Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 27

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 28. 8. 2013 19:28 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie: Co bude a mezinárodní podpora

Co bude v Sýrii? Podpora zásahu. Americký zásah se přeceňuje. Široká bezskrupulózní podpora vyjasňuje situaci.

Co bude v Sýrii?

Média jsou plné blížícího se zásahu v Sýrii. Podotýkám, že stále ještě existuje možnost, že by nemusel nastat. Pokud by ovšem onen útok nenastal a situace v zemi by byla stejná jako před týdnem, byl by to totální průšvih. Pokud by se něco podstatného změnilo, tak by to bylo naopak to nejlepší vyústění celé situace.

Ze zásahu si opravdu není třeba dělat hlavu. Americké lodě budou maximální tři dny vystřelovat rakety na syrské pozemní cíle. Opravdu to není nic armagedonního. Budou zasaženy nějaké vojenské cíle, asi sklady chemických zbraní. Děsit se toho je možná pochopitelné, ale opět říkám, že je to krajně pokrytecké. Raketové útoky a letecké nálety probíhají v Sýrii denně. Myslím, že z humanitárního hlediska je úplně putna jestli se na nebi objeví o raketu, v extrémním případě bombardér navíc. Opravdu to nechápu, co je na tom tak hrozného. To, že se tam bombarduje už dva roky, nikoho nezajímá a teď se má do toho na tři dny zapojit další země, tak to má být zpráva číslo jedna? Opravdu absurdní nesmysl dnešní doby.

Z politického hlediska bude útok jen symbolický. Bude ukazovat, že se červené linie nepřekračují. Nesvrhne Asada. Je jasné, že propagandou budou zpochybněny i cíle a bude se pak o tom ještě diskutovat dlouhé týdny.

Takže se nezmění vůbec nic a celý humbuk po pár dnech utichne a celá věc se vrátí do kolejí každodenní syrské války.

Mnohem důležitější, ale opravdu mnohem více je, jaká bude Sýrie po tomto útoku. Bude Obama uspokojen, že potrestal Asada za to, že jej nerespektoval? Mimochodem myslím si, že opravdu hodně muselo vytočit Obamu íránské prohlášení, že USA nemají v Sýrii "překročit červenou linii". To učinil Írán rychle po chemickém útoku a použil Obamova slova, čili to byl totální výsměch Obamovi do tváře. Kdyby nezareagoval, tak by mohl jet rovnou nahý na oslu do Teheránu.

Takže uspokojí to Obamu? Anebo ho celá záležitost přesvědčí o tom, že je třeba v Sýrii opravdu začít něco dělat? To je opravdu důležité.

Syrský režim nemá šanci s připravovaným americkým útokem nic dělat. Vždycky se říká, že mají úžasnou protiletadlovou obranu, která se vždy ukáže proti americké síle absolutně k ničemu. Při každém americkém útoku se vždy vyhrožovalo, že tentokrát je protiletadlová obrana na výši, ne jako u těch předchozích a vždycky to dopadlo stejně. Americkým letectvem v roli nezpochybnitelného krále vzduchu. A i kdyby syřané takovou úžasnou obranu měli, tak jediné čeho by dosáhla je, že by sestřelila velké množství bezpilotních raket a Američané by jich museli použít více, aby obranu zahltili. Takže by se jim úder prodražil. To jsou jediné pravděpodobné ztráty.

Asad má jiné možnosti. Může třeba zahájit útok na Izrael, což by byla ale ještě větší hloupost než použití chemických zbraní. Nebo může podniknout nějakou "kriminální odvetu". Třeba teroristický útok.

Anebo může naschvál znovu použít chemické zbraně, protože nepředpokládám, že se je USA podaří 100% zničit. A pak může zkoušet, jestli Obama znovu bude bombardovat. A pak zase a zase to všechno opakovat a Obamu tak vtáhnout do války, i když ten se tomu brání. Obama nemá jinou možnost, než pokud by Asad znova chemické zbraně použil, opět zasáhnout, jinak by to bylo špatně.

Ale i bez Asadovy odvety. Existují náznaky, že se Obama konečně odhodlal posílit plán podpory prodemokratické opozice, kterou by podpořil tak, aby se stala nejsilnější stranou konfliktu. To je totiž to je jediné, co se dá v Sýrii rozumně dělat. Jestli to Obama udělá nebo ne, je mnohem důležitější a závažnější než to, jestli teď Obama bude bombardovat.

Podpora

USA využívají zbývající čas k budování podpory. Británii a Francii mají jisté. Připojilo se k nim i Turecko, Liga arabských států a Austrálie. I Německo, které nechce útočit, však spojence podpoří politicky v OSN. Všechny tyto země dávají za pravdu těm, co říkají, že Asad použil chemické zbraně. I  po zkušenostech z Iráku je tato podpora světa širší než tehdy. To je podle mně důkaz, že USA věří, že to byl Asad…

Podpora veřejnosti v USA je minimální  – 9%. Není se co divit. Když si čtu ohlasy pod mým blogem, když si čtu média a komentáře, tak ani většina ne průměrných, ale dokonce nadprůměrných Čechů situaci v Sýrii nechápe. Jak by ji mohl rozumět průměrný Američan, který se tradičně moc nezajímá o to, co se děje za hranicemi. Jen doufám, že Obama konečně pochopil, že je třeba něco dělat bez ohledu na průzkumy veřejného mínění. Že průzkumy nejsou bohem ani mantinelem. Doufám, že teď neřeší rozpor mezi popularitou a nutností, ale řeší politické záležitosti kolem útoku. Doufám…

Domnívám se, že podpora v Británii a Francii je vyšší, protože média o tom nepíšou. Ani se nezmiňuji o úloze ČR. Tentokrát beru argument, že si musíme udělat pořádek u nás a pak řešit něco v Sýrii, protože máme vládu v demisi. Ekonomika, sociální věci a další záležitosti nejsou jedinými důvody proč mít stabilní zemi a normální vládu. Je to potřeba, ať si může naše země být jistá i v otázkách mezinárodní politiky. Dnes si opravdu jistá být nemůže. S vládou v demisi.

Samozřejmě to nemůže zabránit ČSSD, aby Sýrii nezapojila do své volební kampaně. Doufám, že v duchu "nejlepších tradic české politiky" na dnešní předvolební plky zapomenou. Všechno zlé je k něčemu dobré.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

Translate