Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 3. 1. 2014 19:03 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ochrana velvyslanectví a zbraně

V souvislosti s událostmi v Praze-Suchdole se diskutuje o tom, jak je to se zbraněmi diplomatů. Přináším svůj názor a jednu historku navrch.

Smrt palestinského diplomata v Praze-Suchdole je jednoznačný hitem na blogu těchto dnů. Někteří dokonce kritizují bohorovnost blogerů, kteří už po pár hodinách všechno vědí. Každý, kdo umí psát má potřebu se k tomu vyjádřit.

Na druhou stranu není divu. I když je to v poněkud jiných souvislostech slova "Palestinec, bomba, exploze" jsme znali jen ze zpravodajských rubrik "zahraniční" a teď to máme tedy u nás. Pozornost odborné i laické veřejnosti je zasloužené.

Pravidelný čtenář mého blogu to ví… Vlastně by se musel divit, kdybych já o tom taky nenapsal. Vzhledem k tomu, že můj blog JE o těchto věcech a najednou se událost o kterých píši, odehrála v "mém" městě.

Nechci však psát miliontý filozofický názor na celou záležitost. Jen bych se chtěl zaměřit na jeden specifický aspekt.

Takže…

To, že Palestinci mají na své ambasádě nelegální zbraně a výbušniny je skutečně velmi neobvyklé, nebezpečné a nezákonné. A Česká republika by s toho měla vyvodit důsledky. A to i navzdory tomu, že někdo tvrdí, že to až tak šokující není, že třeba Američané mají na svých ambasádách zbraně taky.

Ano mají. Je běžnou praxí, že významnější ambasády USA jsou chráněny několikačlennou (do deseti mužů) jednotkou námořní pěchoty. Tedy vojenským útvarem. Myslím, že mariňáci jsou i na velvyslanectví v Praze. Na jednom z nedávných náborových videí do Námořní pěchoty se totiž objevila známa silueta Hradčan. A není to proto, že by USMC plánovala vylodění na břehu Vltavy. Taková jednotka byla umístěna i v těch nejhorších dobách studené války v Moskvě. Ano v srdci SSSR, nedaleko Kremlu byla americká vojenská posádka.

Znáte to z filmu, ne? Hrdina pronásledován policií nějaké totalitní nebo rozvojové země dobíhá na americkou ambasádu, a jakmile vstoupí do její brány, je okamžitě obklopen vojenskou jednotkou, která jej odvádí do bezpečí. To jsou tihle vojáci.

A tyto jednotky mají na ambasádách zbraně. Jsou to lehké střelné zbraně oficiálně určené pro sebeobranu.

Samozřejmé jsou i zbraně v rukách neuniformované ochranky. Osobních strážců. Ti taky bývají často přítomni nejen na amerických ambasádách. Pokud vím, i naše armádní jednotky chrání třeba velvyslanectví v Kábulu a policejní jednotka URNA chránila diplomaty v Afghánistánu i Iráku a dostala se zde do minimálně jedné přestřelky v každé zemi při plnění tohoto úkolu. 

V poslední době Američané posílají speciální těžce ozbrojená komanda do zemí, kde dochází k nepokojům a terorismu a přeměňují své ambasády na ozbrojené pevnosti. Známá je třeba Zelená zóna v Bagdádu, kde Američané používali k ochraně ambasády dokonce bezpilotní letadla i v době, kdy se už ze země oficiálně stáhli. A v Libyi se terčem předloňského útoku teroristů stala i expozitura CIA bráněna dokonce kulometnými hnízdy na střeše.

Velmi silně jsou chráněny ambasády Izraelské. Ta v Praze je dokonce opatřená strážní věží, ve které někdy bývá ozbrojená ochranka se samopaly. Jestli to jsou Izraelci nebo najatí Češi to nevím. Ale musím se přiznat, že jsem měl s touto ochrankou jednou co do činění. Pracoval jsem se svým bratrem v jedné firmě a doručovali jsme zboží z Ostravy do Prahy. V blízkosti izraelského velvyslanectví jsme se dostali do dopravní zácpy. Bratr, který řídil, se rozhodl rychle se otočit do protisměru, ale nevytočil a my plnou rychlosti vjeli s dodávkou na chodník před izraelskou ambasádou v Praze. Myslím, že už bylo po 11. září. Prohlédněte si mou fotku. Upozorňuji, že můj bratr vypadá téměř stejně. Když onen strážný v té budce viděla dodávku, která se řítí na velvyslanectví a v kabině sedí dva vousáči, vyskočil z místa. Naštěstí bratr dodávku ubrzdil a rychle jsme pokračovali pryč.

Přesto je chování  Palestinců skandální. Nejde totiž o to, jak máte velkou jednotku na velvyslanectví a jak mají těžké zbraně. Rozdíl je v něčem jiném. Všechna ty zbraně a ochrana velvyslanectví je prováděna po dohodě s hostitelskou zemí. Palestinci však tyto zbraně měli nelegálně, bez toho, aby o tom naše strana věděla a souhlasila s nimi a to se nedělá.

Netvrdím, že USA, Izrael, Rusko i jiné země na svých ambasádách nikdy nelegálně zbraně neměly. Například mohly ambasády sloužit jako překladiště pro přísun zbraní vlastním špionům na nepřátelském území. Nikdy však, co si pamatuju, nechovali tak amatérsky, že by měli podobnou nehodu. Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby se tohle stalo třeba Sovětům na velvyslanectví ve Washingtonu v dobách studené války? Palestinci by měli přestat tradičně obviňovat Izrael a raději se někde zahrabat a mlčet, jakou si udělali ostudu.

Proto by měla Česká republika s celé situace vyvodit nějaké důsledky. Na druhou stranu je to diplomatická záležitost a ty se řeší bez emocí. Musíme tedy počkat.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.října 1748 – Byl uzavřen mír v Cáchách, který ukončil válku o dědictví rakouské. Marie Terezie ztratila část italských provincií a získala všeobecné uznání pragmatické sankce.

18.října 1918 začíná bitva u Terronu v níž vítězí českoslovenští legionáři nad císařským vojskem i přes nasazení yperitu a několika protiútokům.

Translate