Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 25

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Petr Kovář - Komentář v T-90
Níže je únorové video k T-90M Военная приемка. Т-90М. Прорыв
Pro zajímavost srovnání helma z 2. světové vályk vs moderní
AMERICAN RQ 4 GLOBAL HAWK VS IRAN's KHORDAD 15 - FULL ANALYSIS
Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'

ZPRÁVY

Zveřejněno: 29. 8. 2013 19:30 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Írán, Afghánistán

Sýrie: Obama to zdržuje. A teď zase špatné zprávy z Íránu. Další vyhlídky na pokračování v Afghánistánu.

Obama to v Sýrii zdržuje a natahuje. Doufám, že to je jen proto, že si je tak jistý provedením i důkazy, že čeká na větší politickou podporu, třeba potvrzení vyšetřování OSN nebo tak.

Děsím se toho, že zaváhal. Že třeba podlehl nátlaku Pan Ki-muna. Obama je dost váhavý. Váhal dlouhé měsíce s tím poslat do Afghánistánu surge posily. Teď zase váhá nad tím, kolik nechá amerických vojáků v Afghánistánu a zase mu to trvá dlouho.

No a aktuálně nabudil celý svět na zásah v Sýrii a teď s tím váhá. Doufám, že k tomu má opravdu dobré důvody. Například takový Clinton, ten svět tak nenapínal. Často to ani neohlásil předem a prostě poslal rakety. A Obama nás napíná.

Podívejte se do médií. Nikdo nechápe jeho váhání jako znak umírněnosti. Nemá s toho žádné body. Naopak. Asad vyhrožuje odvetou. Írán vyhrožuje odvetou. Číňané vyhrožují vojenským angažmá na straně Sýrie. Rusové hrozí válečnými loděmi.

Média píší o tom, že Francouzi zmirňují svůj postoj a že Britský premiér může mít potíže v parlamentu, stejně jako samotný Obama. Nevím nakolik je to pravda a nakolik je to závažné, ale Obamovo váhání je desperáty i médii vykládáno stejně. Jako nejistota a slabost. Jestli nemá nějaké eso v rukávu, měl by už zmáčknout ten červený knoflík a nečekat.

Nevypadá to, že by jeho nátlak směřoval k nějakému politickému řešení. Bohužel druhá strana je neústupná a vyhrožuje. Takže největší nebezpečí, které teď může nastat je to, že žádný útok nebude. Jestli to Obama odpíská, aniž by něčeho dosáhl, bude to opravdu velmi trapné a sklidí za to všeobecný posměch. Totálně ztratí respekt a bude celému světu pro smích. A nejvíc pro smích bude na Blízkém východě a různým dalším diktátorům. Smát se budou v Damašku, Teheránu i Pchjongjangu. A povzbudí je to k dalšímu plynování, útokům a vývoji jaderných zbraní.

Je to opravdu napínavé. Hraje se o hodně. Jestli Obama podlehne nátlaku, nezvládne to a ustoupí, tak to bude katastrofa pro USA, region i svět. Naopak pokud zaútočí tak riskuje docela málo. A kromě jasného signálu, že trvá na tom, co řekl, to žádné negativní účinky mít nebude. Válka a bombardování  v Sýrii už jsou, o nenásilí tady nejde. Asad nemá, jak mu to nějak výrazně vrátit a Írán určitě nerozpoutá konflikt s Izraelem bez jaderné bomby. Asada  nesvrhne. V Sýrii to nevyvolá chaos a ani to neposílí Al Kajdu. Pár vystřelených raket určitě ne. Ale pár nevystřelených raket, to může být hotová katastrofa.

Ať už je to za námi.

Rusnok nemá vůbec právo se k Sýrii vyjadřovat. Je to člověk, kterého nechtěl nikdo jiný než Zeman a který nikdy nedostal důvěru. Premiér v demisi. Pché. Co se týče Zemana, ten nás dostává do Ruského vlivu. Je jasné, že se nebude vzpouzet proti Putinově názoru. Pokud Zeman nenávidí islamisty a dělá si z nich legraci, není to postoj západního podporovatele svobody, ale východního bojovníka proti malmům, které tak dobře známe z Čečenska Jugoslávie. Pokud Zeman tvrdí, že útok v Sýrii nic nevyřeší, tak se na to dívá ruským pohledem, protože chemické zbraně ho evidentně nezajímají. Jeho humanismus je na nule. Když se plynují hrabáči, v čem je problém že? Rovněž by měl prokázat větší rozhled, když říká, že v Sýrii není souboj dobra a zla. Ale soubor zla a zla. Není tomu tak. V Sýrii jde o souboj dobra a zla, akorát, že momentálně dobro a zlo jsou na jedné straně proti jinému zlu a pokud bude to zlo poraženo, dojde k ještě k souboji dobra a zla. Ovšem pokud zlo porazí i tu stranu, kde je přítomno dobro i zlo, kde pak budou syřané to dobro hledat? Že to tvrdí lidé na diskuzi, že v Sýrii bojuje sekulární diktátor s náboženskými fanatiky je pochopitelné. Ale že o tom nemá přehled prezident země je šokující. Myslím si, že prezident by měl mít přehled o zahraniční politice na nějaké úrovni a pokud ho nemá, měl by mít nějakého poradce. Jenže Zeman je zřejmě přesvědčen, že ví všechno a je nejchytřejší. Takže neví a není.

V Sýrii bojuje sekulární diktátor proti náboženským fanatikům, ale taky proti lidem, kteří chtějí svobodu, pane prezidente. Zkuste si o tom něco zjistit.

No a institut Václava Klause, ten je naprosto úžasný. Přirovnává zásah v Sýrii k bombardování v Bosně v roce 1995 a říká, že by měl stejně „neblahé“ následky. Jestli jsou neblahé následky ukončení občanské války, tak sem s nimi! Tří denní nálet v Bosně ukončil dvouleté vraždění. Kéž by to v Sýrii dopadlo jak v Bosně. To je materiál. Prezident i bývalý prezident jsou úplně mimo. Jak může někdo chtít po veřejném mínění, aby mělo kvalifikovaný názor?

Ve světle těchto názorů se nelze postoji České republiky divit.

Když se mluví o Íránu, tak po zvolení nového prezidenta chodily dobré zprávy. Dokonce i takové, že Írán zpomalil obohacování uranu. Takové zprávy chodí s této země již léta. Není třeba jim věnovat pozornost. Je to jen íránská zdržovací taktika. Vzhledem k tomu, že v Íránu byly volby a média se rozplývala nad umírněností nového prezidenta, doufal jsem, že tentokrát by tyto zprávy mohly být pravdivé. Bohužel byla to marná naděje. Opět přišly zprávy, které původní optimismus negují. Irán instaluje další vířivky k obohacování Íránu.

Mluvil jsem o váhání Obamy v Afghánistánu. Pravděpodobnost, že by se odtud úplně stáhnul jako v Iráku je stále menší. Už jen proto, že další a další země slibují vyslat své jednotky do nové mise v této zemi. Naposledy to byla Itálie. A Litva o tom silně uvažuje.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)