Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Je libo Danu? http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolova-technika/obrnena-technika/samohybna-houfnice-shkh-vz.77-dana Nab...
V hospodě v Newcastlu sedí německý tirák a rýpe, jak jsou britští řidiči pomalí. „Já naložím náklad v Hamburku, projedu ...
Major vede svou jednotku na cvičení. Najednou vyplivne vysílačka a jednotka je bez spojení. Major skočí do džípu a přiká...
Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 23. 12. 2013 22:57 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Rusko, Súdán a Střední Afrika

 (tento článek není pokračování toho předchozího) V Česku nám roste Putinská fronta. Jakmile se v Jížním Súdánu místo islamistů ujali vlády křesťané, vypukl tam chaos. Francouzi stále bojuji v Čadu.

Je neuvěřitelné jak Putinismus získává v Česku na popularitě. Rusko je opět pro některé Čechy vzorem. Naprosto neuvěřitelné. Doba, kdy nás k Rusku tlačili bolševici, už skončila. Teď pějí ódy na Rusko pravicoví údajní obránci svobody. Na jedné straně plná ústa individuální svobody, boje proti daním a socialistické EU a na druhé straně proruská obhajoba.

EU jim vadí a Rusko ne. Pravičáci a bolševici mají jednotný názor. Zábavné. Pussy riot a Chodorkovského přirovnávají k nacistům. Vadí jim, když někdo řekne, vyberte si EU nebo Rusko, ale stále častěji dokazuji, že přesně tohle mají na mysli. Vyměnit EU za "hospodářskou spolupráci s Ruskem". Jenže Rusko teď na Ukrajině jasně ukázalo, jak si takovou spolupráci představuje.

Historické paralely kulhají, ale situace chvíli připomíná třicátá léta dvacátého století spojená s rostoucím obdivem k nacistům a k jejich způsobu řízení státu. Tu zase období 1945-1948 v ČSR.

Česká euroskeptická pravice je pro mě naprosto nepřijatelná tím, jak obdivně pokukuje po ruském způsobu vlády s jeho porušováním lidských práv. Když si některé české blogy nevěřícně zírám. Obhajoba Ruska jako obhajoba sovětského systému v dobách Rudého práva. Slovy Karla Čapka: "Jste nepochybně dobři advokáti, problém je však v tom koho hájíte."

Proti tomu je potřeba se postavit. Jasně a bez jinotajů. Současné Rusko je zlo. Je potřeba proti němu vystupovat, jak je to jen možné. Na všech frontách. A podporovat nepřátelé Putina. Jako jsou Chodorovský a Pussy riot a jiní. Je potřeba bojkotovat Olympijské hry v Soči. Je potřeba si uvědomit, že Češko je západ a ne žádný bývalý, současný nebo budoucí ruský satelit. Jsem rád, že jsme v EU, v NATO, že jsme spojenci USA, Francie a Polska. Nesmíme nikdy připustit, aby se to změnilo.

Naše politika má být o souboji socialistů, středu a občanské pravice. Ne o souboji toho jestli se má poklonkovat Rusku způsobem Zemanovským nebo pravicově euroskeptickým. Obojí je totiž stejný hnus.

Nedovolte vrátit Česko na východ. Česko patří na západ!

Zažívám nepříjemné déjá vu, když vidím, že v ruku v ruce s láskou k… k Rusku jde i nenávist vůči západnímu imperialismu a tomu americkému zvlášť. Akorát, se už tomu neříká imperialismus, ale "vměšování" nebo "vývoz demokracie". Ale je to stejné jako když nás bolševici strašili imperialisty.

Stejně pitomé.

Takový příklad. Všechny problémy v Iráku, Afghánistánu, Egyptě nebo Libyi jsou vydávány za "vnucování demokracie" někomu. Kdo o to nestojí. V překladu to znamená, že muslimové nemají nárok na svobodu. To přesně koresponduje se způsobem, jakým si počínali Rusové v Čečensku nebo ruském podporovaní Srbové v Bosně a Kosovu. Tam na východě a Balkáně se s muslimy jedná tak, že se hromadně vyvražďují.  Ruští vládní politici ani jejich čeští zastánci s tím nemají žádný morální průměr, protože "vraždí jen muslimové", kdežto všichni ostatní jsou jen jejich nevinné oběti. Muslimové dle těchto názorů samozřejmě neumějí vládnout a vůbec  je to taková "cikánům podobná banda". K tomu se ještě připojují argumenty o obraně křesťanstva.

Jak jsou tyto názory absurdní, ukazuje současná situace v Jižním Súdánu. Křesťanský Jižná Súdán desetiletí bojoval za nezávislost proti islamistickému severu. Jižní Súdán obdržel v roce 2011 samostatnost a svobodu. Ale naprosto stejně jako ve všech muslimských zemích, tak i v této zemi vypukly nepředstavitelné potíže. Možná ještě horší. Ani súdánští křesťané si neumějí vládnout a melou se mezi sebou o moc a o ropná pole.

Dle českých proruských izolacionalistů je západ vinen všeho světového zla, protože pomohl arabům svrhnout diktatury a budovat demokracii. Zároveň nás však varují před islamistickým nebezpečím. Jenže jižní Súdán je takové Kosovo naruby. Dle logiky lidí, které tady kritizuju, by pro Jižní Súdán bylo lepší, kdyby zůstal v područí islamistického Súdánu a křesťané by žili v područí islamistů. No sice byla porušována jejich lidská práva, ale takový nepořádek jako teď by tam nebyl.

USA vyslaly do Jižního Súdánu několik hypermoderních konvertoplánů Osprey, aby evakuovaly tamní americké občany. Nutno dodat, že americká armáda striktně rozlišuje vedení bojových operací a tzv. nebojovou evakuaci. A právě k druhému typu operace došlo. Nepředpokládal se odpor. Už jen proto, že USA jsou k vnitřním kmenovým válkám v Jižním Súdánu neutrální. Přesto však jakési milice z nějaké strany, ani se přesně neví, z které letadla ostřelovala a ty se vrátily bez evakuovaných lidí a s několika raněnými členy obsluh na palubě. USA proto stahují k Jižnímu Súdánu posily. A připravují naprosto nepolitickou akci- evakuaci svých občanů.

Těžká situace panuje i v nedaleké Středoafrické republice. Tam zase byla napadena základna Francouzské armády, která se snaží nastolit tolik potřebný pořádek v zemi, což vyvolalo intenzívní bitvu, kterou Francouzi samozřejmě vyhráli.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.září 1938 byl přijat Mnichovský diktát.

30.září 1943 byla spuštěna na vodu lehká letadlová loď HMS Colossus.

30.září 1419 – Konal se tábor venkovského lidu na vrchu Na Křížkách jižně od Prahy. Radikální husitský kněz Václav Koranda na něm vyhlásil bojovný husitský program; chtěl zřídit boží stát a Plzeň měla být městem slunce. Shromáždivšímu se lidu doporučil, aby „vzali místo hole poutnické meč“.

30.září 1891 zemřel generál Georges Boulanger