Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 16. 1. 2014 19:12 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Egypt, Střední Afrika a Skandinávie

Egypťané si schválili sekulární ústavu. OSN vyzvalo k mezinárodní intervenci do Střední Afriky. Skandinávci koketují s NATO.

Egypťané si schválili novou ústavu. Dalo by se říct, že téměř každý, kdo šel k referendu, tak byl pro. Ti co ústavu nechtěli, poslechli Muslimské bratrstvo a referendum bojkotovali.

Je to další ústava, po té islamistické, kterou schválilo v roce 2012 Muslimské bratrstvo. Je to velká pokrok pro Egypt. Je to velmi demokratická ústava. Zaručuje v Egyptě svobodu vyznání. To je myslím poprvé v muslimské zemi, kde je něco takového v ústavě. Zaručuje systém klasický demokratický politický systém včetně takových věcí jako je ústavní soud. Rovněž zaručuje práva žen a Egypťanky ji velmi vítají.

Média se nám snaží tvrdit, že tato ústava div ne zaručuje nadvládu armády nad Egyptem. Ano, v nové ústavě jsou prvky, které nejsou na Západě obvyklé, ale no a co? Egypt přece není západ, je to Blízký východ. Když na začátku století Mustafa Kemal sekularizoval Turecko, stala se armáda garantem republiky. To je model, který na Blízkém východě funguje a který je pro obyvatelstvo ten nejpřijatelnější a zároveň nejbližší tomu našemu. Teprve až naléhání EU odstavilo tureckou armádu od možnosti bránit republiku a skončilo to jak? Vládou islamistů v Turecku.  Nevidím důvod, proč by měl Egypt následovat. Jen proto, že si to tady někdo přeje.

Podívejme se na to ale konkrétně.  Jak byla posílena moc armády v Egyptě? Mají snad vojáci v Egyptě právo zatýkat a soudit lidi? Vést vládu? Právo veta v parlamentu? Nic takového! Vojenskost ústavy v Egyptě spočívá  v tom, že příštích á let musí být ministrem obrany voják, musím s ním souhlasit generální štáb a vláda ani parlament nemají právo zasahovat do rozpočtu armády. Strašné co? Úplná vojenská diktatura.

V nové ústavě je uvedeno, že egyptské zákonodárství vychází z práva šaría, ale to je v muslimských zemích obvyklé, ať jsou sebesekulárnější. Tuto preambuli už v roce 1970 dal do ústavy levicový prosovětský režim a byla tu i za vlády Mubaraka. S toho je vidět, že odkazy na islám nebo šaríju jsou obvykle a nelze Blízkovýchodní systémy hodnotit ortodoxně pohledem Evropana. Konec konců v USA se taky u soudu přísahá na bibli, ne?

Lze tedy konstatovat, že přijetím nové ústavy je dobrá zpráva pro Egypt a ukazuje pokrok a užitečnost Arabského jara.

Před několika dny jsem varoval před možnou genocidou ve Střední Africe. Takových hlasů je na světě více, ale bohužel se stále nic neděje. Zdá se, že svět dělá hroznou chybu, protože opět nedělá nic. Varování před genocidou vydala i OSN a otevřeně vyzval k humanitární pomoci Středoafrické republice. A zároveň vyzvala k mezinárodní intervenci. OSN prosí svět o mezinárodní intervenci. Situace už nemůže být jasnější.

Říkám to otevřeně, že je třeba Střední Africe pomoct a to lidskosti i násilím. Obojí je tam potřeba. A jsem strašně zvědav, jestli se to podaří nebo to bude další katastrofa.

Samozřejmě se k tomu musí přistupovat s rozumem a očekávat velké potíže. Islámské milice už totiž z některých vražd obvinily francouzské vojáky, což je samozřejmě nesmysl, což dokazují ty davy Středoafričanů, které směřují do jediných bezpečných enkláv v zemi, pod kontrolou francouzské armády. Jak už to ale v takových zemích bývá, je nutno počítat s tím, že jakmile se Středoafričané přestanou zabíjet mezi sebou, vrhnou se na interventy. Ale i přesto je intervence do Střední Afriky nutní a správná.

Finsko a Švédsko nedávno oficiálně prohlásily, že vstup do NATO není na pořadu dne. Přesto se však o této možnosti stále více mluví. Nedávný výzkum mezi finskými důstojníky ukázal, že většina je pro vstup do NATO. Švédsko zjistilo, že jeho neutralita je po finanční stránce je dále nenosná a stále více se soustředí na spolupráci s NATO. NATO je zkrátka stále ještě zajímavou alternativou pro mnoho zemí. Je to úspěšná organizace.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.října 202 př. n. l. proběhla bitva u Zamy v níž vojsko Kartága utrpělo drtivou porážku.

19.října 1335 zemřela Eliška Rejčka

Translate