Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 26

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Konvoj s vojenskou polní nemocnicí vyjel do Prahy. V neděli přibylo přes pět tisíc nakažených https://ct24.ceskateleviz...
Ganelon - Odpověděl na komentář # 415 v Letov Š-50
U spousty letadel, tančíků apod pak člověk čte, že je za komunistů poslali do hutí :-(
Američané také některé rakety později využili pro vynášení družic.
Co jsem koukal, tak v říjnovém vydání časopisu 2. světová podrobili Panther dost velké kritice. Ale přitom řešili hlavně...
Wildblood - Komentář v T-44
Mnohem většího rozšíření se dočkal později T-54/55, který už byl vyzbrojený kanonem ráže 100 mm. Jinak se uvádí, že si T...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 3. 8. 2013 19:16 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

John Kerry a Rouhání

Co řekl John Kerry o Pákistánu a Egyptu. A co řekl a pak neřekl nový Íránský prezident.

John Kerry slíbil Pákistáncům, že už "velmi velmi brzy skončí" nálety amerických bezpilotních letadel v zemi. A to protože "USA jsou blízko eliminaci většiny hrozeb."

Co to má znamenat? Je to jen televizní prohlášení zaměřené na pákistánské veřejné mínění? Nebo je snad John Kerry skutečně přesvědčen o tom, že USA v Pákistánu "vyhrály"? Nebo se USA jen chystají tvářit, že v Pákistánu vyhrály?

Kerryho prohlášení můžeme rozdělit na dvě části. Na konstatování faktu o porážce teroristů v Pákistánu a na predikování budoucnosti o skončení náletů.

Co se týče toho konstatování, tak je jednoznačně nepravdivé. Al Kajda, Talibán a další islamisté v Pákistánu rozhodně nejsou "téměř zlikvidovanou" hrozbou. Nálety amerických bezpilotních letadel v zemi jsou nesmírně účinné, likvidují jednoho teroristu za druhým a rozsévají mezi nimi strach. Obava, že najednou z čistého nebe přiletí raketa, ochromila činnost islámistů. Ale...

Ale útoky bezpilotních letadel jsou místně omezeny jen na tu teroristy nejinfikovanější provincii a její okolí. Islámisté jsou však po celém Pákistánu. Malý jistě ne neznámý příklad. Jistě jste kdysi slyšeli o nějakém Usáma Bin Ládinovi. Ten dlouhá leta bydlel v oblasti mimo nálety bezpilotních letadel. Pár set metrů od pákistánské vojenské akademie.

To znamená, že každý zabitý terorista ve Waziristánu může být v brzké době nahrazen islámistou z vnitrozemí. Pokud tedy přestanou nálety bezpilotních letadel, struktura Al Kajdy na kmenových územích Pákistánu se velmi rychle obnoví a zregeneruje. Proto je tvrzení o tom, že Američané jsou blízko eliminace tohoto nebezpečí, mírně řečeno značně přehnané.

Třeba si říkáte, a co když jo? Já to vím a Kerry ne? Situace v Pákistánu však svědčí tom, že tomu tak je. Například poslední přepadení věznice a osvobození islámistů. A pumové útoky v zemi stále pokračují. Situace v Pákistánu je stejně nestabilní jako v Iráku nebo v Libyi, jen s tím rozdílem, že Pákistán je mnohem větší, lidnatější, silnější a navíc má jaderné zbraně.

Takže islámisté v Pákistánu rozhodně nejsou poraženi. A pokud si budou USA myslet, že ano může to mít dalekosáhlé důsledky. Může to přivodit jejich vítězství nad světskou vládou. Může to vést k renesanci superterorismu. Může to být x-faktorem, který zvrátí obtížný a pomalý, ale pozitivní vývoj v sousedním Afghánistánu.

Ptejme se tedy, jestli je Obamova administrativa tento vývoj ochotna riskovat, proto, aby byla oblíbenější v médiích. To opravdu lidé jako já nemohou vědět. Můžeme jen spekulovat. Buď to tak skutečně je. Nebo je toto Kerryho prohlášení zaměřeno jen na veřejné mínění. Třeba Kerry či Obama doufají, že to "velmi velmi blízko" potrvá ještě léta. Něco jako byla sovětská dočasnost. Nebo to celé pojmou ve stylu Obamova "zrušení" Guantanáma v roce 2008. Nebo že by měli nějakou tajnou dohodu s Pákistánskou vládou? Že třeba Pákistánci začnou teď už doopravdy potírat ty islámisty? Nebo třeba chtějí místo bezpilotních letadel nasadit speciální jednotky?

Anebo se USA v Pákistánu chystají postupovat podle jedné politické historky z Vietnamské války, kdy kdosi řekl: "měli bychom říct, že jsme vyhráli a vypadnout odtamtud." To by bylo k ničemu. Al Kajda není Vietkong a islámisté nejsou bolševici. USA nebojují v těch oblastech za Pákistán nebo Afghánistán. Ve skutečnosti bojují za sebe. Akorát jejich cíle jsou prospěšné pro Afghánce i Pákistánce. A proto, to co dělají je správné. Tedy až do teď bylo. Vietnamci nezaútočili na Světové obchodní centrum. A když USA z Vietnamu odešly, Vietnamci nezaútočili na USA ani pak. Ale opravdu si myslíte, že když USA přestanou potírat Al Kajdu tak si ona řekne "ok, dali nám lekci, už na ně raději nebudeme útočit?"

Všechny možnosti jsou otevřeny. Ale to je právě špatná zpráva. U téhle americké administrativy se můžete jen bát, co hodlají udělat nebo neudělat, co ovlivní naší bezpečnost. Zkrátka se na ně nedá spolehnout.

Nedá se na ně spolehnout, to je myslím přesnější hodnocení než to, že by to bylo nějaké socialisticko-pro islamistické zlo. To ne. O tom, že Obama i Kerry mají i světlejší chvilky svědčí Kerryho prohlášení, že egyptská armáda "obnovila (restoring) demokracii". My, co fandíme Egypťanům, jsme to věděli sice už v době převratu v Egyptě, ale je skutečně bezva, že se Američané po mnoha dnech různých výzev na pokraji odsouzení převratu rozhodli podpořit svržení islámistů v Egyptě.

Tvrzení Al Kajdy o tom, že to, co se děje v Egyptě je "americké spiknutí" je skutečně směšné. Myslím, že každému musí být jasné, že armádní svržení Mursího překvapilo celý svět a nejvíc překvapilo USA. A je vidět, že USA dlouho nevěděly, jak se  k tomu mají postavit a došlo jim to až teď.

Je prostě vidět, jak jsou všechny ty spiklenecké teorie o USA směšné.

Nový íránský prezident Ruhání (někdy bývá jeho jméno vyslovováno jako Rouhání, což mě přijde docela vtipné) prý v žádném případě neprohlásil, že "Izrael je jizva na tváři muslimského světa, která musí být odstraněna". Oficiální íránské tiskové orgány to nejdříve oznámily a pak to dementovaly. Je zajímavé, jak často mají íránští představitelé problémy s nesprávnou interpretací svých slov. A to si představte, že Ruhání je umírněný.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.října 1972 zemřel letecký konstruktér Igor Ivanovič Sikorskij

26.října 1800 se narodil německý polní maršál Helmuth Karl Bernhard von Moltke.

26.října 1765 se narodil český klasicistní skladatel Jan Jakub Ryba, autor České mše vánoční