Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 66

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Tady je zajímavý článek týkající se počátku nového kola zbrojení u nás. Militarizace ekonomiky z počátku padesátých let...
Korona pořád trápí námořnictvo. Navy Sends Replacement Sailors to USS Essex After Crew Members Catch COVID-19 https://w...
Gray Fox - Komentář v BTR-60
Inside a BTR-60 Communications Vehicle
Německo v listopadu objednalo 38 nových letounů Eurofighter.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 30. 6. 2013 18:58 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Afrika, moře a vesmír

Americké vojenské operace v Africe. Dokud USA budou ovládat oceány budou vládnout světu. Rusko chce bránit zeměkouli.

USA se stále více angažuje v Africe. Americké ozbrojené síly mají rozdělenou zeměkouli na "Sever" tedy USA a Kanadu, "Jih" tedy jižní Ameriku, "Evropu", "Střed" tedy blízký a střední východ a "Pacifik" tedy jihovýchodní Asii a Tichý oceán. Každá tato oblast má své velitelství, kterému podléhají síly v oblasti. Takže Velitelství střed řídilo války v Iráku a Afghánistánu například. Africký kontinent spadal pod až dosud pod evropské velitelství, ale jeho rostoucí význam dokládá, že USA zřídily nové velitelství "Afrika" i když jeho štáb sídlí v Německu.

Velitelství Afrika řídí desítky různých operací. Od těch známých jako je pomoc v Mali nebo protiteroristické akce v Somálsku, až po různé vojenské poradenské mise a humanitární akce v různých částech Afriky.

Somálské piráty se podařilo téměř zlikvidovat a počet jejich útoků poklesl téměř k nule. Mezitím se však začínají ozývat piráti z druhé strany Afriky z oblasti Guinejského zálivu v Atlantském oceánu a i tam začíná  americké námořnictvo operovat proti nim.

Další neznámou operací je to, že Američané zřídili základnu bezpilotních letadel v Nigérii a provádějí průzkum proti místní islamistické organizaci Boko Haram a pomáhají tak Nigerijské armádě.

Bohužel ustaly operace proti krvavému poblouzněnci z džungle Josephu Konnymu, jehož Lord´s ressistance army napáchaly mnoho nesmyslného násilí ve střední Africe. Operace ustaly díky státnímu převratu ve Středoafrické republice a tamní nestabilní situaci.

Působení amerických sil v Africe už nemá jen účel boje proti teroristům, ale pomáhá v boji s jiným lumpy, jako jsou výše zmínění piráti nebo Konny. Kromě okamžité pomoci je tím sledován i strategický cil vyrovnat čínské pronikání na kontinent.

My Češi jako suchozemci máme tendenci podceňovat význam moří a oceánu v dějinách, politice a vojenství. Například se stále domníváme, že rozhodující bitvou druhé světové války byla ta pozemní Stalingradu. A nebyla náhodu rozhodující bitvou druhé světové války bitva o Atlantik, která zajistila nepřerušení životně důležité zásobovací cesty z USA do Británie a dále do SSSR?

Není náhodou pravdou to, že USA jsou supervelmocí právě proto, že mají nejsilnější a bezkonkurenční námořnictvo, které kontroluje veškerá světová moře a oceány? Předchozí velmocí byla Británie a její moc rovněž stála na tom, že byla bezkonkurenční vládkyní oceánů. Britové kontrolovali moře, aby zajistili spojení se svými koloniemi a Američané zase se svými spojenci. 

Všimněte si, že Británie nebyla , co se týče kontroly moří nikdy poražena (myslím války ne bitvy). A o její světovládu ji nepřipravil žádný její nepřítel, nýbrž přítel - USA. Je možné, že USA o svou nadvládu přijdou stejně jako Británie, protože v současné době zdá nepravděpodobné, že by je někdo na moři byl schopen porazit.

Británie zaznamenal svůj největší námořní triumf v roce 1805 u Trafalgaru a od té doby stala její námořní nadvláda, která trvala 140 let. A to i přesto, že na souši bojovala se střídavými úspěchy. Pokud by tedy USA měly opakovat osud Británie, jejich největší triumf byla druhá světová válka a USA jsou nyní v roce 1870.  Jejich nepochybná nadvláda  na moři by měla tedy trvat do druhé poloviny 21. století.

A pokud se to někomu podaří budou to spíš Číňané než Rusové? To se neví. Každopádně v Rusku po zásahu země Čeljabinským meteoritem plánují vytvořit protikosmickou obranu země. Můj pravidelný čtenář jistě potvrdím, že nejsem rozhodně žádný rusofil, ale takový nápad se mi líbí. Rusové chtějí použít své mezikontinentální atomové rakety, sundat z nich jaderné hlavice a sestřelovat s nimi menší meteority. Tady by se mohl zbytek světa nechat inspirovat. A určitě je nebude nikdo obviňovat, že je řinčení zbraněmi, jak to dělají oni v případě amerického protiraketového sytému.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.ledna 1891 zemřel německý polní maršál Walter Model

24.ledna 1915 zvítězili Britové v bitvě u Dogger Banku. Němci přišli o pancéřový křižník SMS Blücher zatímco britský svaz neztratil žádnou loď.

24.ledna 1852 zemřel obrozenec, spisovatel a básník Jan Kollár

24.ledna 1888 se narodil československý generál Jan Syrový

Translate