Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Mám teď rozpracováno dost děl z 1. světové války. Část je i hotová a jen čeká na korekci/zveřejnění.
Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 9. 2013 21:00 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie, Irák a USA

Asad je válečný zločinec. Iráčtí mrtví jsou hroznější než ti syrští. Už se ví, kdo zničí Ameriku.

Asad je válečný zločinec. To neříkám já, ale generální tajemník OSN. Tentokrát musím dát OSN za pravdu. Pan Ki-mun to řekl poté, co se seznámil s důkazy OSN o chemických útocích v Sýrii.  I OSN už potvrdila, že bylo použito 350 litrů sarinu v raketách země-země. Od OSN ovšem je hanebné, že neřeknou jednou pro vždy, kdo to byl. Je to názorná ukázka nemohoucnosti této instituce. OSN to říct nemůže, protože k tomu nemá mandát, díky Rusku a Číně.  Myslím, že ale většina lidí chápe, kdo v Sýrii používal chemické zbraně a diskuze tedy probíhá spíš o tom, jestli reakce byla správná. Nemusím myslím už psát, že si myslím, že ne.

Jakmile se USA a Rusko dohodly  na dohodě o syrských chemických zbraních, Asad okamžitě zahájil útoky proti povstalcům. Syřané si teď naplno užívají "míru." Asad zahájil bombardování, dělostřelecké útoky a útoky pozemních vojsk na předměstí Damašku. Obamův postup v celé záležitosti je kritizován i některými členy jeho vlastní strany. Demokratický senátor Robert Mendéz řekl: "Jsme zase tam, kde jsme byli. Kromě toho, že má Asad více času na bojišti a na ohrožování nevinných civilistů."

Jednou z mála dobrých zpráva, je že Západ ignoroval syrské hrozby, že by měl přestat vyhrožovat silou. Nepřestal. Potíž je však v tom, že už tomu nikdo nevěří.

Některá média zase katastroficky informovala o víkendových teroristických útocích v Iráku, tak jak to umí. Různé ty titulky o krveprolití a tak. Zníte to. Škoda, že nám média nepřinášejí takové podrobné informace o obětech v Sýrii, kde jich je denně tři krát tolik. Škoda, že nám média nepřipomenou, že letní nárůst násilí v Iráku, který velmi velmi pomalu opadá, byl způsoben nestabilní situaci v Sýrii a spolupráci tamních islamistických Sunnitů s těmi iráckými. Protože by musely přiznat, že kdyby někdo začal řešit situaci v Sýrii, zlepšila by se situace i v Iráku. Jsou to spojité nádoby. Se zhoršující situací v Sýrii se začala zhoršovat i situace v Iráku. A Libanonu. A Jordánsku. Občanská válka v Sýrii rozhodně není syrskou vnitřní záležitostí.

Už se tuší, kdo nakonec potopí USA. Bude to Rusko, které vyškolilo amerického prezidenta z mezinárodní politiky? Nebo to bude Čína svým ekonomickým vývojem? Nebo snad Írán? Nebo český internetový hrdina Bašár Asad? Teroristi? Jihoameričtí komunisté? Samá voda.

Ameriku položí Američané. Dorůstá totiž generace, které se bojím. Lidé narozeni mezi léty 1979 až 1991. V USA o nich teď vyšla kniha, která je označuje, za  "První globální Američany". Je jich 72 milionů a liší od předchozích generací dramaticky. Tito lidé cestují z USA do zahraničí a učí se cizí jazyky a znají svět více než ostatní Američané. Jsou to děti globalizace. Globalizace totiž nepřinesla jen více informací o USA do světa, ale i více informací o světě do USA. Podléhají globálním módním trendům, jako je třeba ekologie. Nemyslí si třeba, že jsou Američané výjimeční. Nemají rádi konzervativní republikány, ale jsou i zklamaní z Obamy a vůbec nemají kladný vztah k vládě.

Potud by to bylo v pořádku nebo pochopitelné, ale kniha mluví dál. Prožili útok z 11.9.2001, a zatímco starší generace mluvily o napadení, oni se ptali, proč to někdo udělal a snaží se to "pochopit". Jakmile začali žít samostatně, tak vypukla hospodářská krize a přestože krize jsou cyklické, oni zažili jen tuto vleklou krizi a žádnou pořádnou konjunkturu.

Tito Američané nesouhlasí s americkými intervencemi a myslí si, že se všechno dá vyřešit kompromisem, třeba v OSN, říká kniha.

A to už je zkázonosné. A já vám řeknu čím to je. Tihle mladí Američané sice cestují po světě, ale nejvíce jezdí do Evropy. Například tady v Praze jich je plno. A přebírají evropské manýry a evropské názory. A odvážejí si je do USA a to je jako nákaza. Jsem přesvědčen, že se klidně může stát, že po levicovém neumětelovi Obamovi zvolí stejného nebo horšího levicového neumětela. USA se generačně mění, ale nic s tím nenaděláme.

A přitom by to tak nemuselo být. Jedenácté září a ekonomická krize jsou výmluvy. Jsou generace Američanů, které žily ve studené válce pod hrozbou globální jaderné katastrofy, a nezbláznili se s toho. Problém bude někde jinde. Ale nejsem sociolog.

Na závěr jeden obrázek, který přesně vystihuje to, jak vidím Obamu:

Obama

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

11.května 1386 – Markrabě braniborský Zikmund a markrabata moravská Jošt a Prokop oznámili, že přijímají českého krále Václava IV. za rozhodčího v jejich sporech o statky na hranicích mezi Rakouskem a Moravou a mezi Váhem a Dunajem, o placení všech dluhů a potvrzení darů statků Zikmundovým přívržencům. Václav rozhodl tak, že musí ustat veškeré neshody, dluhy že bude platit manželka Zikmunda Marie Uherská a za statky u Váhu a Dunaje má Marie zaplatit Joštovi 200 000 zlatých. Rozhodčí výrok byl přijat.

Translate