Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 9. 9. 2013 20:49 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, KLDR a Austrálie

Jak to bylo s dodávkami chemických zbraní pro Asada. Hrůza a bratříčkování v KLDR. Ostuda jednoho revolucionáře.

Dnes přinesly média kromě informací o aktuálním vývoji syrské krize také informace o tom, odkud se vzal Asadův chemický arzenál.

Titulek Idnes "Chemický arsenál pomáhaly budovat Asadovi i USA a Československo." je příšerný, lživý a propagandistický. Bohužel je však typickým zástupcem titulků i v jiných médiích. Protože po přečtení je jasné, že USA nikdy Sýrii žádný chemický arsenál budovat nepomáhaly. Sýrie nebyla nikdy, opravdu nikdy americkým spojencem až na dvě malé výjimky. Jednou byla vlažná syrská spolupráce na pronásledování teroristů v tomto století za Bushovy vlády. Ale země rozhodně nebyly spojenci. Bush přece uvažoval o invazi do Sýrie. Navíc se ukázalo, že iráčtí teroristé našli v boji s USA v době války v Iráku azyl a útoky podnikali odsud, pašovali odsud zbraně a pronikali do země. Minimálně v jednom případě americké speciální jednotky pronikly na území Sýrie, aby zde zlikvidovaly významného teroristického velitele, který organizoval akce v Iráku. O spojenectví nemůže být ani řeč.

Druhé období, kdy byla Sýrie spojenec západu, byla první válka v zálivu, kdy Sýrie vyslala vojska do Saudské Arábie, odkud se podílely a osvobození Kuvajtu. Američané však tyto vojska akceptovali z vyloženě politických důvodů, protože jasně ukazovaly, že proti Husajnovi bojuje mezinárodní koalice všech zemí. Ale nadšení z nich nebyli a příliš jim nedůvěřoval, jak dokazují paměti generála Schwarzkopfa. Přesto je však samozřejmě zařadil do spojenecké armády a plně s nimi spolupracovali.

Přesto je však nesmyslné předpokládat, že by v té době americká armáda rozhodla se dodat Sýrii chemické zbraně. Zvlášť v podobě, kdy se Američané reálně obávali, že proti nim nasadí chemické zbraně Husajn.

V ostatních epochách byla Sýrie vždy nepřítelem USA. V dobách studené války byla sovětským spojencem. A v dobách studené války i po ní byla Sýrie vždy izraelský nepřítel, zatímco USA byla vždy izraelský přítel. Dodávat chemické zbraně do Sýrie by bylo stejné, jako dodávat Hamásu výbušninu C4. Prostě úplný nesmysl.

Po přečtení článku v médiích zjistíme, že "podpora USA" spočívala v tom, že soukromé americké firmy dodávaly různé potencionálně nebezpečné látky, s kterých potom v Sýrii mohli vyrábět chemické a biologické zbraně. Stejně jako soukromé firmy z jiných zemí. Takové látky se kupují pod různými záminkami, případně přes prostředníky, nebo prostě soukromníci obcházejí zákony a předpisy pro peníze.  Ale nelze to zaměšovat s podporou země jako takové. Je to totální demagogie, která ukazuje, že jsme se v mediálním antiamerikanismu vrátili zase do nejhorších dob irácké války.

Naopak si nejsem vůbec jistý, jak to bylo s ČSSR a SSSR. Musíte přece připustit, že tady nebyly žádné soukromé firmy, které by vyráběly chemické látky nebo by je dokonce vyvážely. No jo, vždyť tady vlastně nebyly vůbec žádné soukromé firmy. Nic, ani lísteček se nepohnul bez povolení strany a vlády. Tady můžeme, klidně prohlásit, že Československo se podílelo na budování chemického arsenálu. A o SSSR je zbytečné hovořit.

Místo hloupého antiamerikanismu bychom se měli zamyslet nad tím, jestli se nás syrská tragédie opravdu netýká. Jestli nad ní taky neneseme odpovědnost a jestli bychom se ji neměli aktivně podílet na řešení. Ale vím, že něco takového chtít po Česku je holá naivita.

Já vím, že Dennis Rodman je excentrik, to ho však neomlouvá, aby dělal trapné, hanebné a hloupé věci. Jeho bratříčkování s diktátorem je nechutné. Je to jako potřásat si rukou s Hitlerem nebo Stalinem. Představte si, že jste severokorejský hladem umírající rolník a najednou se dovídáte, že nějaká americká celebrita prohlašuje, že ten, kdo vás pomalu zabíjí je "prima kluk". Opravdu odporné. Rodman by zasloužil pár facek, aby se vzpamatoval.

Bohužel jeho hlouposti je věnována v médích větší pozornost, než takovým hrůzným informacím, jako, že poslední dobou v KLDR "zmizelo" 20 000 vězňů s koncentračních táborů. Myslíte si, že se Rodman na to Kim-čong-una zeptal? Já si myslím, že mu to je u pr*ele, abych jej citoval. Nechutná existence.

No a pak tu máme ještě ne tak extrémního, ale stejným směrem směřujícího, ale ještě mnohem nohem více "užitečnějšího" Juliana Assangeho. Tvářil se jak svědomí světa, ale ve skutečnosti není ničím jiným než trapnou mediální bublinou. Proč? Protože kandidoval v australských volbách a voliči mu sdělili, jak jeho činy považují za důležité pro svůj život. Jeho strana dostala 0,62% hlasů. On dostal 1,18% hlasů.  Tím je řečeno vše. Ať žije demokracie. Assange už mě nezajímá. Končí v propadlišti dějin.

Ale poučte se o síle mediální virtuální reality.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

6.srpna 1806 – František II. Habsburský se vzdal hodnosti římského císaře a vyhlásil zánik Svaté říše římské národa německého.

6.srpna 1946 byla lehká letadlová loď HMS Colossus zapůjčena Francii

Translate