Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 26

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Je libo Danu? http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolova-technika/obrnena-technika/samohybna-houfnice-shkh-vz.77-dana Nab...
V hospodě v Newcastlu sedí německý tirák a rýpe, jak jsou britští řidiči pomalí. „Já naložím náklad v Hamburku, projedu ...
Major vede svou jednotku na cvičení. Najednou vyplivne vysílačka a jednotka je bez spojení. Major skočí do džípu a přiká...
Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 4. 9. 2013 19:41 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Putin bere vítr z plachet kritikům úderu na Sýrii

Vladimír Putin připustil, že by Rusko mohlo podporřit bombardování Sýrie. Pozadí a důsledky tohoto výroku.

Vladimír Putin řekl, že pokud mu USA dokážou, že chemické zbraně použil Asad, tak by mohl podpořit bombardování Sýrie. Je to velká senzace, i když ne taková, jak by se mohla zdát. Určitě nelze čekat, že budou ruské rakety a bombardéry útočit na Sýrii. Spíš má na mysli podporu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který by schválila úder. Případně to, že by ji Rusko nevetovalo. To by mě zajímalo, co na to říká Čína. Nezkoušejí na Obamu třeba hodného a zlého policajta? A co když Putin rezoluci podpoří a Čína ne.

Všimli jste si ale, něčeho v celém tom humbuku? Čína už několik dní ohledně celé záležitosti mlčí.

Proč však Putin toto řekl? Existuje šance, že Rusko opravdu není přesvědčeno o tom, že Asad útok nespáchal a toto je cesta, jak neztratí tvář v neúnosné situaci. Anebo prostě má Rusko taky plné zuby Asada, ale podporuje jej jen proto, že může uškodit západu, což je normální ruská politika.

Pravděpodobnější si však myslím jsou jiné dva důvody. Oba dva jsou taktické.

Domnívám se, že první důvod je zjednodušení celé debaty ohledně útoku na Sýrii na debatu o tom, zda to, co západ říká o Asadově chemickém útoku je pravda, či ne. Tím, že Putin v podstatě řekl "ano máte pravdu, kdyby to byl Asad udělal, tak by to mělo být, jak říkáte, ale on to neudělal" posílil argument, že Asadův útok je vymyšlen, nebo že za něj není odpovědný on. Rusko dobře ví, že západ nemůže předložit všechny důkazy a je tedy schopno všechny západní důkazy neustále zpochybňovat, jak přímo tak přes své tajné služby i nepřímo. Rusové si dobře pamatují na blamáž se zbraněmi hromadného ničení Saddáma Husajna a dobře si uvědomují, že už je tato událost natrvalo zapsaná v kolektivní paměti světa.  Že je veřejné mínění náchylné, aby se na syrské chemické zbraně dívalo skrze tuto 10 let starou záležitost. Stačí jej přece jen trochu popostrčit. Ruská sázka na toto nevypadá tak nereálně ani riskantně.

Druhým důvodem je podle mě to, že si Putin spočítal nebo mu bylo spočítáno, že Obama má slušnou šanci, že mu kongres schválí tento zásah. I když si pomohl, tak jak sem popsal v předchozím odstavci, z americké strany vypadá jeho prohlášení jako vstřícný krok. A vzhledem k tomu, že ruští poslanci odletěli navštívit kongres, je celkem možné,že jim toto prohlášení má pomoci lobovat, tak jak se to v kongresu standardně dělá, za neschválení rezoluce o útoku na Sýrii. Spousta amerických zákonodárců na toto může slyšet a říct si "nedělejme jednostranné kroky, Rusové jsou již skoro přemluveni".

Anebo je tato taktika dokonce zaměřena na samotného Obamu. Putin dobře ví, že Obama touží po dohodě se všemi, s kterými to je možné. A svým prohlášením tuto Obamovu naději přiživil. Putin tu nabídku dal den předtím, než Obama přijede do Ruska. To není náhoda. A  tak má šanci, že celou věc opět zdrží, posune, dá Asadovi čas, případně v tom nejlepším případě naruší Americké odhodlání a prohloubí váhání.

Putinovo prohlášení je chytrý šachový tah. Není motivováno idealismem.

Ale přesto a s toho nemůže Putin už snadno vycouvat, v podstatě říká, to co jsem napsal výše a znova to zopakuji: "Ano máte pravdu, kdyby to byl Asad udělal, tak by to mělo být, jak říkáte, ale on to neudělal". Tím bere vítr plachet odpůrcům úderům na Sýrii, kteří argumentovali posílením islamistů v Sýrii, nečekanými důsledky nebo nekalými americkými úmysly. Proč by Rusko podporovalo americké postranní úmysly, rozpad Sýrie nebo islamistické teroristy?

A nejlepší na tom je, že každému rozumně uvažujícímu člověku musí být jasné, že Asad ten útok spáchal. Americká zpráva ukazuje, proč to udělal  a jak to provedl. Potvrzuje to zpráva Francouzská i Německé odposlechy. Žádný západní politik, který měl možnost nahlédnout do tajných důkazů, to nezpochybnil.

Rusko tedy opatrně souhlasí s bombardováním Sýrie v případě, že Asad zaútočil chemickými zbraněmi a on jimi zaútočil. Tomu se říká shoda.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

1.října 1756 proběhla bitva u Lovosic. Šlo o střet pruské a rakouské armády v průběhu Sedmileté války.

1.října 1940 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Indomitable.

1.října 1525 zemřel český lékař, přírodovědec, astronom, matematik a botanik Tadeáš Hájek z Hájku