Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 8. 2013 19:26 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Obama, Asad, Putin, Brežněv, Dubček...

Je opravdu intervence v Sýrii na spadnutí? Izrael potvrdil zprávy o chemickém útoku. Putin je rychlejší než Brežněv.

Opravdu je mezinárodní intervence v Sýrii na spadnutí? Z médií to vypadá, že ano. Ale já si nejsem tak jistý. Dle mého názory, navzdory různým spekulacím co se stane, jsou jen tři základní možnosti.

1. Nestane se vůbec nic. Západ bude chvíli hrozit a pak se vše vrátí do starých kolejí. Syrská občanská válka bude dále pokračovat za použití chemických zbraní. V zemi už snad nebude jediný Syřan, který by ještě spoléhal na západ a opravdu se to změní jen v boji sunnitů s šíity, v boj diktatury proti teroristům. To je ta nejhorší možnost.

2. USA, Británie a Francie zaútočí na Sýrii. Co se stane pak, neví nikdo. Jak bude ten útok vypadat, vědí jen oni. Každopádně se celá věc někam pohne. Nad touto možností hodlá spekulovat, až bude jasnější, že něco takového je opravdu na spadnutí. Navzdory médiím tuto možnost zatím považuji za méně pravděpodobnou.

3. Celá situace v Sýrii se někam pohne i bez zásahu Západu. Ačkoliv to může dnes znít fantasticky, když se nad tím zamyslíte, je to velmi pravděpodobné. Asad už udělal ústupek, když povolil inspekci místa chemického útoku. Je možné, že hrozba ze západu zahájí nějaká jednání, která povedou k politickému řešení. To by byla ideální a nejlepší varianta. Nevsadím si na ni, ale zdá se mě pravděpodobnější než varianty předchozí.

Každopádně je vidět, že Obamovi evidentně došla trpělivost. Asad ho svým chemickým útokem hodně rozzlobil a ukázal mu, že jeho červené linie nerespektuje. Z dosavadního Obamova chování se dalo usoudit, že to Obama bude ignorovat, ale on to neignoroval a za to musí být pochválen. Takto se měl chovat už před dvěma léty a 100 000 mrtvými. V Sýrii to mohlo vypadat dnes jinak.

Stále však nejsem schopen uvěřit tomu, že Obama podnikne invazi do Sýrie jen tak. Bez mandátu OSN, bz hledání širší koalice a podpory, navzdory Rusku a Číně. Bez podpory veřejného mínění a médií. Že jen zapíchne vlaječku na mapě. To není jeho styl. Byl by ještě drsnější než Bush. A to on není. Vždyť stáhl Američany z Iráku a začíná je stahovat z Afghánistánu. Kdo si myslí, že mezi Obamou a Bushem není rozdíl je dle mě jen duševně chory patologický antiamerikanista, případně milovník Putinského režimu.

Jsem přesvědčen, že pokud se Obama k násilí nakonec odhodlá, udělá to tak, aby do syrského problému nezabředl.

A že to nejde? Samozřejmě to jde. Provede jednorázový nálet, nebo raketový útok, který se nebude opakovat. Jako když Clinton v 90. letech občas bombardoval Irák, Súdán nebo Afghánistán. Prostě Američané provedou jednorázový úder, chvíli kolem toho bude humbuk a pak se vrátí vše do původních kolejí. Je to taková ještě horší 1. varianta, jak jsem o ní psal výše. Pak by šlo jen o to, aby si západ a Obama zvláště zachovali tvář, že dali Asadovi "pohlavek" za překročení červené linie.

To, že Obama nyní hraje s poker face drsňáka je ale evidentně i Asadovi. Asad ustoupil a souhlasil s inspekcí místa užití chemické zbraně a USA prohlásily "pozdě". A Britové logicky nadhodili, že je možné, že za těch několik dní Asad už důkazy o použití chemických zbraní zlikvidoval. Je možné, že to je třeba i takový past na západ, aby se blamoval jako v případě Iráku. To by však byl spíš íránský nápad, ne Asadův.

To, že Obama říká, že na syrský souhlas s inspekcí je pozdě, neznamená, že se diplomatického řešení vzdal. Naopak teď pouští hrůzu na Asada, aby měl pocit, že kostky jsou vrženy a aby si tuhle lekci dobře zapamatoval. Amerického prezidenta prostě nedráždíme ať je jakýkoliv.

Opravdu se mi líbí současný diplomatický postup USA. Jak známo ministr zahraničí Kerry se spojil se syrským ministrem zahraničí. Je možné, že Američané dali Sýrii nějakou neoficiální lhůtu na vyřešení celé záležitosti nebo nějaké  ústupky a celé to veřejné vyhrožování intervenci i veřejné odpovědi Asada na totéž je jen divadlo a to hlavní se odehrává v zákulisí. Dávat arabským vládcům ultimáta mimo dosah veřejnosti  prozíravé, protože pro ně je ultimátum nepřijatelné a ponižující a neveřejné ultimátum skousnou lépe.

Taky si všimněte, s jakými úspornými prostředky vytvořil Obama dojem, že Sýrii obkličují americké síly a chystají se k intervenci. Stačilo vydat několik prohlášení a poslat do středomoří jeden malý torpédoborec a o ostatní se už postarala media. Tomu říkám manipulace.

Dle francouzského tisku "na Damašek míří 300 členné komando vycvičené CIA". Není to nic jiného, než to o čem jsem psal před několika měsíci. Je to součást dlouhodobého amerického projektu na podporu prozápadních povstalců. CIA a speciální jednotky vycvičily jednotky syrských povstalců, vyzbrojili ji a hlavně pečlivě vybrali a ideologicky zpracovali její členy, aby bylo jisté, že to nejsou islamisté. Tato jednotka má být západní želízko v syrském ohni. Její úkoly nejsou ještě zveřejněny. Je jisté, že "netáhne na damašek" a jejím úkolem není svržení Asada. Sýrie není banánová republika. Jednotka bude mít za úkol udržet aspoň na chvíli nějaké území. Je to jen test, který má zjistit reálnost nasazení větší jednotky, která bude mít za úkol opět udržet nějaké území. Asi proto, aby k sobě nalákala povstalce nebo aby vytvořila nějaký koridor pro humanitární nebo politické účely.

Jo a mimochodem použití chemických zbraní proti opozici ze strany Asadova režimu potvrdil i Izrael.Přece nebudou Izraelci tak sebevražední, že by svým svědectvím pomohli existenci nějakého fake. Sýrie je jejich soused a kdyby byli povstalci tak zlí a disponující chemickými zbraněmi, opravdu by je Izrael bránil? Proč? Prostě Asad užil chemické zbraně proti povstalcům a překročil červenou čáru. Nic ostatního nedává smysl. Tedy pokud nevěříte na židovsko-americké spiknutí.

Obama se tentokrát nezalekl, ani vyhrožování Ruska. O tom, jak vypadá dnešní Rusko, svědčí fakt, že když si skupina aktivistů připomínala výročí sovětské invaze do ČSSR, tak proti nim zasáhla policie rychleji než komunistická milice. Putin je tedy v potlačování opozice rychlejší než Brežněv. No a pak, že se Rusko nikam nevyvíjí.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.září 1941 obsadili německé jednotky Kyjev

19.září 1741 – Ve Frankfurtu nad Mohanem byla uzavřena smlouva mezi Bavorskem a Saskem o dělení Rakouského dědictví. Bavorsku měly připadnout Čechy a západní část alpských zemí, Sasku Morava a Horní Slezsko.

Translate