Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 5. 10. 2013 21:18 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Izrael, Sýrie, Somálsko

Schwarzenberg kontra Zeman ohledně Izraele. Proměna Globální války proti terorismu na Tajnou světovou válku.

Bohužel současná česká zahraniční politika je asi na stejné úrovni, jako ta politika domácí. Místo aby se věcně diskutovalo, dělají se extrémy, které nejsou kompatibilní s jistou noblesou mezinárodní diplomacie. Miloš Zeman má pravdu ohledně izraelského hlavního města, ale návrhy, aby se Palestinci přestěhovali do Saudské Arábie, to celé shazují. Takové výroky nemají úroveň, respektive se rovnají výkřikům "cikání zpátky do Indie" v hospodách x-té cenové skupiny. Něco takového do mezinárodní diplomacie nepatří.

A TOP09 v čele se Schwarzenbergem se před volbami pustí do Zemana kvůli čemukoliv, jen aby se vyprofilovali proti němu jako ta pravá pravicová strana. Jenže to je české zaprděné pravičáctví, protože pravý konzervativec na mezinárodní úrovni podporuje Izrael.

Bylo by dobré, kdyby se Zeman a Schwarzenberg vrátili k věcné debatě a jeden přestal, když už si nemůže pomoct, vynášet své nesmysly aspoň do světa a druhý, kdyby přestal vážné otázky mezinárodní politiky obětovat pro volební kampaň.

A teď to důležitější. Ona otevřená Globální válka proti terorizmu se svíce mění v Tajnou válku, jak jsem o tom již několikrát psal. Zde jsou informace o akcích v tomto konfliktu.

CIA dále rozšiřuje výcvik umírněných prozápadních syrských povstalců. Tento program je však nedostatečný. CIA už pokročila a cvičí stovky bojovníků syrské opozice měsíčně, kdežto k islamistům se přidávají tisíce.  A nejen k islamistům. Hizbaláh a Írán vycvičili letos 20 000 členů syrských provládních milicí, kdežto CIA v létě jen 350 členů opozice. Nyní se ji podařilo počet zvýšit na 1000, ale stále je to považované za nedostatečné.

A taky nejde jen o kvantitu, ale i kvalitu. Syrským povstalcům je poskytován základní výcvik v zacházení s puškami, kdežto islamisté jsou cvičeni v obsluze těžkých zbraní. Islamistické brigády jsou experty CIA hodnoceny jako daleko schopnější jednotky než jednotky Syrské svobodné armády RFA. A právě pro jejich schopnosti a úspěchy v boji proti režimu se k nim  přidávají syřané, kteří by jinak o islamismus nejevili zájem.

Povstalci jsou rovněž naštvaní na USA, že nebombardovala Asada a toto chybné Obamovo rozhodnutí kromě jiného vehnalo další tisíce Syřanů do náruče islamistů.

Proto opoziční kongresmani tlačí na Obamovu administrativu ať do výcviku zapojí americkou armádu, který by mohla vycvičit daleko více povstalců a daleko kvalitněji, než CIA, která je přece jen určena k něčemu jinému. Bohužel se zdá, že se Obamova administrativa opět jen zasekla ve fázi "zvažování", což je pro Obamu typické a opět dojde k tragédii, že se dlouhé měsíce nerozhodne tak ani tak.

Tajná válka však pokračuje i jinde. Západ se pomstil za útok v Nairobi. Džihádisté ze Somálska hlásí, že byli napadení "neznámými západními ozbrojenci" v jižním Somálsku. Obyvatelé pobřežního městečka Barawe hlásili těžkou palbou a dva přelétávající vrtulníky. Komando zaútočilo na dvoupodlažní budovu ve města, pravděpodobně sídlo islamistů. Západní média předpokládají, že útočníky byl buďto americké nebo francouzské komando.

V těchto dnech si připomínáme dvacetileté výročí od bitvy v Somálsku, která je známa pod názvem "Černý jestřáb sestřelen". Protože akce vedla k rozhodnutí Billa Clintona ke stažení amerických vojsk ze země, je hodnocena jako neúspěšná. Díky tomu se akci dostalo široké publicity a byl o ní natočen i známý film. Málokdo si však uvědomuje, že od té doby bylo provedeno v Somálsku několikanásobně více podobných úspěšných operací, které však zůstaly mimo zájem veřejnosti.

A ještě jedna věc. Stažení Billa Clintona ze Somálska přesně ukazuje, jak to dopadne, když Američané odněkud odejdou. Dříve nebo později je světové dění donutí se tam vrátit. Bohužel přestože Clinton je hodnocen jak slabý a ustupující prezident proti Obamovi to je jestřáb. Tenhle ten Clinton se už nemohl dívat na Obamovu politiku v Sýrii a veřejně ho vyzval, ať přestane řešit ukazatele popularity a konečně začne něco dělat. Nestalo se tak.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.října 1335 zemřela Eliška Rejčka

19.října 202 př. n. l. proběhla bitva u Zamy v níž vojsko Kartága utrpělo drtivou porážku.

Translate