Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 12. 9. 2013 20:56 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Důsledky syrské frašky pro Sýrii

To co předvedl Obama a jeho administrativa kolem Sýrie bylo katastrofální mezinárodní ostuda. Důsledky pro Syřany však budou mnohem horší než pro Obamu.

Snad ani Obama nevěří tomu, že si zachoval tvář a že se mu "jednáním" podaří v Sýrii něčeho dosáhnout. Rusko je absolutně úspěšné, převzalo iniciativu a dostává Syrský problém tam, kam chce. Všimněte si, jak se celá událost stěhuje z "titulních stran"  už veřejnost přestala zajímat. A přesně tohle Rusové chtějí. Teď budou následovat dlouhé dny, týdny, měsíce i roky diplomatických jednání. Ačkoliv Rusové a Sýrie slíbil, že Asad odevzdá chemické zbraně, nijak s tím nespěchají. Proč? Nikdo je netlačí.

To nebylo žádné americké ultimátum, které by se muselo splnit, aby se Asad vyhnul bombardování. Byl to amatérský blept ministra Kerryho, který Rusové okamžitě využili. Asad rozhodně není v pozici, kdo prohrál a který spěšně odevzdává chemické zbraně, aby se zachránil. Naopak se USA vysmívá a jeho režim prohlašuje, že zbraně odevzdá na základě "přání ruských přátel". Jako, kdyby žádná hrozba USA neexistovala. A ona neexistuje, když v Bílém domě sedí takový strašpytel.

Takže, když Francouzi navrhli v OSN jasnou rezoluci požadující předání zbraní pod kontrolu do patnáctí dní pod hrozbou vojenského útoku a určující, že chemické zbraně použil Asad, Rusové ji zablokovali a tím vymazali poslední tři týdny, jako by nebyly. Všechno je pořád při starém.

Takže teď se bude Západ s Východem dlouhé týdny dohadovat na kompromisním znění rezoluce OSN. A pak až se domluví, budou dlouhé měsíce evidovat ty Asadovy zbraně. Jsem si naprosto jistý, že Rusko, jehož všechny návrhy budou dříve nebo později přijaty, protože, kdyby ne, musel by Západ zase hrozit bombardováním a to je pro něj noční můra, prosadí takový způsob registrace těch zbraní, které se potáhne celé měsíce.

Určitě to bude dělat OSN, které ještě nebylo schopno ani vyšetřit chemické útoky. Ne ty z 21. 8., ale ani ty ze začátku letošního roku! Co tam proboha tak dlouho zkoumají? Je jasné, že OSN je neschopná a paralyzovaná organizace, která se hodí akorát tak na zdržování. OSN například zveřejnilo zprávu o válečných zločinech v Sýrii, ve které z nich obvinilo Asada i povstalce. Ale nikde jsem se nedočet, kteří povstalci a jak intenzivně ty válečné zločiny páchali. Protože jak již víme opozice je rozdělena na několik frakcí, ale to nikoho nezajímá.

No až skončí nekonečné trapné martyrium s počítáním chemických zbraní a Asad jich bude mít polovičku ukrytých někde jinde, tak začne jejich odevzdávání. Kaddáfí se rozhodl dobrovolně tyto zbraně odevzdat a nekladl tomu žádné překážky, přesto to jeho odevzdávání trvalo 10 let!

Politici budou teď zaměstnání chemickými zbraněmi a hrozí, že až na 10 let a  nic je kolem Sýrie nebude zajímat. A to je opravdu tragédie.

Během všech těch jednání bude Asad likvidovat opozici a masakrovat dál civilisty. Občanská válka a zločiny na obou stranách budou pokračovat dál, ale stejným způsobem jako předtím. Bez zájmu veřejnosti. Asad musí být štěstím bez sebe.

Ten samý den, kdy Obama odpískal bombardování Sýrie, se bombardování přece jen konalo. Předměstí Damašku bombardovalo Asadovo letectvo. Všichni se radují, jak bylo zabráněno válce a bombardování, ale válka a bombardování veselé pokračují. Opravdu to může někomu, kdo má kapku zdravého rozumu připadat normální?

Syřané si museli oddechnout, že nebudou zabíjení americkými bombami, ale budou zabíjeni bombami vlastními. Panečku, to se jim to teď bude příjemně umírat!

Tyto budoucí objeti jsou mnohem závažnější než Obamova pověst. Ale Obama nedosáhl prakticky ničeho.  Ano jsou lidé, kteří si snad myslí, že Obama dosáhl svého jen hrozbami, aniž by musel použít násilí. Jenže těch je stále méně, protože je jasné, že Obama nedosáhl ničeho, že svého dosáhl pouze Putin a Asad. Pro spoustu dalších lidí zůstal Obama americkým válečným štváčem a jeho obrat mu už nepomůže. A pro další skupinu lidí se stal terčem posměšků.

V médiích jsou ty posměšky stále jasnější. Žádné médium nenapsalo "Rusko a Sýrie ustoupily nátlaku USA", ale spousta jich píše, že USA ustoupily nebo couvly, ačkoliv den předtím ještě obviňovaly USA z válečného imperialismu. USA mohou vypadat buď jako válečník nebo jako zbabělec. Nic mezi tím.

USA a Obama jsou nyní tak na dně, že si Putin může pokračovat ve své propagandistické ofenzívě obviňující z použití chemických zbraní povstalce, ačkoliv je to absurdní. Ale nikomu to nevadí. Putin neváhá Kerryho označit za lháře, ale sám lže, jako když tiskne a nemá s tím žádný problém. Nikomu nevadí, že  lhář je Putin.

Za absolutní zrůdnost  považuji článek Idnes "Budu bombardovat, nebudu bombardovat, smějí se Syřané Obamově váhání". Podívejme se na něj podrobněji.

Máme tady obchodníka Nabíla, kterému se najednou ulevilo. Jeho manželka a děti skákaly radostí, že Američané nebudou bombardovat Sýrii a v radostné atmosféře potkal mnoho gratulujících si lidí. Všichni Syřané bez rozdílu dávali najevo svou úlevu. Americký útok by totiž znamenal strašnou zkázu. A to, že se neuskutečnil, je prý začátek konce války. A tak Nabíl ještě pochválil režim za to, že se vzdal chemických zbraní, aby nedošlo k náletům Američanů. A profesorka Nabíla (sic) Zavahríová (ještě že se nejmenuje Bin Ládinová) má radost, protože útoky nebudou a bude méně mrtvých.

Druhá půlka článku pak přináší různé rádoby zábavné vtipy Syřanů na Obamu a utvrzuje můj názor, že Obama za svůj postoj nesklidí obdiv, ale posměch. Ale ta není tak důležitá.

Nevím jestli Nabíl a Nabíla a Nabílova žena a jejich děti a optimističtí gratulující lidé jsou opravdoví a opravdu tak hloupí. Nevím, jestli si je nevymyslelo syrské ministerstvo propagandy nebo redakce Idnes  nebo nějaké agentury odkud Idnes článek převzalo, ale jedno vím jistě. Optimismus a humor ať už reálné nebo fiktivní Syřany přejde. Vlastně už přešel. Ještě týž den nechal Asad bombardovat předměstí Damašku. Takže se Syřanům asi ulevilo v tom, že je nebudou bombardovat Američané, ale vláda. Skáčou radostí, že nezažijí americkou zkázu, protože současná Sýrie je něco jako rozkvetlá zahrada. Blahořečí Bašára Asada za jeho ústupky a že teď bude moci zabíjet bez omezení. Těší se na to, jak bude méně mrtvých. Ano bude. Vlastně nebudou žádní. Žádní zabití Američany. Za to přibudou ti zabití Syřany z obou stran.

Válka jen tak neskončí.

V této absurdně smutné situaci se však objevují jiskřičky naděje. Ale o tom zase příště.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.října 1435 – Přední pražský teolog Jan Rokycana byl zvolen utrakvisty pražským arcibiskupem, nebyl však nikdy oficiálně uznán

21.října 1805 poráží bitvě u Trafalgaru Horatio Nelson spojenou španělsko-francouzskou flotilu. Sám Nelson v ní ale umírá.

Translate