Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 18

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Je libo Danu? http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolova-technika/obrnena-technika/samohybna-houfnice-shkh-vz.77-dana Nab...
V hospodě v Newcastlu sedí německý tirák a rýpe, jak jsou britští řidiči pomalí. „Já naložím náklad v Hamburku, projedu ...
Major vede svou jednotku na cvičení. Najednou vyplivne vysílačka a jednotka je bez spojení. Major skočí do džípu a přiká...
Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 12. 1. 2014 19:09 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Obama, Izrael a antisemitismus

Obama je špatný vůdce a velitel s velkou touhou stát se mírotvorcem. Hanobení koránu ano a antisemitismus ne?

Bývalý americký ministr obrany Gates vydává své memoáry. Gates je jeden z nejlepších amerických ministru obrany v dějinách. Svůj úřad převzal na vrcholu válek v Iráku a Afghánistánu v době, kdy  byly USA v obou zemích na dně a situace se tam hroutila. Po té, co díky tomu ve volbách ztratili republikáni většinu, Bush odvolal ministra obrany Rumsfelda, který byl odpovědný za situaci v Iráku a Afghánistánu a jmenoval Gatese. Na a právě s Gatesovým obdobím je spojena politika "surge" v obou zemích, působení generála Petraeuse a přijetí přelomové protipovstalecké doktríny. Gates byl také, ačkoliv republikán, ponechán ministrem obrany i za prvního mandátu prezidenta Obamy.

Nyní tedy Gates vydává své memoáry, ve kterých si nebere servítky. O viceprezidentovi Bidenovi napsal, že je to člověk, který se mýlil ve všech zahraničně-politických otázkách pokaždé za posledních 40 let. A Obamu popsal jako nerozhodného člověka, který nevěřil svým rozhodnutím, nevěřil v úspěch USA v Afghánistánu a nevěřil v to, že posily, které do Afghánistánu poslal, něčeho dosáhnou. A to jsou pro amerického prezidenta tragické vlastnosti.

Čím díle je Obama ve funkci, tím více se to o něm dá tušit, že je právě takový. Nerozhodný a slabý. A teď tady máte přímého svědka. Myslím, že Obamova role v dějinách začíná být čím dál tím více jasnější. Nejhorší americký prezident od doby, kdy se USA staly světovou velmocí.

Obamova administrativa místo toho, aby řešila tragickou situaci v Sýrii nebo nový vzestup Al Kajdy je posedlá jednáním o Izraelsko-palestinském konfliktu. Je stále jasnější, že je Obama posedlý touhou vejít do dějin jako Velký mírotvorce. Tituly jako Náhodný vítěz z Afghánistánu nebo Likvidátor Usámy bin Ládina jej neuspokojují. On chce být mírotvorcem. Dostal sice Nobelovou cenu za mír, ale zřejmě i on cítí, že byla nezasloužená. Tvrdí, že ukončil válku v Iráku, ale události posledních dnů jasně ukazují, že to není pravda. Nestačí mu ani likvidace chemických zbraní v Sýrii, protože zásluhy mu ukradl Putin. Ani jeho slavná mírová dohoda s Íránem není takový trhák, jak se zdá, protože pořád není jasné, jak to s Íránem dopadne.

Obama si myslí, že do dějin vstoupí jako smířitel Izraelců a Palestinců. To by mu zajistilo nesmrtelnost. Kdyby to ovšem bylo reálné způsobem, jakým to USA činí. A reálné to není., Poslední iniciativa ministra Kerryho zkrachovala. Naše média to opomíjejí, ale zahraniční média tak dosavadní snahu USA jednoznačně hodnotí.

Příčin jsou spousty. Já jsem vybral jednu, jestli ne nejpodstatnější, tak velmi podstatnou o které mluví bývalý americký velvyslanec v OSN John Bolton. Na palestinské straně neexistují legitimní instituce, které požívají celonárodní autoritu a které by byly schopny zajistit proveditelnost jakýchkoliv dohod. Dokud tedy nedojde k reformám na straně Palestiny, jsou jednání s nimi marnost nad marnost. Navíc palestinské úřady ani nekontrolují celé své území! Bolton říká, že ve světě jsou mnohem aktuálnější problémy než marná jednání s nespolehlivými Palestinci. Ale marné a neplodné diplomatické iniciativy vůči Izraeli je v současnosti tou nejpodstatnější zahraničně-politickou záležitosti Obamovy administrativy.

Obamovi vlastnosti a priority se tak hodí spíš na ředitele nějaké humanitární organizace nebo lidsko-právní organizace, či nátlakové skupiny. Viděl bych to tak na Amnesty internatoinal nebo Greenpeace. Ale rozhodně nikdy neměl být americkým prezidentem.

Islamisté, ale i muslimská většina, o kterém jsem nedávno psal, bývají často rozhořčeni nad hanobením koránu, proroka Mohameda a islámu obecně.

My se zase zaklínáme svobodou projevu a říkáme, že důležitější než dbát na city někoho jiného je právě možnost se svobodně vyjádřit. Ale i my máme omezenou svou svobodu projevu. U nás (v Evropě) je přece zakázán antisemitismus, a jak se ukazuje právě v těchto dnech ve Francii. Je tedy spravedlivé umožnit hanobení islámu a zároveň zakazovat antisemitismus?

Odpověď je jednoznačná. Ano je. Proč? Protože je to jen naše věc! Je to náš prostor, naše kultura a naše tradice. Právo na svobodu projevu má každý na celém světě, ale jednotlivé kultury mají právo si ji regulovat v extrémních případech. V Evropě máme s antisemitismem ty nejhorší zkušenosti, ne s hanobením islámu. Tak jsme zakázali antisemitismus. To je přece v pořádku. V Egyptě mají špatné zkušenosti s Muslimským bratrstvem, tak zakázali Muslimské bratrstvo. V Libyi zakázali Kaddáfismus a v Iráku Husajnismus, stejně jako v Česku je zakázán fašismus. Všechno to jsou morálně odsouzení hodné věci a extrémy a lze chápat, že je tyto země zakázaly. A neznamená to, že už nemůžou bát demokratické. Můžou. Stejně jako je Česko demokratické, i když fašisté se s té demokracie netěší. Tak to může fungovat i jinde.

Měli bychom říct jasně. Tady v Evropě hanobci islámu mají právo na svobodu projevu. A antisemité ne. To je naše specifikum. Stejně jako vy si dáváte do ústavy, že jsou založené na islámu. Prostě, protože bagr.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

1.října 1525 zemřel český lékař, přírodovědec, astronom, matematik a botanik Tadeáš Hájek z Hájku

1.října 1940 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Indomitable.

1.října 1756 proběhla bitva u Lovosic. Šlo o střet pruské a rakouské armády v průběhu Sedmileté války.