Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 36

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Petr Kovář - Komentář v T-90
Níže je únorové video k T-90M Военная приемка. Т-90М. Прорыв
Pro zajímavost srovnání helma z 2. světové vályk vs moderní
AMERICAN RQ 4 GLOBAL HAWK VS IRAN's KHORDAD 15 - FULL ANALYSIS
Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'

ZPRÁVY

Zveřejněno: 4. 9. 2013 19:41 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Putin bere vítr z plachet kritikům úderu na Sýrii

Vladimír Putin připustil, že by Rusko mohlo podporřit bombardování Sýrie. Pozadí a důsledky tohoto výroku.

Vladimír Putin řekl, že pokud mu USA dokážou, že chemické zbraně použil Asad, tak by mohl podpořit bombardování Sýrie. Je to velká senzace, i když ne taková, jak by se mohla zdát. Určitě nelze čekat, že budou ruské rakety a bombardéry útočit na Sýrii. Spíš má na mysli podporu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který by schválila úder. Případně to, že by ji Rusko nevetovalo. To by mě zajímalo, co na to říká Čína. Nezkoušejí na Obamu třeba hodného a zlého policajta? A co když Putin rezoluci podpoří a Čína ne.

Všimli jste si ale, něčeho v celém tom humbuku? Čína už několik dní ohledně celé záležitosti mlčí.

Proč však Putin toto řekl? Existuje šance, že Rusko opravdu není přesvědčeno o tom, že Asad útok nespáchal a toto je cesta, jak neztratí tvář v neúnosné situaci. Anebo prostě má Rusko taky plné zuby Asada, ale podporuje jej jen proto, že může uškodit západu, což je normální ruská politika.

Pravděpodobnější si však myslím jsou jiné dva důvody. Oba dva jsou taktické.

Domnívám se, že první důvod je zjednodušení celé debaty ohledně útoku na Sýrii na debatu o tom, zda to, co západ říká o Asadově chemickém útoku je pravda, či ne. Tím, že Putin v podstatě řekl "ano máte pravdu, kdyby to byl Asad udělal, tak by to mělo být, jak říkáte, ale on to neudělal" posílil argument, že Asadův útok je vymyšlen, nebo že za něj není odpovědný on. Rusko dobře ví, že západ nemůže předložit všechny důkazy a je tedy schopno všechny západní důkazy neustále zpochybňovat, jak přímo tak přes své tajné služby i nepřímo. Rusové si dobře pamatují na blamáž se zbraněmi hromadného ničení Saddáma Husajna a dobře si uvědomují, že už je tato událost natrvalo zapsaná v kolektivní paměti světa.  Že je veřejné mínění náchylné, aby se na syrské chemické zbraně dívalo skrze tuto 10 let starou záležitost. Stačí jej přece jen trochu popostrčit. Ruská sázka na toto nevypadá tak nereálně ani riskantně.

Druhým důvodem je podle mě to, že si Putin spočítal nebo mu bylo spočítáno, že Obama má slušnou šanci, že mu kongres schválí tento zásah. I když si pomohl, tak jak sem popsal v předchozím odstavci, z americké strany vypadá jeho prohlášení jako vstřícný krok. A vzhledem k tomu, že ruští poslanci odletěli navštívit kongres, je celkem možné,že jim toto prohlášení má pomoci lobovat, tak jak se to v kongresu standardně dělá, za neschválení rezoluce o útoku na Sýrii. Spousta amerických zákonodárců na toto může slyšet a říct si "nedělejme jednostranné kroky, Rusové jsou již skoro přemluveni".

Anebo je tato taktika dokonce zaměřena na samotného Obamu. Putin dobře ví, že Obama touží po dohodě se všemi, s kterými to je možné. A svým prohlášením tuto Obamovu naději přiživil. Putin tu nabídku dal den předtím, než Obama přijede do Ruska. To není náhoda. A  tak má šanci, že celou věc opět zdrží, posune, dá Asadovi čas, případně v tom nejlepším případě naruší Americké odhodlání a prohloubí váhání.

Putinovo prohlášení je chytrý šachový tah. Není motivováno idealismem.

Ale přesto a s toho nemůže Putin už snadno vycouvat, v podstatě říká, to co jsem napsal výše a znova to zopakuji: "Ano máte pravdu, kdyby to byl Asad udělal, tak by to mělo být, jak říkáte, ale on to neudělal". Tím bere vítr plachet odpůrcům úderům na Sýrii, kteří argumentovali posílením islamistů v Sýrii, nečekanými důsledky nebo nekalými americkými úmysly. Proč by Rusko podporovalo americké postranní úmysly, rozpad Sýrie nebo islamistické teroristy?

A nejlepší na tom je, že každému rozumně uvažujícímu člověku musí být jasné, že Asad ten útok spáchal. Americká zpráva ukazuje, proč to udělal  a jak to provedl. Potvrzuje to zpráva Francouzská i Německé odposlechy. Žádný západní politik, který měl možnost nahlédnout do tajných důkazů, to nezpochybnil.

Rusko tedy opatrně souhlasí s bombardováním Sýrie v případě, že Asad zaútočil chemickými zbraněmi a on jimi zaútočil. Tomu se říká shoda.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

14.října 1943 byla spuštěna na vodu letadlová loď USS Franklin (CV 13).

14.října 1066 proběhla bitva u Hastingsu. V ní Normané porážejí anglosaské vojsko.

14.října 1809 muselo Rakousko uzavřít s Francií nevýhodný mír ve Vídni.V počátcích jednání Napoleon prosazoval rozdělení rakouské monarchie na tři části: českou, uherskou a rakouskou, v nichž každé by vládl samostatně habsburský princ; vyskytl se také požadavek, aby část severozápadních Čech (Litoměřicko, Žatecko, Loketsko a Chebsko) byla odstoupena Sasku. Rakousko tímto mírem ztratilo Salcbursko, Innskou čtvrť a polovinu Hausrucké čtvrti v Horních Rakousích (ve prospěch Bavorska), západní polovinu Korutan, Gorici a Gradišku, Kraňsko, rakouskou část Istrie, velkou část Chorvatska (ve prospěch Francie), Západní Halič (ve prospěch Varšavského knížectví) a západní Podolí (ve prospěch Ruska); k tomu byla uložena Rakousku vysoká válečná náhrada. Rakousko se tak stalo na tři léta vazalem Napoleona. Skončila čtvrtá koaliční válka.