Spřátelené weby

Poslední komentáře

přidal komentář v Albatros D.II
KYS
přidal komentář v Albatros D.II
[img]heloo[/img]
přidal komentář v Albatros D.II
Very good weather
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 25. 11. 2013 21:35 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Obama, Írán a čeští vojáci

Obamova dále a dále klesá. Pomůže mu údajný mír s Íránem? Nebo to nepomůže zabránit v další válce, ve které mohou být nasazení čeští vojáci?

Obamova úžasná zdravotnická reforma příliš nefunguje. Obama se musel nedávno omluvit za nefunkčnosti a zmatky, které její zavádění provázejí. Obamova popularita, už bez tak velmi nízká, díky tomu nadále klesá. Mimochodem, věděli jste, že Obama bere 2 x větší plat, než bral jeho předchůdce Bush?

Zasvěcení se přou. Je poslední dohoda s Íránem novým Mnichovem, jak tvrdí Izrael? Byl Obama opět oblehán a zkorumpován pověstí mírotvorce? Nebo došlo k definitivnímu zažehnání možnosti války s Íránem, jak tvrdá Obama. A pomůže mu to ve zvýšení popularity? Nebo se ukáže, jak byl neprozíravý a skončí jako prezident z jednou z  nejhorších pověstí? Na to je ještě brzy odpovědět. Uvidíme, počkáme si další informace a názor.

To, že se dohoda Izraeli nelíbí je však evidentní a dokonce by mohla Izraelce vehnat do vojenského zásahu proti Íránu. Izrael si k tomuto našel neobvyklého spojence - Saudskou Arábii. Tato země se bojí Íránů, tak moc, že raději bude spolupracovat s Izraelem, čert vem solidaritu s Palestinci.

Spojení s českou armádou je však v tomto případě možnost chápat spíše jako oslí můstek, protože možnost nějaké mezinárodní intervence v Íránu je mizivá, natož, za použití pozemních vojsk. Přesto však je pravděpodobné, že naše armádu může být opět znova někde nasazena, jak tomu je v Afghánistánu. Zřejmě jste to již četli, ale to bych nebyl já, abych se o tom nezmínil. Ukázalo se, že nasazení 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu bylo více než dramatické.

Oni dva zachránění rukojmí byli Afgánci. Jedním z nich bylo dítě významného vládního úředníka, které Talibánci unesli, aby ho mohli vydírat. Rukojmí bylo ukryto dokonce v oblasti, kde byl Talibán silně podporován místním obyvatelstvem. Přesto naši vojáci vnikli do jámy lvové a dítě osvobodili. Příště Talibánci unesli rovnou úředníka a odvlekli je pro změnu do opuštěné oblasti. Ale i tam je Češi vypátrali a rukojmího osvobodili.

Češi byli přítomní i na  základně, která byla napadena komplexním útokem teroristů. Komplexní útok, je nejhorší typ útoku, kdy malé dobře vycvičené komando útočníku provede přepad nepřátelského cíle a snaží se využit momentu překvapení a způsobit co největší škody. Útok je prováděn ve spojitosti s teroristickým nebo sebevražedným útokem - proto komplexní.

V tomto případě Talibánci použili nákladní auto s třemi metráky výbušnin k proražení zdi základny. Dírou pronikli do základny. Jeden z nich zamířil na strážní věž, odkud začal s kulometu ostřelovat celou základnu. Zbytek začal pobíhat po základně a házet granáty do všech možných dveří a ubytovacích prostor. Na základně však naštěstí byli vojáci skupiny speciálních sil, kteří se okamžitě vzpamatovali a za pomoci Američanů, kteří měli 20 raněných, tento nebezpečný útok zlikvidovali.

Na území Německa nyní cvičí bojová skupina vytvořená kolem našeho 72. praporu. Čeští vojáci během tohoto cvičení porazili americké vojáky, kteří "hráli" nepřítele. Ti zaútočili na naší jednotku a byli odraženi a tak naše vojáky obchvátili pře slabé slovinské spojence a obsadili letiště, které měli Češi bránit. Čeští vojáci se však vzpamatovali a letiště dobyli zpět, čímž na Američany udělali velký dojem. Celé cvičení je srovnatelné se skutečností, protože vojáci využívají laserový výcvikový systém, kdy proti sobě místo skutečnými střelami pálí laserovými paprsky, které rozezvučí čidla na uniformách a technice, což objektivně ukazuje úspěšnost boje.

Samozřejmě, že to s tím přímo nesouvisí, ale abych skončil, tam, kde jsem začal a to totiž v USA a Obamovy politiky. Jeden z nejlepších amerických velitelů generál H.R. McMaster, který se proslavil bitvou s Iráckými tanky během války v Perském zálivu v roce 1991 a tím, že jeho 3. obrněný pluk ve válce v Iráku patřil k jednotkám, které jako první prosazovaly Petraeusovu strategii boje proti povstalcům, prohlásil, že současná vláda USA opět sází hlavně na letectvo a námořnictvo a přestává počítat s nasazením pěšáků, což je stejná chyba, kterou udělal původní Bushův ministr obrany Rumsfeld. "Zapomínáme na to, co jsme se naučili v Iráku a Afghánistánu.", řekl doslova. Tyto války stály USA několik tisíc obětí. Jestli bude díky Obamovi a spol. tato zkušenost k ničemu je to jen další smutná bilance této administrativy.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

10.června 1376 – Václav IV. byl zvolen římským králem poté, co jeho otec Karel IV. provedl složitá jednání a vynaložil tučné finanční prostředky zejména porýnským kurfiřtům.

10.června 1919 začala bitva o Zvolen. Jedna z bitev Maďarsko-československé války.

10.června 1348 byla slavnostně zahájena stavba hradu Karlštejn.

10.června roku 1944 povraždily jednotky Waffen-SS 642 obyvatel francouzské vesnice Oradour-sur-Glane.

10.června 1940 kapitulovalo Norsko.

10.června 1348 – Matyáš z Arrasu na příkaz českého krále Karla IV. začal budovat Karlštejn. Hrad byl dokončen v roce 1357.