Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 23

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Konvoj s vojenskou polní nemocnicí vyjel do Prahy. V neděli přibylo přes pět tisíc nakažených https://ct24.ceskateleviz...
Ganelon - Odpověděl na komentář # 415 v Letov Š-50
U spousty letadel, tančíků apod pak člověk čte, že je za komunistů poslali do hutí :-(
Američané také některé rakety později využili pro vynášení družic.
Co jsem koukal, tak v říjnovém vydání časopisu 2. světová podrobili Panther dost velké kritice. Ale přitom řešili hlavně...
Wildblood - Komentář v T-44
Mnohem většího rozšíření se dočkal později T-54/55, který už byl vyzbrojený kanonem ráže 100 mm. Jinak se uvádí, že si T...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 6. 8. 2013 19:17 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Al Kajda, Sinaj a Golany

Poslední hrozba terorismu potvrzuje renesanci Al Kajdy a neúspěch Obamovy bezpečnostní politiky. Operují na Sinaji izraelské drony? Syřané prchají i do Izraele.

Je Al Kajda pořád poražená ptá se longwarjournal.org a připomíná její vzestup v Sýrii a v Iráku a rostoucí bezpečnostní hrozby na Sinaji a v Severní Africe a zavření amerických ambasád. 

Netypicky si typické masmédium the Washington Post nebere servítky ještě více. Připomíná opět zavření amerických ambasád, úspěšné útěky z vězení v Iráku, Libyi a Pákistánu a fakt, že v Afghánistánu na základně Baghrám  už sedí dalších 67 nebezpečných teroristů, kteří jsou hodnocení stejně jako vězni v Guantanámu a jsou jiného než afghánského původu.

WP vyjmenovává Obamovy kroky- snahu zavřít Guantanámo, snahu dát válce proti terorismu nějaký (lidsko)právní rámec a snahu omezit přítomnost amerických sil v nebezpečných zemích. WP připomíná, že se Obamovi nepodařilo vyjednat trvalou přítomnost Američanů v Iráku, že stále odolává zásahu v Sýrii, kde Al Kajda zřizuje svá předmostí, že nepomáhá zemím jako Tunisko nebo Libye, kde se demokraté střetávají s islamisty, a připomíná, že stanovil pevné datum odchodu z Afghánistánu. Že navzdory tomu, že jeho administrativa (místo velkých válek) preferuje tajné služby a drony, tak oznámila, že se připravuje ukončení jejich operací v Pákistánu.

WP  chápe Obamovy obavy, že nekonečná válka narušuje některé hodnoty, jako jsou třeba lidská práva.

Ale teď dávejte pozor. WP píše (to co již nějakou dobu říkám já, připomínám neskromně), že stejně jako jiné války i válka proti terorismu může skončit jenom tak, jak války končí. Úplnou porážkou jedné strany nebo uzavřením příměří se souhlasem obou stran. Není možné, aby jen jedna strana uzavřela příměří nebo skládala zbraně a právě tohle Obama dělá, dodávám. A samozřejmě je taky jasné, že možnost uzavření příměří mezi Al Kajdou a USA je téměř nulová.

WP připomíná Obamovu vstřícnost vůči veřejnému mínění. A o Obamově snaze porazit teroristy antisepticky jen za pomoci bezpilotních letadel a zpravodajců píše, že připomíná Clintonovu příchylnost k střelám s plochou dráhou letu, které tak rád hojně používal v 90. létech. Opět nezbývá než dodat připomenutí, jak tato Clintonova politika skončila - 11.9.2001.

WP říká, že Obamova politika "mírné nevojenské trpělivé podpory demokracie v zemích jako je Egypt, Tunis nebo Libye" nikam nevede.

WP konstatuje, že vzniká vakuum, které někdo zaplní. Zaplní tak, že se to nebude USA líbit.

K tomu mohu dodat je jedno. No konečně! Konečně si někdo začíná uvědomovat co se děje. Otázka je, jestli to k něčemu bude.

Když se podíváme konkrétně na místa, o kterých bylo teď hovořeno, tak se tam děje následující. Islamisté v Egyptě mezi řadou svých spikleneckých teorií přišli se zajímavým obviněním. Izraelské bezpilotní letouny mají operovat na sinajském poloostrově a pomáhat egyptské armádě v boji proti tamním teroristům. To se mě zdá celkem možné a pravděpodobné a jak jsem uvedl už dříve je pravděpodobné, že takováto spolupráce probíhala už za Mursího. Je ale možné, že teď se ještě zintenzivnila. A rovněž připomínám, že se mluvilo i o tom, že na Sinaji působí i americké speciální jednotky.

A co se týče Sýrie, tak se ukazuje, že stále víc Syřanů prchá do Izraele. Samozřejmě nejde o žádný masový exodus vzhledem k tomu, že Golanské výšiny jsou v podstatě ztichlá fronta. Syřané v Izraeli hledají hlavně kvalitní lékařskou péči a ošetření zranění z občanské války. A Izrael samozřejmě Syřany ošetřuje a poskytuje jim humanitární pomoc. Jak je vidět jsou situace, kdy rozdíly mezi židy a muslimy a mezi Židy a Araby nejsou tak nepřekonatelné, jak by se mohlo zdát.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.října 1972 zemřel letecký konstruktér Igor Ivanovič Sikorskij

26.října 1800 se narodil německý polní maršál Helmuth Karl Bernhard von Moltke.

26.října 1765 se narodil český klasicistní skladatel Jan Jakub Ryba, autor České mše vánoční