Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 32

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 25. 11. 2013 21:34 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Evropa: Odposlechy, drony a Ukrajina

Karel Pacner a Roman Joch k odposlouchávání. Bude se v EU proti dronům bojovat nebo se budou vyvíjet? Někteří lidé nenávidí EU tak silně, že budou raději podporovat Rusko.

Vidíte jak je mediální výsluní pomíjivé a vrtkavé? Na 14 dní jsem se odmlčel a to, co při psaní mého posledního blogu hýbalo médií dnes, už skomírá mimo zájem. Ale přesto se sluší k celé záležitosti dodat, to co má být dodáno.

Karel Pacner říká: "Spojené státy jsou globální supervelmocí, která má přátele i nepřátele na celém světě. Ať se nám to líbí nebo ne, proto také celý svět monitoruje.
Je přirozené, že když německá kontrašpionáž a policie nedokázaly objevit buňku muslimů v Hamburku, která připravila útok unesenými letadly na New York a Washington v září 2001, sleduje NSA i dění v Německu." A dodává, že tajné služby nečtou všechny zprávy, které zachytí, což je potřeba si uvědomit. Smutnou věcí ovšem je, že zveřejněné informace pomáhají organizacím jako je Al Kajdy, přijmout opatření proti odposlechům. Moskva tak svou podporu Snowdena paradoxně pomáhá teroristům a zvyšuje ohrožení Olympijských her v Rusku.

Karel Pacner rovněž osvětluje, jak to bylo s odposlechem Angely Merkelové. Ta používala obyčejnou Nokii. Američané prostě odposlouchávají provoz mobilních telefonů plošně, a pokud nějaký státník používá obyčejný nezabezpečený telefon, vystavuje se riziku odposlechu. Nebylo by tak, že by se Američané nějak extra zaměřili na Merkelovou. Merkelové byl nabízen vládní mobil, ale ta nechtěla, aby si mohla telefonovat s kamarádkami.

Karel Pacner rovněž upozorňuje na to, že již předtím se vyskytli na Západě pracovníci tajných služeb, kteří kritizovali jejich praktiky, ale nepřeběhli kvůli tomu k nepříteli, ale zůstali ve své vlasti a odtud své zaměstnavatele kritizovali. Čelili za to soudním žalobám, ale byli osvobozeni. Na to Snowden neměl odvahu a za to si zaslouží hanbu. O tom, co prozradil, můžeme diskutovat, ale to jak to udělal, za to jím můžeme pouze pohrdat.

Důležité je rovněž si uvědomit, že tajné služby jsou zkrátka tajné služby a jestli nyní zákonodárci v Evropě a USA bouří a třeba přijmou nějaké zákony omezující jejich činnost, tajné služby si stejně brzy a určitě to už začaly i dělat, najdou nějakou cestu, jak tyto zákony obejít.

Tomuto tématu se ovšem věnuje i Roman Joch. Ten připomíná, že pouze USA, Británie, Austrálie, Nový Zéland a Kanada uzavřeli dohodu, že se nebudou navzájem špehovat. Všechny ostatní země světa se špehují, ať jsou nepřátelé nebo spojenci. A je to naprosto normální.  Roman Joch si myslí, že hlavní důvodem evropské rozhořčenosti na d americkými odposlechy je to, že USA to umí zkrátka lépe než Evropa. Špiclování spojenců ze strany USA se sice prokázalo, ale neprokázalo se, že by USA tyto informace  zneužívaly například v ekonomice, což Rusko a Čína dělají naprosto běžně. I Roman Joch se kloní k názoru, že celá aféra je ruským produktem sloužícím k oddělení Evropy a USA.

Ve stínu odposlechy teď zůstává podobné mediálně politické šílenství kolem dronů. Tam situace není tak jasná, ale proteroristickým užitečným idiotům se daří pokračovat v kampani proti dronům. Je pro dnešní dobu typické, že proti dronům se začala ostře stavět Německá vláda a to navzdory tomu, že podle jiných zpráv zase Evropa usiluje o jejich další vývoj.

Tihle bojovníci proti "západnímu zlu" nejsou ničím novým. Je to nějakou lidskou přirozeností, že nenávidíme to, co máme mnohem víc než to, co nás ohrožuje z venku. Jednou z nejméně oblíbených institucí těchto dnů je Evropská unie.  A možná se to zdá pro průměrné euroskeptického Čecha nepředstavitelné, ale jsou lidé, kteří jsou ochotni za EU protestovat v ulicích a mlát se policií, jak se nyní děje na Ukrajině. Ukrajinská vláda totiž rozhodla zastavit další sblížení s EU, což se mnoha Ukrajincům nelíbí.

Opravdu mě štvou lidi typu Františka Matějky, kteří z nenávisti EU raději velebí Ruskou neokoloniální politiku. Rusko není žádná uklidněná mocnost typu Německa. Rusko je nebezpečný světový neokoloniální hráč, který ohrožuje svobodu mnoha zemí a je třeba naplno říct, že přes všechny své neduhy je EU stokrát lepší, nejen pro Ukrajinu, ale i pro nás.

Je smutné sledovat, jak čím dál tím více lidem u nás se vrací proruský sentiment. Ale když ti sami lidé považují to, že lidé na Blízkém východě chtějí svobodu za špatné, není se co divit. Jen se bojím, aby časem nezačali považovat svobodu za škodlivou i u nás.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.května 1876 – zemřel historik a obrozenec František Palacký

26.května 1303 – sňatek českého krále Václava II. s polskou princeznou Eliškou Rejčkou

26.května 1893 se narodil československý generál Karel Klapálek.

26.května 1650 se narodil britský vojevůdce John Churchill, vévoda z Marlborough.