Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 6

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 30. 8. 2013 20:31 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Kongo a KLDR

Británie v Sýrii nezasáhne. Intervence podle práva? Příměří v Kongu. Krutá lidově demokratická republika.

Bohužel Británie v Sýrii nezasáhne. Premiér Cameron nezískal souhlas parlamentu poprvé od roku 1782, kdy britský parlament rozhodl o tažení Britů ze Severní Ameriky, což znamenalo výhru USA ve válce o nezávislost. Bohužel britští poslanci kopírují postoj veřejnosti, taková už je doba. No není to zas taková tragédie. Z vojenského hlediska by účast Britů v útoku, který se připravuje, by byla jen symbolická. Všichni víme, že Británie není supervelmoc, ale byla považována za velmoc. Nyní se s ní stává už jen regionální velmoc. Samozřejmě, že Británii může čekat ještě něco jiného. V roce 1938 se zařadila na dno těch nejzbabělejších a nejzrádnějších zemí, aby se o rok později začala psát nejslavnější kapitola jejich dějin.

Každopádně teď vzniklá zajímavá situace, které si málokdo všímá. Máme tu spojenecký tandem USA, Francie. Čili už to není Libyjská koalice, jak jsem psal ještě před několika dny. Ale co je zajímavější, opravte mě, pokud se mýlím, ale naposledy byli spojenci USA a Francie bez Británie právě v době vzniku USA, kdy společně bojovali proti Britům. Možná můžeme ještě brát v úvahu dobu války v Indočíně 1945 až 1954, kdy USA na konci konfliktu nepřímo podporovaly USA Francii v boji proti povstalcům, s kterých se stali komunisté. Ale o vojenskou spolupráci nešlo.

Otázka je jestli se Francie zapojí do úderu, protože ona rovněž vlastní střely s plochou dráhou letu, odpalované z letadel. Ale o přesun francouzského letectva se nemluví. Tak uvidíme.

USA klidně mohou zaútočit samy. Jsou známy případy, kdy USA bojovaly osamoceně. Když počítáme éru spolupracujícího západu, tak nejznámější je Vietnam. Ano tam měly USA spojence z Asie a Tichomoří, ale Británie ani Francie tuto válku nepodporovaly.  V roce 1965 došlo k ryze americké invazi v Dominikánské republice. V roce 1983 na Grenadu. V roce 1989 do Panamy. V 90. letech provedli Američané několik náletů a raketových úderů. Nejznámější je útok v roce 1998 na Afghánistán a Sůdán. V roce 1987 zasáhly USA samostatně v Perském zálivu.  V roce 1995 na Haiti. Nepočítaje to spoustu tajných protidrogových a protiteroristických misí.

Všechny intervence, které USA prováděly za Bushe, byly se spojenci. A tak je možné, že za Obamy bude provedena samostatná akce. Není na tom nic nezvyklého.

Každopádně USA mají dále politickou podporu Británie. A i třeba Německa. To je příklad zemí, které válčit samy nechtějí, ale Američany podporují. Respektive jsou ochotny válčit do posledního Američana. Ale to už jsou USA zvyklé.

V roce 2005 nebo 2006 schválila OSN rezoluci, která zavazuje členské země bránit vlastní lid proti genocidě a válečným zločinům a dává členským zemím možnost proti tomu zasáhnout. Na základě této rezoluce jsou podle některých, mezi které se počítám i já země, které jsou schopny a ochotny zasáhnou proti použití chemických zbraní.

Ale i kdyby tato rezoluce nebyla, tak to nevadí. OSN není žádný Bůh, který říká co je správné a co není. OSN negarantuje vůbec nic. A pokud dojde ke zločinu, který kryje někdo v OSN, jako například teď Čína a Rusko, tak s tím OSN vůbec nic neudělá. Přece není možní plynovat lidi jen proto,  na to nejsou žádné zákony. To není věc právní. To je věc dobra a zla. Co se to stalo s lidmi, že jim to je jedno, když někdo používá chemické zbraně a naopak jim vadí, když tomu chce někdo jiný zabránit? Kde jsme? Tohle má být normální?

Taky není normální, že tolerujeme takovou zrůdnost, jako je existence KLDR. Opravdu se obávám, co se o této země dozvíme až ten režim padne. Střípky zpráv, které odtud dostáváme, mě způsobuji husí kůži. Víte co je bulvár s KLDR? Režim nechal popravit populární zpěvačku a její okolí, nechal je rozstřílet, oficiálně za to, že prý u nich našli pornografii a bibli ale prý je to proto, že se současná partnerka Kim-Čong-una zbavila své sokyně. A to prý sem ve 21. století. Ale je to opravdu jen bulvár, protože tisíce Korejců trpí v nepředvídatelném peklu koncentračních táborů a miliony pod tlakem tohoto nemožného režimu.

Na dotaz čtenáře mého blogu odpovídám, že OSN nasadila těžké zbraně a pěchotu v bývalém Zaire. A taky to zabralo. Povstalci, kteří terorizovali místní obyvatelstvo, nyní zastavili boj. Je pravda, že to jsou však jen řádící domorodci s tanky, nikoliv fanatičtí islamisté. Je to spíš jen banda loupežníku, nemají žádné ideály a tak dlouho bojovat nevydrží. Takové porazí i modré přilby OSN.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

6.srpna 1946 byla lehká letadlová loď HMS Colossus zapůjčena Francii

6.srpna 1806 – František II. Habsburský se vzdal hodnosti římského císaře a vyhlásil zánik Svaté říše římské národa německého.

Translate