Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 8

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 8. 9. 2013 19:53 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Hledání dobra v Sýrii

Tento článek je koncipován jako komentář k předchozím třem a navazuje na ně. Bez jejich přečtení nemusí čtenáři dávat smysl.

Občanská válka v Sýrii – historie a Asadův aparát – fakta I

Občanská válka v Sýrii – struktura opozice – fakta II

Občanská válka v Sýrii – uprchlíci a podpora režimu – fakta III

Miloš Zeman prohlásil, že nemůžeme podporovat úder na Sýrii, protože v Sýrii je to zlo proti zlu. Miloš Zeman rovněž, ale prohlásil, že bychom měli vystřídat Švýcarské jednotky OSN na Golanech, ačkoliv Švýcarsko žádné jednotky pro OSN na Golanech neposkytlo a nedávno se odtamtud stáhli vojáci Rakouští. To je poměrně jasná informace, která se dá snadno dohledat a Zemanovo všeználkovství vyvrátit.

Já jsem se pokusil v předchozích článcích  a pokusím se o to i dnes vyvrátit to tvrzení o zlu proti zlu, což je více symbolické a nekonkrétní než Švýcarští vojáci a proto kolem toho muselo být více napsáno.

Nejprve mi tedy dovolte okomentovat předchozí tři články. Jsou koncipované jako školení pro Miloše Zemana všechny, kdo argumentují dezinformacemi, polopravdami a výmysly.

Jedním z takových dezinformací je tvrzení, že občanskou válku v Sýrii vyvolali "teroristé" nebo "zahraniční teroristé". Není to pravda. Prvotní protesty proti Asadovi byly mírumilovné a teprve poté, co proti nim Asad zasáhl, se začali Syřané bránit. SFA byla vytřena  až na základě toho, že s Asadovy armády začali dezertovat vojáci, kteří odmítali konat krutosti proti civilnímu obyvatelstvu.

Jako poslední se do Syrské války zapojili zahraniční teroristé, kteří do země přijeli až mnoho měsíců po jejím vypuknutí a kteří tvoří cca 1% syrské opozice.

Informace o složení syrské opozice je poměrně těžké pro obyčejného konzumenta médii najít. Přitom je to tak podstatné. Ale když se potom popídíte, tak zjistíte, že řeči, že opozice je tvořena teroristy nebo zahraničními teroristy nebo islamisty, že se prostě jedná o čisté zlo, jsou rovněž nesmysl. Islamisté ani Muslimské bratrstvo nejsou nejpočetnější silou opozici, což je informace o které jsem byl chvíli přesvědčen i já sám. Myslím, že informace o tom, že prozápadní sekulární SFA tvoří polovinu opozice, je pozitivní, protože někdy to vypadá jako by žádná syrská prozápadní sekulární opozice neexistovala. Ale ona existuje a je to nejsilnější frakce. Problém je ovšem v tom jestli se jako prozápadní humanitární normy opozice chová.

Důležité je to, aby se ten, kdo chce mít opravdu nezkreslený obraz o Syrské opozice, se při zprávách o ukrutnostech povstalců pokaždé zeptal, kdo to spáchal? SFA, SILF, SIF, Al Nusra nebo zločinecké gangy? Je to podstatná informace a je důležité to vědět. Většina však tuto informaci ignorují a vystačí si s tvrzení, že "opozice taky páchá zločiny", což je sice pravda, ale přesto to nevystihuje situaci v zemi.

Můžeme tedy vzkázat Miloši Zemanovi a spol., že v Sýrii neprobíhá boj zla se zlem. Že tam je i dobro. A to dobro je potřeba najít a pomoci mu. Podle mě je to přirozené a logické a je to smyslem politiky a dějin. Kdybychom rezignovali na podporu dobra v Sýrii, mohli bychom přestat hledat dobro všude.

Kde tedy v Sýrii to dobro hledat? Například mezi exilem, který je rozumný. Nenamočil se do zločinů, nezažil vendetu občanské války. Rovněž je nutno hledat nezkažené velitele, bojovníky a jednotky SFA, které se nenamočily do zločinů nebo nezapletly do spolupráce s teroristy. Ale to hlavní dobro je hlavně v "šedé zóně". To je většina syřanů, kteří jsou mírumilovní a světští, kteří žijí v hrůze před represemi armády nebo před hrozbami teroristů, kteří nemohou projevit svůj názor a nemají čas vymýšlet řešení situace v zemi, když denně bojují o přežití. Tyto lidi, kteří si nezasloužili svůj osud, musíme osvobodit a umožnit jim, aby mohli začít diskutovat, vymýšlet a řešit svou budoucnost. To je to největší dobro Sýrie.

Samozřejmě, že úder Tomahawků tyto lidi neosvobodí a situaci v zemi nevyřeší. Je ale nezbytný. Protože potrestá Asada za použití chemických zbraní a může pomoct kredibilitě západu v zemi. Syřané si řeknou "přece jenom jim na nás záleží". Tento zásah je naprosto nezbytný, ale pokud po něm nebude následovat něco dalšího, bude jen symbolický. K vyřešení situace v Sýrii je potřeba mnohem intenzívnějších, dlouhodobějších a náročnějších kroků.

Na závěr ještě poznámka k uprchlíkům. Všimněte si prosím faktu, že zatímco spousta lidí stále považuje Irák za rozložený stát, tak 200 000 Syřanů hlasovalo nohama, že ne. A to Irák a Sýrie sousedí neobydlenými pouštními oblastmi.

Situace je tedy špatná, ale ne beznadějná. Situace je složitá, ale ne neřešitelná. Dá se vyřešit. Ale o tom zase příště.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.října 1748 – Byl uzavřen mír v Cáchách, který ukončil válku o dědictví rakouské. Marie Terezie ztratila část italských provincií a získala všeobecné uznání pragmatické sankce.

18.října 1918 začíná bitva u Terronu v níž vítězí českoslovenští legionáři nad císařským vojskem i přes nasazení yperitu a několika protiútokům.

Translate