru, že je tento konflikt mnohem horší. Přesto zajímá média i veřejnost mnohem méně.

Lidé jsou jakoby spokojení, že do toho není zapojena žádná západní země. Jakoby tento fakt byl nejdůležitější. Syřané ať si trpí jak chtějí. Přesto se však objevují náznaky, že je stále více lidí, kteří si myslí, že taková situace není správná. Lidé, kteří si mysleli, že Asadova vláda je lepší alternativou pro Izrael svůj názor také mění. Gita Zbavitelová zveřejnila článek ve které se velice objektivně vyjadřuje k poslednímu dění v Sýrii.

"Situace na bojišti se otočila, povstalci začali prohrávat a svět se stále neodhodlal k žádnému zásadnímu kroku.", říká a pokračuje mimo jiné: "Ruský prezident Vladimír Putin na summitu (G8) neustoupil od dodávek zbraní syrskému režimu a nepřipustil žádnou formulaci odsuzující prezidenta Bašára Asada ani pouhé konstatování, že použil chemické zbraně. Závěrečné prohlášení jen požaduje vyšetření jejich užití, jako by šetření i důkazů už nebylo dost."

Zbavitelová dále pokračuje: "Budoucnost zřejmě nemá ani zřízení bezletové zóny, pro které se minulý týden vyslovily Spojené státy, ale Rusko je označilo za nezákonné a varovalo, že je bude v Radě bezpečnosti OSN vetovat a v praxi bojkotovat. Podle agentury Bloomberg údajně padl i plán amerického ministra zahraničí Johna Kerryho na bombardování Asadových letišť, ale Pentagon ho odmítl jako strategicky nedokonalý. Summit G8 přinesl jen jediné zajímavější neoficiální rozhodnutí, o kterém informovaly britské Timesy – západní politikové chtějí nabídnout Asadovým nejbližším vojenským, bezpečnostním i politickým spolupracovníkům beztrestnost a roli v budoucím uspořádání poválečné Sýrie v naději, že tito lidé pomohou Asada svrhnout nebo nějak přispějí k jeho pádu."

Co se vztahů Sýrie a Izraele Zbavitelová říká: "Napětí roste i v Golanských výšinách, kde se už bojuje v těsné blízkosti Izraele. Stále častěji na něj dopadají syrské střely a Izrael varuje, že si to nenechá líbit věčně, stejně jako nedopustí, aby se do rukou Hizballáhu dostaly vyspělé a nekonvenční zbraně. Asad a Hizballáh hrozí, že v Golanech otevřou druhou frontu a na Izrael zaútočí."

Paní Zbavitelová má tradičně velmi dobrý přehled , co se Izraele týče a proto bych chtěl upozornit na velmi zajímavou zprávu: "Podle neoficiálních zpráv už v Sýrii občas operují izraelské speciální jednotky."

Takže scénář, že nejvíce syrským povstalcům pomůže Izrael se stále více naplnění.

Přesto se však objevují i zprávy, že se i USA rozhoupávají. Podle Los Angeles Times USA stupňují pomoc povstalcům. Americké speciální jednotky a CIA mají už od loňska cvičit syrské umírněné povstalce v používání protiletadlových a protitankových zbraní. Možná je trochu pikantní, že ty zbraně v jejichž používání jsou syřané cvičení Američany jsou ruské. V Jordánsku na tomto výcviku spolupracují s USA i francouzští agenti.

V Sýrii tedy dochází k mírnému posunu, kdežto v Afghánistánu je vše při starém. Američané a Afghánci se poškorpili ohledně vyjednávání s Talibánem a zase se udobřili, stejně jako tolikrát předtím a přesně jak sem předpokládal. Talibánci se neúspěšně pokusili o útok v Kábulu a bylo to takové fiasko, že to ani nevyvolalo nějaký velký poprask v médiích. To, že se nějaký Talibánec vyhodí do povětří v takové vzdálenosti od Kábulských cílu, že není schopen napáchat jakoukoliv škodu dost svědčí o tristní situaci Talibánu. Trvalo to dlouho, ale situace Talibanu je čím dál tím víc rozpačitější. A navíc stále další a další země hlásí ponechání svých kontingentů v zemi po roce 2014. Naposledy tak učinila Itálie.

Ve vedlejším Pákistánu situace ukazuje, jak se situace v tomto regionu může dotýkat našeho prostoru. Islamisté zabili 2 slovenské horolezce. Dnes se objevilo video s unesenými Češkami. Podrobnosti naleznete v médiích a lépe. Mně však v této souvislosti napadají jiné myšlenky.

Pákistán je v podstatě umělý stát. Stejně jako třeba Irák. V roce 1947 si obyvatelé indického subkontinentu vedení charizmatickým Gándím prosadili svou a Britové souhlasili s opuštěním této části světa a udělením samostatnosti. Britové odešli a na subkontinentu vypukla tragická občanská válka, která si vyžádala milion mrtvých a miliony uprchlíků. Subkontinent se dostal do náboženského sektářského násilí a dokonce musel být podle náboženského klíče rozdělen na dva soupeřící státy - Pákistán a Indii. Tyto země spolu svedly několik válek a stále si hrozí vzájemnou jadernou apokalypsou.

A přesto nikdo nepovažuje Gándího za břídila. Získání svobody na Britech je chápáno jako pokrok a ne krok zpět. Není zpochybňován demokratický systém ani dané z těchto zemí. Nikdo nebere pokračující bídu velké části jejich obyvatel jako trest za svobodu.

A přece bychom museli obě země takto hodnotit, kdybychom se na ně dívali dnešním populárním názorem na hodnocení situace v Afghánistánu, Iráku nebo Libyí.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.října 1805 poráží bitvě u Trafalgaru Horatio Nelson spojenou španělsko-francouzskou flotilu. Sám Nelson v ní ale umírá.

21.října 1435 – Přední pražský teolog Jan Rokycana byl zvolen utrakvisty pražským arcibiskupem, nebyl však nikdy oficiálně uznán

Translate