Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 25

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 1. 11. 2013 21:31 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Drony, čepice a Nurí Málikí

Obrana dronů serverem longwarjournal.org. Budou američtí mariňáci vypadat zženštile a francouzsky? Kdo je Nurí Málikí.

V tomto článku se chci věnovat jedné závažné věci a dvěma méně podstatným.

Tou závažnou věcí je současná kampaň lidsko-právních organizací proti dronům. Již jsem o tom psal včera, ale server longwarjournal.org, který se léta zabývá systematicky bojem proti terorizmu, má mnoho kontaktů po celém světě a disponuje tak přesnými informacemi, že jej jako zdroj používají i americké ozbrojené a zpravodajské síly  zveřejnil komentář na obranu těchto bezpilotních strojů. Ten komentář je tak závažný, že jej strojí za to ocitovat.

Longwarjournal.org (LWJ) připomíná, že již v roce 1996 Usáma bin Ládin vyhlásil válku západu a západ od té doby nebyl schopen vytvořit jednotnou fungující a seriozní strategii pro boj s teroristy. S výjimkou masivního nasazení dronů. Drony jsou jediným účinným nástrojem, které udržují tlak na Al Kajdu a likvidují její velitele. LWJ připomíná, že minulý týden Amnesty international a Human rights watch vystoupily proti nasazení těchto strojů, jejich nasazení označily za porušení mezinárodního práva, obvinily jejich operátory s masového zabíjení civilistů a označily jejich použití za "válečný zločin".

Jak říká LWJ jejich závěry jsou chybné. Není ani morální, ani chytré obdařit nezákonné bojovníky neboli teroristy, většími právy než čestné vojáky, kteří proti nim bojují podle válečných pravidel.  A jak říká LWJ AI a HRW chtějí přesně tohle. Chtějí, aby teroristé byli bráni jako nevinní podezřelí podléhající západním zákonům a právním systémům zemí, proti kterým bojují. Nepřipadá vám to naprosto absurdní, dodávám já.

Pokud se týká civilních objetí, tak LWJ připomíná, že záměrné zabíjení civilistů je jednou ze základních odlišností teroristů od zákony dodržujících vojáků. A ptá se, je neozbrojený řidič teroristického velitele civilista nebo ne? A co jeho lékař nebo kuchař? Nebo jeho dítě a žena? Navíc používání živých štítů je oblíbená teroristická praktika, která není předmětem kritiky AI a HRW.

Představte si, že jedním z hlavních argumentů HRW je to, že Al Kajda dělá jen "malé a izolované útoky", které nesplňuji definici vedení války dle mezinárodních zákonů. Tvrdí, že "válka proti Al Kajdě skončila" a proto by měly USA proti teroristům postupovat policejním způsobem, jako proti obyčejným zločincům. Jak upozorňuje LWJ znamená tento argument to, že máme být na Al Kajdu mírní v mezích zákona do té doby, než zase zesílí natolik, že proti nám bude moci vést regulérní válku. Navíc nám HRW nevysvětlil, jak mají být tyto policejní metody uplatňovány. Mají být poslání městští strážníci na pákistánská kmenová území a mají teroristům nasadit pouta? A co když Pákistán nebude chtít?

AI zase varuje předtím, že "nezákonné americké zabíjení" může být precedentem pro zabíjení politických odpůrců různými diktaturami. LWJ se však ptá, opravdu věříte, že vládcové Súdánu, Sýrie nebo Íránu čekají se zabíjením politických odpůrců na to, až jim USA ukážou, jak se to dělá? To je pravda, dodávám. Co to je za střelený argument? Diktátoři vraždili své odpůrce celé dějiny, aniž by k tomu potřebovali drony.

Navíc LWJ upozorňuje na to, že použití dronů není mimo zákon. Po 11. 9. 2001 schválil kongres zákon o autorizaci použití vojenské síly, což je svého druhu vyhlášení války.

Já dodávám jen to, že zákaz dronů zamezí civilním ztrátám v Pákistánu a Jemenu, to určitě. Za to vzrostou civilní ztráty v New Yorku, Londýně, Paříži nebo třeba v Praze…

No, a abych nekončil tak pesimisticky, tak ještě jiná záležitost. Ačkoliv se všeobecně ví o potížích amerického rozpočtu a o tom, že jsou americké ozbrojené síly díky financování stále více omezovány, Obamova administrativa si vymyslela, že americká elita Námořní pěchota bude nosit nové klobouky ke slavnostním uniformám. Mariňáci už tomu říkají Obamův klobouk. Celá věc stojí 8 milionů dolarů a mariňáci jsou naštvaní, protože se jim onen klobouk zdá příliš ženský a navíc připomínající francouzskou cizineckou legii. A žádný mariňák nikdy nechce být zaměněn za francouzského vojáka. Podívejte se na odkaz a posuďte sami. 

No a na úplný závěr mám vzkaz pro "profesionály na ČT24". Nurí Málikí je irácký premiér, nikoliv prezident! Celé dopoledne poslouchám, jak opakují tento nesmysl. Irácký prezident je Džalal Talabání. Jak vám mám pak věřit to ostatní?

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

6.srpna 1806 – František II. Habsburský se vzdal hodnosti římského císaře a vyhlásil zánik Svaté říše římské národa německého.

6.srpna 1946 byla lehká letadlová loď HMS Colossus zapůjčena Francii

Translate