Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 31

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.
Chtělo by to článek doplnit fotkami a rozdělit na více odstavců, aby byl lepší a atraktivnější ke čtení.
Wildblood - Komentář v MI-24 HIND
Czech Air Force Mil Mi-24E Hind @ Sanicole Airshow

ZPRÁVY

Zveřejněno: 29. 1. 2014 19:19 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

NATO, americké speciální jednotky a čeští náckové

NATO se nevzdává zásahů ve světě. Obamova tajná válka ve 134 zemích světa. Je horší vážit si vojáků nebo xenofobních násilníků?

Generální tajemník NATO Fogh Rasmussen konstatoval, že navzdory tomu, že NATO předalo odpovědnost za vedení války proti Talibánu Afgháncům, kteří již podnikají v zemi 95% konvenčních a 98% speciálních operací, musí být připraveno na další zásahy v dalekém zahraničí. Proč? Protože realita světa je prostě taková. A musí se s ní počítat. Je to jasný signál těm, kteří prosazují degradaci NATO na přípravu obrany proti nepravděpodobnému vpádu Ruska, ať jsou jejich motivy nepochopitelné jako v Německu nebo pochopitelné jako v Polsku. A to je dobře. Svět potřebuje četníka.

Samozřejmě nejsilnější prvkem NATO byly, jsou a budou USA. Obama včera prohlásil, že "dvanáctiletá válka se chýlí ke konci" a sklidil za to potlesk, ale je to jen rétorika a myslím, že samotný Obama si to taky uvědomuje. Obama přestal používat konvenční armády jako jeho předchůdce, ale speciální jednotky a bezpilotní letadla se mu náramně hodí.

Za prezidenta Obamy se rozšířily americké speciální jednotky. Zvětšil se jejich počet a zvětšilo se jejich nasazení. Speciální jednotky USA mají 72 000 členů, nejvíce v historii. A Obama s nimi vede tajnou válku v 70% zemích světa, konkrétně ve 134 státech. Pokud se USA stahují ze světa, tak se tedy plete. A k tomu si musíte připočíst drony a elektronickou špionáž. Jsou to USA, které stále mají svět pod kontrolou a je to dobře.

Například v souvislosti s Afghánistánem se mluví jen o stahování, ale hned 1. 1. 2014 provázeli členové elitních Zelených baretů Afghánskou armádu do boje. Zatímco Bush nařídil něco přes 50 náletů bezpilotních letadel, obama jich na 330. A to je v polovině vlády. Někteří komentátoři akce bezpilotních letadel a speciálních jednotek dokonce nazývají nekonečnou globální válkou.

Problém je však  v tom, že Obamova administrativa tyto schopnosti svých jednotek používá jako "counterterorism". To znamená k likvidaci terorismu a nepoužívá je jako za dob studené války k ovlivňování strategické situace nebo jako používal Bush konvenční armádu ke "counterinsgurency".

S Obamou skončila doba amerických pozemních konvenčních intervencí, protože skončila doba politiků, kteří by měli odvahu je prosadit. Jak však ukazuje příklad Sýrie, Obama stále nechápe, že tyto jednotky mají i potenciál nejen v boji proti teroristům, pokud bude splněna jedna podmínka. Že budou mít dostatek místních spojenců. Ti vládních, jinde protivládních. Pak by bylo možné je nasadit v prosazování politiky USA a  Západu místo konvenčních armád, což by bylo politicky mnohem průchodnější.

Bohužel značná část politiku ani vojenských expertů tento potenciál stále nevidí. A veřejnost to nezajímá. Ale možná je to dobře. Aspoň to ukazuje, že sázka na speciální síly má budoucnost.

Jsem často obviňován z militarismu. Ale je to jen takový mužský koníček. Mé zájmy jsou velice různorodé. Ale to, že mezi ně patří i vojenství mi nezpůsobe žádné výčitky ani hanbu. Můj postoj k vojákům je stejný jako třeba ke kosmonautům. Je to oblast, která je pro mne naprosto nedosažitelná a vzdálená a proto mě fascinuje. A z morálního hlediska na tom nevidím nic špatného. Každý si hledáme nějaké vzory nebo hrdiny. Vojáci jsou jen jedni z mnoha druhů lidí, které obdivuji.

Lepší obdivovat vojáky než nácky. Já se islamismu opravdu bojím a nepodceňuji ho. Bojím se, že pronikne do Evropy a změní zde pravidla hry. Ale nemyslím si, že je jen přímou hrozbou. Je i hrozbou tím, jakou reakci to v Evropě vyvolává. My Evropané totiž neumíme absorbovat cizí vlivy, tak abychom je dokázali semlít a doplnit se jimi. Necháváme se od nich drtit anebo je brutálně a krutě odmítneme. Nic mezi tím. A to je nebezpečné a špatné.

Již několikrát jsem před těmito trendy varoval. A obávám se, že už je to tady. I renomovaní publicisté podléhají iluzím, že existují nějaká "hnutí mládeže", které chtějí zachránit Evropu a její kulturní identitu. Bohužel nevidí nebo nechtějí vidět, že ta "mládež" je tu skrytější, tu méně skrytá forma neonacizmu. Nejde o žádné inteligentní mladé lidi, kteří bojují za západní hodnoty. Naopak, jde o lidi, kteří mají silnou potřebu patřit do nějakého davu a hromadně něco nenávidět. S touhle evropskou stádovitostí a „obrannou hodnot“ máme své zkušenosti. A stejně jim nejde o žádné západní hodnoty, ale o hodnoty "národní", které nemají se západem nic společného.

Ale vyrážet zlo zlem je k ničemu. Jediné co ochrání Evropu před šílenstvím, je zdravým rozum, osobní svoboda a individualita. Ne nějaké ukřičené davy.

Ten islamismus bude opravdu pěkně odporný, když lidé, kteří k němu měli blízko a kteří se s ním rozejdou, ihned přebíhají k muslimofobním radikálům. To říkám se vší vážností. Není v tom žádná ironie. Můžete mě kritizovat, že si píšu z gauče a nemám s tím žádné zkušenosti, ale myslím si, že to je výhoda. Umožňuje to zaujmout objektivní rozumový postoj. To je to, co v Evropě potřebujeme, ne fanatiky z žádné strany, ale rozum. Rozum a cit.

Dávejte si pozor. Všichni kdo nevěří v současné instituce a myslí si, že mohou bojovat s hrozbami Evropy pomoci nějaké nekontrolované sebeorganizace, jsou automaticky podezřelí a dříve nebo později se ukáže, odkud vítr vane. Neonacisté, nacionalisté a xenofobové na to jdou čím dál tím rafinovaněji. Například se vyhýbají slovům, jako je třeba "národ", která už jsou zprofanovaná. Nejnovějším příkladem je tzv. Generace identity. Jak nevinně to zní. Když si je však vygooglujete, tak si nemůžete nevšimnout jistých znaků, které vám prozradí, o co jde. Potřeba davu, potřeba různé symboliky a stupně organizovanosti a stádnosti je evidentní. Je to jen další xenofobní protipřistěhovalecké hnutí. Pozor na ně i jim  podobné. Nepodléhejme hlouposti a zlu.

Nějaká agresivní stádovitá hnutí mě naplňují odporem a nemohu nikdy uvěřit tomu, že takoví "mladí lidé" jsou budoucností. Leda tak budoucností temnou.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

7.března 1799 zemřel F. L. Čelakovský, básník a obrozenec

7.března 1850 se narodil Tomáš G. Masaryk, první československý prezident

Translate