Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Libye, Egypt a Afghánistán
Co je špatně v Libyi a co se s tím dá dělat. Chyba USA v Egyptě. Plky afghánského prezidenta.
Skandální několikahodinové zadržení libyjského premiéra ozbrojenci ukazuje, jaká je v Libyi špatná bezpečnostní situace. Snad to pomůže tomu, aby si odpovědní uvědomili, že už je s tím konečně třeba něco dělat. Nejsem momentálně tak dobře informován, abych věděl, zda je v silách libyjské vlády situaci zvládnout a chybí ji vůle nebo to není v jejich možnostech a potřebovala by pomoc ze západu. Každopádně je chybou západu, že se v Libyi po svržení Kaddáfího více neangažuje. Je potřeba, aby západ tlačil na libyjskou vládu, aby s touto situaci něco dělala zároveň, aby byl připraven pomoci, kdyby o to tato vláda požádala. Je to v našem zájmu, aby byly bojůvky a islamisté v Libyi konečně potlačeni. Není možné jen svrhnout diktátora, ale je nutno pomoct v řešení dalších problémů.
Situace v Egyptě je jednodušší. Vláda je tam mnohem silnější než v Libyi a disponuje opravdu silným bezpečnostním aparátem. Je tragickou chybou, že Obamovy USA přerušily pomoc Egyptu jen proto, že se Egypt snaží potlačit hnutí, které směřuje k potlačení svobod Egypťanů. Stává se snad Obama advokátem islamistů?
S prezidentem Karzáím se nedá dělat nic. Nikdo lepší v Afghánistánu není. Pokud se někdo takový někdy v budoucnu najde, snad si Afghánci zvolí. Proč Karzáí pronáší takové výroky na adresu NATO, když vděčí NATO za svou funkcí a možná i život? Známe to i z naší země. Popularita a politicky kapitál se dá v česku získat nadáváním třeba na EU, jejíž jsme součástí a v Afghánistánu zase na NATO, bez kterého by současný Afghánistán nebyl. Zatímco na Západě vyvolala Karzaího slova rozhořčení, v Afghánistánu to berou jako součást místního politického folklóru. Souhlasím s tím, že nic jiného to nebude.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
26.srpna 1278 – Bitva na Moravském poli, v níž se utkali český král Přemysl Otakar II. a římský král Rudolf Habsburský. Bitva byla vyprovokována zásahy Rudolfa Habsburského do poměrů v Čechách (vojenské vpády, podněcování ke vzpouře, politický nátlak…).V bitvě Přemysl Otakar padl.
26.srpna 1346 do šlo k Bitvě u Kresčaku. Britové poráží Francouze především díky svým skvělým lučištníkům. V bitvě umírá český král Jan Lucemburský.
Poslední komentáře
