Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 8

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 7. 11. 2013 21:33 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

AČR vs americké ozbrojené síly

Poslední mise Šestsetjedničky v Afghánistánu a další americké plány pro budoucnost armád.

Naše zpravodajské služby zveřejnily své výroční zprávy. Součástí naší vojenské rozvědky je i 601. skupina speciálních sil. Díky tomu jsme se dověděli více podrobností o posledním nasazení této jednotky v loňském roce v Afghánistánu. Dlužno dodat, že o zatím posledním, protože další je opět v plánu.

Ty podrobnosti nebyly tak úplně odtajněny, ale spíše zdůrazněny, protože hlavní rysy posledního nasazení 601. skupiny byly zhruba známy, ale byly k nim připojeny další podrobnosti. A nutno říct, že fascinující. Během svého nasazení provedli vojáci této jednotky 150 akcí, během kterých zajali velké množství Talibánců, s tohoto několik velitelů a osvobodili 2 rukojmí. Zabavili 1,3 tuny hašiše, 50 kg marihuany a 1,3 tun výbušnin určených k výrobě teroristických bomb. Talibáncům zabavili nepočítaně zbraní a munice. Talibánci jim to samozřejmě nenechávali dobrovolně a naši vojáci s nimi často bojovali a způsobili jim velké ztráty. 14. 4. 2012 se stali jednotkou, která jako první okamžitě zareagovala během komplexního útoku, to je útoku za pomocí komanda a sebevražedného útočníka na základnu NATO Finley Shields.

Podíleli se rovněž na méně akční a efektní, ale rovněž užitečné humanitární pomoci. 601. skupina je zkrátka nejelitnější součástí asi nejúspěšnější a nejoblíbenější české státní a národní instituce - armády. Dlužno říct, že si nejen tato jednotka, ale i celá armáda tuto svou dobrou pověst těžce vydřela a proto si ji plně zasluhuje. Naše armáda se proměnila z komunistické "buzerárny" mladých mužů na elitní klub profesionálních válečníků. A pak prý že Češi nejsou válečníci - kecy.

Bylo by  dobré, kdyby naše armáda neusnula na vavřínech a sledovala nejnovější trendy. Americký ministr obrany nastínil své představy o dalším vývoji amerických ozbrojených sil. Prohlásil, že nechce mít velkou armádu, která dřepí v kasárnách, ale menší armádu v nasazení. Požaduje od ní schopnosti, jako jsou kyberválka, speciální operace, zpravodajskou, výzvědnou a průzkumnou činnost.

Samozřejmě hlavně z finančních důvodů Hagel navrhuje proto, aby armáda byla menší, ale moderně vyzbrojená. Prostě aby se peníze investovaly do kvality, nikoliv kvantity.

Dlužno říct, že to není nic nového. Už Bushův ministr obrany Rumsfeld, dával přednost palebné síle před početností jednotek. Což se nevyplatilo v Afghánistánu ani v Iráku, kde se ukázalo, že bez velké armády to nepůjde. Doufám tedy, že Hagel nehodlá opakovat onu Rumsfeldovu chybu. Existují však indicie, že ne, protože Obamova doktrína nesází na jednostranné použití síly, ale počítá s velkou angažovaností spojenců. Taková armáda, kterou plánuje Hagel je možná, jen pokud se vzdá akci, jako byla právě v Iráku. Taková armáda bude muset provádět pouze akce, kdy bude podporovat a cvičit místní ať vládní nebo protivládní síly.

Kyberválka, průzkum a zpravodajství jsou sice sexy, ale hlavní činnost armády je jiná a nikdy se nezměnila od dob mečů a oštěpů -vést bitvy proti jiné armádě, nebo proti povstalcům. Hagelova armáda může vést válku nebo bitvu proti povstalcům nebo povstalce podporovat, ale pouze v případě, že jí americké vláda zajistí nějakého početného spojence. Jinak ne. Ale budiž, řekněme, že to je politický a ekonomický trend. Tento plán je reálný a efektivní. Pokud ovšem bude splněna výše zmíněná podmínka. Bez spojence, který nemusí být trvalý, stačí jen pro danou bitvu či válku je však takováto armáda k ničemu.

Co se týče klasické války a klasické bitvy, je taková armáda rovněž nepoužitelná. To by ale nemuselo vadit, pokud s takovouto klasickou válkou nebo bitvou nepočítáte a není tedy pro vás pravděpodobná. Vsadit na to bez zadních vrátek by však bylo hloupé a Hagel to ví. Tento problém může vyřešit jen jedna věc - zálohy. Tedy rezervní armáda poloprofesionálů, kteří nejsou připraveni 24 hodin denně být nasazeni kdekoliv na světě, ale které je třeba po jistý čas mobilizovat a připravit k nasazení. Tím však, že nejsou permanentně udržování v pohotovosti a že jejich zbraně jsou uskladněny, získáme jistou úsporu. A tyto zálohy se mohou v klidu postupně, podle toho jak to finance dovolí, připravovat pro méně pravděpodobný případ klasické války. Hagel v této souvislosti mluví o tom, že by americké ozbrojené síly mohly být s odstupňovanou připraveností k nasazení. To je řešení pro budoucnost. A nejen pro americké ozbrojené síly.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.října 1918 začíná bitva u Terronu v níž vítězí českoslovenští legionáři nad císařským vojskem i přes nasazení yperitu a několika protiútokům.

18.října 1748 – Byl uzavřen mír v Cáchách, který ukončil válku o dědictví rakouské. Marie Terezie ztratila část italských provincií a získala všeobecné uznání pragmatické sankce.

Translate