Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Uvítal bych víc článků k dějinám Španělska.
Bojové nasazení krabů na Ukrajině by mohlo dost pomoci exportu. Škoda, že se u nás nezavedl nástupce DAN, ten by teď měl...
Pěkná ukázka, jak se ve stejné situaci můžete vydat úplně jinou cestou vývoje a přitom nemusí být chybná.
Je zajímavé, že přes velký počet vyrobených kusů a dlouho uslužby, nejsou skoro známé.
Bedrník - Komentář v Hummel vs. M40
Preferoval bych M40. Díky mnohem delšímu dostřelu je mnohem více v bezpečí a přináší mu to výhodu v pokrytí mnohem širší...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 9. 7. 2013 19:00 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Egypt, Sýrie a Afghánistán

Z hlediska vyššího prinicipu mravního je převrat v Egyptě důvod k radosti. O dodávkách zbraní do Sýrie. Opravdu se chce Obama stáhnout z Afghánistánu?

Debata o tom co se stalo v Egyptě je bezpředmětná. Vypadá to jak státní převrat, děje se to jako státní převrat, tak to je státní převrat. A co si o tom tedy máme myslet?

Je to jednoduché. Jsem přesvědčen, že každý kdo při zprávách o egyptském státním převratu neskáče do stropu radostí, je buď blázen, nebo islamista. Ne každý státní převrat je totiž zlo. Jak by asi vypadaly dějiny, kdyby uspěly Kronštadští námořnici, kteří povstali proti Leninovi? Nebo kdyby byla v Německu v roce 1933 armáda protinacistická a provedla by státní převrat?

Mimochodem, během pivního puče v Mnichově střílela policie Výmarské republiky do pochodujících nacistů. Věřím, že současní politicky korektní bojovníci za lidská práva by tento čin odsoudili, zatímco s tím co víme dnes, musíme tyto do "bezbranných" střílející policisty brát jako bojovníky proti fašismu.

Nebo kdyby uskutečnila plánovaný převrat československá armáda v roce 1938. Zřejmě by se naše země stala dějištěm kruté války, ale duše národy by dnes vypadala jinak.

Na začátku 70. let provedl státní převrat Pinochet a zastavil tak nástup komunismu v Chile a země za jeho vlády zaznamenal zázračný ekonomický růst. Kdyby po jeho převratu následovala demokracie a kdyby si nevyžádal tolik mrtvých, tak bychom jej nemohli hodnotit jinak než pozitivně.

V devadesátých letech došlo k téměř stejné situaci v Alžírsku. Muslimské bratrstvo vyhrálo volby a armáda uskutečnila státní převrat a zvolenou vládu svrhla. A vojenská diktatura panuje v Alžírsku doteď a nikomu to nějak extra nevadí. Takže proč bychom měli něco vyčítat egyptské armádě?

Chci říct to, že vůbec nevadí, že armáda násilím svrhla demokraticky zvolenou vládu. Hitler byl taky zvolen demokraticky. KSČ v roce 1946 vyhrála volby. Pokud je demokratickou většinou zvolen někdo, kdo nerespektuje demokracii a svobodu jeho vítězství jej morálně nijak neopravňuje k uchopení moci. Protože je jisté, že tu demokraticky nabytou moc využije k odstranění demokracie. Nebo jinak. Nepřátelé demokracie- fašisté, komunisté a islamisté, když se derou k moci, tak využívají a zneužívají demokracii a mají ji plná ústa. Využívají demokracie, aby se dostali k moci a demokracii pak zrušili. A demokracie má právo se bránit. A svoboda se má právo bránit. Svobodu musíme bránit, i když ji většina lidí nechce.

Jestli vám to připadá příliš složité, nepochopitelné nebo vyumělkované, tak jste ztratili povědomí o tom co je správné a co není. Stačí přece obyčejný lidský pocit správnosti, abychom věděli, že vláda islamistů v Egyptě je zlo. Proto se nestačím divit, když někteří lidé a část médií u nás (v Česku, na západě) nad egyptským převratem ohrnuje nos nebo jej dokonce odsuzují. To jsou u mne blázni nebo islamisté.

Egyptský státní převrat však přináší další přidanou hodnotu. Nejenže odstranil islamisty, jejichž vláda hrozila nastolením teokratického režimu a která mohla ve střední budoucnosti vyprovokovat válku s Izraelem, případně vyvolat další arabsko-izraelskou válku a zachránila tak mnoho životů a mír. On předala moc civilním světským představitelům a v Egyptě jsou slíbené nové volby. Čili není to žádný převrat ve stylu Pinocheta. Je to státní převrat, který má sloužit k záchraně demokracie, nikoliv k jejímu zrušení.

Opravdu to hodně změnilo egyptskou cestu. Zatím Egypt směřoval do íránského pekla a nyní to vypadá, že i když to sice nebude snadná cesta, tak se může vydat cestou Turecké republiky. Sekulární demokratická země, jejíž svoboda je jištěna armádou. Tento koncept vydržel Turecku jedno století, i když teď dostává zabrat, Turci dokazují, že jim tento princip hodně přirostl k srdci.

Přeju Egyptu, ať se mu to podaří. Teprve tento převrat ospravedlňuje svržení Mubaraka a posouvá Egypt dále. Mohla by to být demokratická země bez vlády islamistů.

Samozřejmě, že nyní mohou islamisté rozpoutat v Egyptě hotové peklo, rozpoutat občanskou válku, zlikvidovat turistický ruch, začít provádět teroristické útoky a proměnit zemi v trosky. Ale to je důvod proč by měli Egypťané rezignovat na snahu o lepší budoucnost? To ani původně nevyslovené vyhrůžky mají zastavit vývoj celých národů? Takže jinak. Pokud islamisté promění Egypt v peklo, měli by jim to Egypťané vrátit. Bohužel svoboda není zadarmo a většinou musí být vybojovaná. Ale doufám, že tomu tak nebude a že egyptská cesta bude mírová a islamisté budou potlačeni.

Opravdu není Egypt za co kritizovat. Proč bychom jim neměli Egypťanům přát svobodu bez islamistů. Nedokazují snad právě teď, že islamisty nechtějí a diktátora taky ne?

Státní převrat v Egyptě je velkolepý. Invaze do Afghánistánu a Iráku byly taky takové převraty, akorát organizované zvenčí. Libye 2011 byla domácím převratem s pomocí z venčí. Egypťané si svůj převrat provedli sami. Arabské jaro 2011, kdy islamisté svrhávali Mubaraka, do toho moc nezapadalo, ale teprve až poslední událost v Egyptě tomu dávají logiku a smysl. A to samé se stane, až syrští povstalci svrhnou Asada a ještě islamistické povstalce.

Dějiny prostě nezastavíte.

V Sýrii se už ví, jak by měla vypadat vojenská pomoc ze západu. Není to nic ohromujícího. Povstalci požadují  200 protitankových raket, 100 protiletadlových raket, 300 000 zásobníků do automatických zbraní, 100 000 zásobníků do pušek, 50 000 kulometných pásů a satelitní snímky. Čili se nejedná o žádný nekontrolovatelný příliv ultramoderních zbraní. Pokud bychom měli věřit syrským povstalcům, že tato dodávka otočí situaci, byla by to malá cena.

Obama údajně uvažuje o tom, že stáhne všechny vojáky z Afghánistánu, protože ho štve Karzáí. Je pravda, že už něco takového udělal v Iráku. A jak je vidět Irák se s toho nezhroutil a kdyby nedošlo k syrské občanské válce, byli by tamní teroristé už téměř vyhubeni. Ale právě syrská občanská válka a její vliv na Irák, ukázala, že to stažení ze země bylo krátkozraké a nesmyslné. Stejně tak by to bylo v Afghánistánu. Bylo by to špatně, ale Afghánistán by to pravděpodobně přežil.

Mnohem více je ale pravděpodobnější, že se jedná o schválně vypuštěnou informaci, o další vyjednávací taktiku pro konečnou dohodu mezi USA a Afghánistánem. Protože pokud by se Obama opravdu z Afghánistánu stáhl, neodpustil by mu to nejen Afghánistán, ale i spousta západních zemí, které už veřejně prohlásili, že tam nechají své vojáky i po roce 2014. A Obama by jim teď ukázal, že mu to je úplně jedno. Obama je skutečně schopný všeho, ale tentokrát si myslím, že je mnohem pravděpodobnější, že jen vyhrožuje.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

1.července 1916 zahájili spojenci ofenzivu na Sommě. Snahou bylo odlehčit Francouzům, kteří čelili německému tlaku Verdunu. Výsledkem byla krvavá několikaměsíční bitva, která skončila 18.listopadu 1916.

1.července 1654 se narodil francouzský vojevůdce Louis Joseph de Bourbon, vévoda z Vendôme.

1.července 1506 se narodil Ludvík Jagellonský, český král v letech 1507 – 1526

1.července 1863 začala bitva u Gettysburgu

1.července 1872 se narodil francouzský vynálezce a letecký konstruktér Louis Blériot, který jako první přeletěl kanál La Manche v letadle těžším než vzduch.

Translate