Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 27. 6. 2013 18:56 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Kolumbie a Miloš Zeman

Sebevražedné útoky a dodávky zbraní v Sýrii. Kolumbie podepsala dohodu s NATO. Miloš Zeman v zahraniční politice.

Džihádisté, kteří bojují na straně proti Asadovi a které Západ rozhodně nepodporuje a nemá v úmyslu podporovat vymysleli nový způsob sebevražedného útoku. Naposledy když jsem psal o taktice teroristů, tak sem psal o tzv. komplexním útoku, který poprvé teroristé provedli před léty v Bombaji. Při komplexním útoku jsou teroristé nasazení nejprve jako komando, aby se prostříleli do cíle a pak se v tom cíli odpálí jako správní sebevražední útočníci.  Do té doby se teroristé buď vyhazovali nebo útočili ve vojenském stylu. Při komplexním útoku dělají obojí.

To co se tento týden odehrálo v Sýrii není tak sofistikované, ale je to od té doby další významná inovace. Ta byla umožněna situací v Sýrii, ale bohužel musíme předpokládat, že Sýrie není poslední konflikt v dějinách, kde jsou nasazení sebevražední útočníci a zároveň partyzánští, polovojenští bojovníci nebo dokonce organizované armády na obou stranách. Naopak je velmi pravděpodobně, že tak bude vypadat boj na "východě" nebo ze strany "východu". Konvenční válka nebude a místo toho bude boj milicí spolčených se sebevražednými útoky. A západ zase nenasadí konvenční armádu, ale speciální jednotky, drony a letectvo. 

To co se stalo v Sýrii ukazuje "nejtěžší" variantu takovéto taktiky. Džihádisté použili ukořistěný vládní pásový obrněný transportér neboli vojensky správně bojové vozidlo pěchoty ruské výroby BMP. Což je pro laiky vozidlo vzhledu tanku, které je jako tank podobně obrněno, ale disponuje menším kanonem, ale za to může přepravovat vojáky. Teroristé nákladní prostor BMP naplnili až po okraj výbušninami a vyjeli s ním do nepřátelských linií. Nepoužili tedy rychlost a překvapení, aby se dostali k cíli, ale použili sílu onoho BMP. Můžeme tedy čekat, že v budoucnu pokud budou mít teroristé možnost, budou k sebevražedným útokům používat obrněné transportéry a tanky. Což samozřejmě není dobrá zpráva.

Podotýkám, že tyhle lidi CIA nepodporuje. Podporuje umírněné povstalce, kteří bojuji za svobodu a ne za to, aby se dostali do ráje. A podle Wall Street Journal  už CIA zahájila dodávky zbraní do Sýrie. Dodávky jsou vedeny právě s úmyslem rozšířit umírněné povstalce na úkor povstalců džihádistických. Saudská Arábie se rozhodla dodat 20 kusů protiletadlových řízených střel povstalcům. Velmi důležité je, že nad touto dodávkou bdí Američané, kteří dohlížejí na to, aby se ony rakety nedostaly džihádistům. USA a Saudská Arábie zároveň odhadují, že výsledky těchto operací budou v Sýrii poznat až za 5 měsíců. Bohužel je to příliš dlouho, ale nic lepšího není. V Sýrii nyní vypuká jakási organizační a zásobovací válka. Pokud má Západ uspět musí cvičit povstalce a zásobovat je rychleji a mohutněji nejen než Irán, Hizballáh a Rusko Asadovy síly a rovněž rychleji a mohutněji než světoví džihádisté syrské islamisty. Zbraně, které jsou dodávány povstalcům díky CIA nejsou "made in USA" a neslouží k "zvýšení zisku amerických zbrojařů", ale jedná se o zbraně ruské. Přesněji řečeno ruské konstrukce, vyráběné v třetích zemích.

Nedávno jsem rovněž psal o opomíjeném a exotickém případu snahy Kolumbie o spojenectví s NATO. Nyní došlo skutečně k podpisu dohody o spolupráci a Kolumbie se tak stává prvním jihoamerickým spojencem ne nějaké země NATO, ale NATO jako takového. I když o členství nebo vojenské či politické alianci nemůže být ani řeči. Zatím.

Hodlám tvrdě kritizovat Miloše Zemana, ale ne teď. Nyní se jej musíme naopak zastat, protože v některých zahraničně politických věcech pravdu. Nemluvím o jmenování vyslanců a podobně. Mluvím o tom, že se  líbí, když Zeman prosazuje společnou evropskou zahraniční politiku a armádu. Tato myšlenka se mě líbí dlouho. Samozřejmě, že jen pokud by evropská zahraniční politika byla jiná než je teď, což Zeman říká taky. Nelíbí se mu měkký přístup EU k teroristů a nelze s ním než souhlasit. Zároveň je třeba souhlasit s tím, že Zeman v souvislosti s únosem Češek v Pákistánu říká, že s teroristy se nevyjednává. Cynické, ale správné.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.