Spřátelené weby

Poslední komentáře

Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...
Jakub přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Mě by jen zajímalo kolik provincii se dá ve hře max vyobchodovat nebo jestli tam nějaký max je
Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 2. 7. 2013 18:59 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Egypt, Afghánistán a Snowden

Situace v Egyptě se dramatizuje. Afghánská armáda a vláda kontrolují Afghánistán. Pobouření nad špehováním USA je absurdní a směšné.

Situace v Egyptě se začala dramatizovat a stupňovat. Egyptská armáda dala ultimátum oběma stranám jak údajně situaci "vyřeší". Pokud by měla situaci vyřešit nestranně, což v tomto případě neznamená správně, musela by uskutečnit státní převrat proti Mursímu a zároveň zmasakrovat protivládní demonstranty atomu já nevěřím. Doufám tedy, že spíš udělá něco, co bude blíž tomu převratu proti Mursímu. Myslím, že by Egyptu prospělo, kdyby se stal po vzoru Turecka před téměř 100 lety sekulární republikou, jehož stabilitu hlídá armáda. To je přijatelné, jen doufám, že EU, která přihlíží uzurpaci moci islamistů, se ozve na ochranu demokracie teprve, až  armáda svrhne islamisty. Ale třeba je nesvrhne. Musíme si počkat, ale vše nasvědčuje tomu, že tento týden bude v Egyptě horko.

V televizi jsem viděl Egypťany, kteří říkali, že za Mubaraka bylo líp. Už je to tady.

Zástupce velitele NATO v Afghánistánu britský generál Carter poskytl rozhovor britskému levicovému deníku  the Guardian. Pokud vytrhneme z kontextu tohoto rozhovoru určitá slova, můžeme získat stejný dojem, jak se nám snaží namluvit ČT (zřejmě zkratka od Český Talibán), že NATO promarnilo možnost jednat s Talibánem v roce 2002 a že teď už je na to pozdě. Jenže nějak nám zapomněla říct, že generál taky v tom rozhovoru sdělil hlavně něco jiného. Potvrdil, že Afghánské síly jsou dostatečně silné na to, aby převzaly boj s Talibánem. Podle generála může mít afghánská vláda s Talibánem problémy ještě dlouhá léta, ale jen v několika vzdálených oblastech. Povstalcům podle něj brzy dojde, že budou čelit schopným silám, které budou v Afghánistánu napořád a které jsou místní. Hodně  se mluvilo o tom, proč mají místní síly hodu oproti silám cizím, že znají prostředí, jazyka, mají stejnou víru, kulturu a podobně. Ale je tu ještě jedna zcela logická záležitost. Nezpochybnitelná. Talibánci se svého času holedbali svou trpělivostí. Svou nekonečnou trpělivostí. "Vy máte hodinky, my máme čas", řekli prý tehdy. No, ale afghánská armáda, protože je afghánská tak nemá, kam se stáhnout. Takže ta má taky čas. Stejné moře času, jako Talibánci.

Generál Carter na adresu Talibánců řekl, že si uvědomí, že jednání je jediný způsob, jak vyřešit současný problém. Je to problém Talibánu. Pokud bude nějaké jednání s Talibánem, tak bude o tom za jakých podmínek je ochoten složit zbraně. Ne o tom za jakých podmínek složí zbraně vláda. A to je rozdíl.

Je to opravdu takový skandál, že USA odposlouchávají EU? Já bych řekl, že to není vůbec žádný skandál. Jednak proto, že EU je prorezlá ruskými špiony a teroristé z Hizballáhu jsou zde bráni jako zástupci humanitární organizace. Vím nejméně o jedné evropské tajné službě, která místo, aby hledala teroristy tak špicluje manželku premiéra. A když je sledují policisté, tak si toho tihle Eurobondové ani nevšimnou.

O tom, že americká NSA odposlouchává celý svět, se přece ví už dlouhá léta. Četl jsem o tom už za komunistů. Copak jste nikdy neslyšeli o Echelonu? To se mně nechce uvěřit. Ví se o něm už 30 let. Podívejte se na Wikipedii. To heslo vzniklo dřív než aféra Snowden. A dozvíte se tam, že podobné zařízení mají Rusko a Čína a dokonce Dánsko, Holandsko či neutrální Švýcarsko!

Takové globální odposlouchávání však probíhá jinak, než jak si asi představujete. Není možné, aby agenti NSA seděli estébácky někde u sluchátek. To by musela mít NSA miliony zaměstnanců. Hovory se ukládají do počítačů a vyhledávají se klíčová slova. Třeba „Obama“, „bomba“ a „v autě“. Samozřejmě, že to je celé mnohem složitější. Nemám Obavu, že poté co jsem toto napsal, by se už k mému bytu blížila neviditelná helikoptéra se zásahovou jednotkou CIA. Ale třeba si agenti NSA přečtou můj blog. Ale já vím, že to tak Američané dělají už opravdu 30 let. A vůbec s tím nemám problém. A tak se nestačím divit, že Snowden někoho vzrušuje.

Jak říká Ondřej Neff: "Pan Snowden, který se nechal najmout do služeb CIA a pak najednou prozřel a diví se "sledování", je opovrženíhodná figura a jeho výpovědi by měly být předmětem zájmu psychopatologů, nikoli seriózních komentátorů."

A Rudolf Polanecký říká:

„Každý stát má své tajné služby. Ty získávají informace, které se někdo jiný snaží utajit, a je celkem běžná věc, že i spojenecké státy se navzájem špehují. Koneckonců to je také práce rozvědek celého světa. Pokud by tajné služby neexistovaly, byla by situace ve světě daleko horší.

Pobouření nad tím, že tajné služby provádějí svou činnost, může vyjadřovat snad jen totálně od reality odtržený člověk. Anebo snad mají být tajné služby jen pro okrasu, či aby dodávaly informace, které se objeví v médiích? Pak by vůbec nemusely existovat."

Není co dodat.