Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.
Chtělo by to článek doplnit fotkami a rozdělit na více odstavců, aby byl lepší a atraktivnější ke čtení.
Wildblood - Komentář v MI-24 HIND
Czech Air Force Mil Mi-24E Hind @ Sanicole Airshow

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 7. 2013 19:02 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Asad, Mursí a Havel

Poslední vývoj v Sýrii - alternativní zpravodajství. Nechte Mursího egypťanům. O tom jak se Václav havel zapsal do světových dějin.

Nejnovější zprávy ze Sýrie, o kterých se neví:

Pákistánský Talibán si zřídil svou pobočku na území ovládaném islamistickými povstalci. Pobočka má sloužit zejména "k vzájemné výměně zkušeností" v boji ze světový islámský chalífát.

Minule jsem informovalo náletu Izraele na pobřežní syrské baterie. Informace se ukázala jako ne úplně přesná, nyní mi tedy dovolte uvést ji na pravou míru. Nejednalo se o nálet letadel, ale byl to zásah z ponorky. Útok provedla izraelská ponorka třídy Dolphin vyrobená v Německu. Znalci vojenské historie jistě chápou, proč německý průmysl patří mezi špičku ve výrobě ponorek, i když vyrábí klasické dieselelektrické stroje, které jsou dnes poněkud ve stínu atomových ponorek. Přesto, že se jedná o klasický koncept, současné německé ponorky patří k nejtišším a tudíž nejméně odhalitelným na světě. Ponorka rovněž umí odpalovat rakety s jadernou hlavicí a její dodání do Izraele rozhněvalo německého levicového spisovatele Gűntera Grasse až k vytvoření protiizraelského pamfletu, aby se poté ukázalo, že byl v mládí členem SS.

No a nyní tento "Židovský" u-boot vyrobeny v Německu zasáhl v Sýrii. Spletité jsou cesty historie. Palba z ponorky byla blíže nespecifikovaným způsobem koordinována s americkým zapojením. Jak toto zapojení vypadalo, doposud není známo, lze však říct, že šlo o společný americko-izraelský úder, i když na syrskou pobřežní obranu dopadly zřejmě jen izraelské rakety. Rakety vystřelené s ponorky, byly střely s plochou dráhou letu. Jsem přesvědčen, že je to základní strategická konvenční zbraň v současnosti a země jako jsou USA nebo Izrael, které tento systém mají ve výzbroji, jsou fakticky z konvenčního hardwarového hlediska předurčeny k vítězství proti jakkoliv silnému symetrickému nepříteli. Právě proto, že tyto střely umožňují, aniž by byly ohroženy jejich odpalovací platformy - tedy lodě, ponorky a letadla zasáhnout nepřítele a zlikvidovat jeho protileteckou a protilodní obranu a umožnit tak nálety vlastního letectva, či třeba námořní invazi. A když je nějaká tato střela náhodou sestřelena nic se neděje, protože je bezpilotní. Je to vlastně sebevražedný bezpilotní letoun na raketový pohon, který předběhl současné drony o několik desítek let, právě proto, že zapadal do konceptu studené války.

Předpokládám tedy, že americká pomoc se mohla týkat naprogramování drah těchto střel na základě amerických satelitních snímků cílových baterií. Zasaženo mělo být 50 protilodních raket uskladněných v kasárnách v přístavním městě Latakija.

Další pikantností je to, že tyto střely byly do Sýrie dodány teprve nedávno, letos na začátku roku a dost se o tom psalo a vedly se o tom politické diskuze. Rusko tehdy odmítlo do Sýrie tyto střely nedodat. A nyní je Izrael smetl. Je to jasný signál, co se stane s ruskými zbraněmi dodanými do Sýrie. Je to rovněž výsměch nepsanému rusko-syrskému paktu, ale na druhou stranu Rusové toho litovat nemusejí, určitě za rakety od Asada již dostali zaplaceno. A na zbraně zlikvidované ve válce se téměř jistě reklamace nevztahuje.

Všimněte si rovněž faktu, že tentokrát Izrael nelikvidoval chemické zbraně nebo něco co by jej mohlo bezprostředně ohrozit. Byl to jasný zásah proti Asadovu režimu vedoucí k oslabení jeho síly a v podstatě ulehčující invazi do Sýrie. Osobně se však domnívám, že tak daleko to nezajde, ale je to jasný politicky nátlak na Asada ze strany Izraele a USA.

Napětí mezi umírněnými povstalci a islamisty napojenými na Al Kajdu v Sýrii roste. Syrská svobodná armáda  dala údajně Al Kajdě 24 hodinové ultimátum na to, a jim vydala svého velitele, který nařídil vraždu velitele syrské svobodné armády. Ve městě Manbij, které je v oblasti válkou sužovaného Aleppa došlo k několika demonstracím proti Al Kajdě, která v oblasti tvoří islámský stát. Mluvčí Svobodné syrské armády řekl o islamistech, že "nepřišli pomoct. Místo toho se drží za frontou a snaží se uchopit moc."

Rovněž přicházejí svědectví o prvních srážkách mezi umírněnými povstalci a islámisty v okolí Aleppa. Svědky byli pracovníci humanitárních organizací, kteří byli i svědky boje, který vypukl poté, co se islamisté snažili zmocnit se skaldu zbraní umírněných povstalců. Další boje vypukly o silniční check pointy.

V Egyptě protestují islamisté za propuštění Mursího. USA a Německo, aby podpořily nový režim, tak jej podkopávají tím, že rovněž chtějí jeho propuštění. Chtějí snad , aby se stal vůdce egyptského islamistického odboje? Myslím si, že to jak s ním Egypt naloží je věcí Egypta. Pro mě to je jen představitel zhoubné a nebezpečné ideologie.

A i když by se to na první pohled mohlo zdát mimo mísu, zmíním se ještě o něčem, co jsem se dověděl a co jsem netušil a myslím si, že to netuší mnoho lidí a mělo by to vědět a koneckonců to z výše uvedenými věcmi přece jen souvisí.

Václav Havel ovlivnil dějiny lidstva. Říkáte si, že to je přehnané tvrzení skalního Havlisty? Není. Dnes jsem se totiž dozvěděl zajímavou skutečnost. Přes všechno co je na Havlovi relativní - morálka, filozofie, politický odkaz, intelektuálství nebo spisovatelství a co může být zpochybněno nebo hodnoceno na základě toho, jestli jste ho měli rádi nebo ne, je tu nejméně jedná skutečnost, která je naprostým faktem a nikoliv nějakým subjektivním hodnocením jeho odkazu. Víte přece, že co se týče Havla, je zpochybňováno vše, včetně jeho podílu na odstranění totality. Ale jak říkám, je tu něco zcela konkrétního.

Je to totiž Havlův vynález principu charty 77. Tato organizace byla založena proto, aby prosazovala dodržování zákonů tehdejší ČSSR, které samotný režim porušoval a aby prosazovala dodržování lidských práv, k níž hájení se samotná ČSSR přihlásila podpisem Závěrečné aktu Konference o bezpečnosti a spolupráce v Evropě. Chtěla tedy jen to, k čemu se samotná vláda zavázala. A za to ji režim stíhal. Tím Havel odhalil podstatu a vylhanost celého toho režimu a zároveň docela ztížil stíhání příznivců charty, protože někoho, kdo prosazuje dodržování zákona, se špatně stíhá. Ovšem komunisti s tím zas tak velký problém neměli.

Každopádně tento koncept se stal inspirací pro bojovníky za svobodu na celém světě. A tak podle charty 77 pracují disidenti v takových významných zemích, jako je Írán nebo dokonce Čína. Čili opravdu ovlivnil světové dění. I kdyby nic jiného, tohle je jasný konkrétní a nesmazatelný odkaz. A přispěl k boji za svobodu na celém světě více než jen nějakou ideologickou inspirací, ale  i konkrétním nápadem.

I mně se vždycky zdály návrhy na udělení Nobelovy ceny míru Havlovi za přehnané. Ale když nad tím tak přemýšlím, tak by si ji zasloužil víc než například takový Barack Obama. Ale to už je teď jedno.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

5.března 1222 vydal Přemysl Otakar II. tzv. Velké privilegium církvi, v níž uznával církev za plnoprávného partnera šlechty a povoloval jí vlastnit statky. Toto privilegium bylo vyústěním snahy církve o emancipaci.

Translate