Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 7

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 22. 8. 2013 19:23 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Izrael, Egypt

Raketové útoky na Izrael. Sýrie - došlo k obludnému chemickému útoku. Aktuální vývoj v Egyptě a reakce na něj.

Na úvod žhavá aktualita. Podle posledních zpráv došlo k odpálení několika raket ze strany Hizballáhu z Libanonu na Izrael. Souvisí to s posledními událostmi v Sýrii? Izraelský premiér slíbil odvetu. Jaká bude? Opět je třeba počkat, ale situace v oblasti se dramatizuje z hodiny na hodinu. Je to první útok na Izrael z  této strany od vypuknutí Arabského jara.

A teď k tomu hlavnímu. Sýrie.

Nejprve k události samotné. Až do teď nebylo jasné vůbec nic, Bylo tvrzení jedné strany proti druhé straně. Ale američtí zpravodajští a obranní experti opatrně konstatovali, že důkazy svědčí o tom, že chemické zbraně byly použity. Píši o tom stránky časopisu Foregin policy.

Dále je jasné, že došlo k masovému použití chemický zbraní. Bylo to největší použití chemických zbraní od Saddámova plynování Kurdů v 80. letech.

Varianta, že to povstalci provedli skutečná chemický útok, aby přivolali zahraniční intervenci je méně pravděpodobná, i když vyloučit nelze.

Varianta, že zbraně použil Asad je mnohem pravděpodobnější. Panovaly obavy, že Asad použije tyto zbraně ze zoufalství, jako poslední možnost. Jenže jejich použití je z jeho strany reálné i v opačném případě. Poslední dobou se mu začíná na válečném poli docela dařit. Je možné, že použili chemické zbraně, aby urychlil postup svých vojsk, aby už celou věc "konečně vyřídil". Na začátku roku otravnými plyny jen tak pšoukal a zkoušel, co si může dovolit. Poté, co západ na ty jeho pšouky nijak nereagoval a poté, co USA velkolepě oznámily, že pomohou syrské opozici a vůbec nic se neděje, správně usoudil, že může zvýšit sázky.

A tak je celkem možné, že to risknul a "překročil červenou linii", protože na tento riskantní krok uzrála doba. A následný vývoj svědčí, že to riziko nemusí být zas tak šílené, jak se na první pohled zdá.

OSN zasedala a vydala prohlášení, že se to "musí vyšetřit". Jenže to je zase jen snůška keců. OSN má v zemi tým chemických inspektorů, ale díky Rusku a Číně jim nemůže nařídit, aby jeli na místo a celou věc prošetřili. A tak pátrají na místech, kde bylo použití chemických zbraní nahlášeno před několika měsíci a kde mohl režim důkazy už dávno uklidnit, případně je zfalšovat, aby to vypadalo na povstalce.
 Proč proboha Rusko a Čína zabránily rychlému vyšetření celé věci? Kdyby bylo Rusko a Čína opravdu přesvědčeny, že Asad neprovedl, taková inspekce by jim nevadila. To, že okamžitému vyšetření zabránili, je dost jasný signál o tom, jak se věci doopravdy mají.

OSN teď prská, ale pochybuji, že něco podnikne. To jakým způsobem "organizuje" vyšetření celé záležitosti je jasné. Celá věc bude určitě vyšetřena, ale až za půl roku a vsadím se, že se nic nezjistí.

Nejbojovněji se teď tváří Francie, ale obávám se, že kalkuluje s tím, že se celá věc nevyšetří, podle výše zmíněného scénáře. USA prohodily pár frází, ale ve skutečnosti mlčí a taky spoléhají, že OSN zahraje celou věc do autu.

Pokud to tedy byl Asad, což ještě není jisté, ale je to pravděpodobné, je to jeho velké vítězství. Totálně zesměšnil Obamu a jeho červené linie. Jestli to byl on a projde mu to, projde mu to i v budoucnu a bude se stupňovat. A další jemu podobní uvidí, že Obama je jen velký žvanil, kterého není nutné brát vážně.

Panečku to bude ještě veselo. USA se schovávají za oceánem a ve zbytku světa opět nastává volnost pro diktátory a teroristy všeho druhu.

Další ostudu sklízí Obama v Egyptě.

Nejprve malé odbočení. Propuštění Mubaraka neznamená, že by byl soudem uznán za nevinného. Byl jen zproštěn vazby, ale soudní proces s ním pokračuje. Ale celé rozhodnutí se mě zdá rozumné a ukazuje návrat jisté umírněnosti do Egypta.

Ale teď k tomu, co jsem chtěl říct. Obamova politika odsouzení kroků Egyptské armády a výzev k usmíření sekularistů s islamisty nikoho nezajímá. Izrael totiž podporuje poslední kroky egyptské armády a je to logické a správné. Vlastně s toho můžeme mít radost, po několika měsících strategické spolupráce s islamistickým režimem a několika dnech neutrality v boji sekularistů a islamistů se Izrael přiklonil na stranu egyptské armády. Takže se konečně aspoň tady vrací vše do správných kolejí a Izrael stojí na té správné straně. Izrael totiž považuje poslední politický vývoj v Egyptě za "šanci skutečně eliminovat islamismus s politiky a umožnit vrátit se k moci citlivějším lidem."

A s toho vyplývá další pikantní okolnost. Co se týče Egypta, tak se Izrael stává spojencem Saudské Arábie, Bahrajnu nebo Spojených arabských emirátů.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

28.října 1936 navštívil rumunský král Karol II. Československo.

28.října 1939 došlo v řadě protektorátních měst k demonstracím při příležitosti vzniku ČSR. Při nich byl postřelen student Jan Opletal (na následky zranění umírá 11.listopadu 1939) a Václav Sedláček, který svým zraněním na místě podlehl.

28.října 1934 byla zahájena stavba italské bitevní lodi Vittorio Veneto

28.října 1453 – korunovace Ladislava Pohrobka českým králem (vládl 1453 – 1457)

28.října 1918 Den vzniku samostatného československého státu

Translate