Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 9

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 24. 2. 2014 20:45 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina, Rusko, USA

Zoufalství českých Titušek. Nedostatek opravdového ruského a proruského sebevědomí. Slabý a ještě slabší Obama.

Na Ukrajině reálný svět opět převálcoval virtuální realitu. Objektivně je dlužno uznat, že tato virtuální realita nebyla vytvářená masmédii, ale populisty a euroskeptiky na českém internetu, kteří si ukázali v pravém světle.  Opět chci zdůraznit, že neházím všechny euroskeptiky do jednoho pytle. Ale euroskeptici, pro které je alternativou EU Rusko nebo ruský přístup k politice, jsou pro mě naprosto nepřijatelní. A jejich vztek nad tím,  že svět není takový, jak by si přáli se projevuje velmi nehezky. Jsem přesvědčen, že mikrosvět blogů a internetových komentářům je tentokrát úplně mimo hlavní proud veřejného mínění a že jejich propagandistické proruské propagandistické snažení, se těžce míjí účinkem.

Rozčiluje mě však otevřené lhaní, jako když někdo tvrdí, že na Západě policisté střílejí na vrhače Molotovových koktejlů, jak napsal jeden populární bloger, aby obhájil střelbu do lidí ze strany ukrajinského oligarchickému režimu. Rozčiluje mě prachsprostá demagogie, jako když jsou ukrajinští demonstranti označování za banderovce a ačkoliv lidé, kteří protestovali pod prapory banderovců, tvořili rozhodnou menšinu.  A rozčiluje mě argumentace na základě výmyslů, jakože protestující jsou placení z EU, nebo USA nebo kdoví kým ještě, aniž by proto měl jakékoliv důkazy.

Prostě internet toho snese ještě víc než papír.

Je absurdní sledovat, jak ti sami lidé, kteří kritizují EU s toho, že nám bere svobodu, velebí ruský režim, který svobodou pohrdá. Fascinuje mě jak ti samí lidé, kteří obviňují EU s toho, že omezuje jednotlivce, velebí ruský "dobře fungující stát". Nebo lidé, kteří se zastávali místních skinheadů, kteří tady brojí proti cikánské menšině, jsou nyní rozhořčeni "ukrajinským fašismem".

Pravičáci, kteří se rozčilovali, že nacisté nejsou pravice, ale levice jsou teď na jedné lodi s bolševiky. Lidé, kteří kštili oheň a síru na levicového Zemana a ČSSD (a právem) se nyní prohlašují za nepřítele lidí, kteří vyvracejí sochy V. I. Lenina. Může být ještě něco  absurdnějšího?

Jde sice o propagandistický, ideový a diplomatický souboj, ale je to souboj. Mezi Evropou a Ruskem. A oni jsou s Ruskem. Víte, jak se kdysi říkalo takový lidem? Třetí kolona.

Ty jejich absurdní za vlasy přitažené a zlé argumenty jasně prozrazují jejich zoufalství nad tím, že Ukrajinci kašlou na taková moudra a dělají to, co považují za dobré. Obdobné je to v případě olympiády. Pro mě je olympiáda v Rusku jednoznačně propagace Putinova režimu, ale samozřejmě, když někoho zajímá sport, tak ať je s ní nadšený. Nemyslím si, že sledovat olympiádu je morálně pochybné. Ale řekněte mi, která země si tak úporně snažila dokázat, že její olympiáda je ta nejlepší v dějinách. To je ten nedostatek skutečného ruského sebevědomí. Je to jako s Putinem. Skutečně sebevědomý státník si nepotřebuje dokazovat, že přepere medvěda. Mluvím  o skutečném sebevědomí ne o tom umělém vystavovaném na obdiv. Skutečně sebevědomí lidé nepotřebují přesvědčovat své okolí, že jsou nejlepší. Skutečně sebevědomé země to nepotřebují. Británie se nebila v prsa, že jejich olympiáda byla nejlepší. Ačkoliv znám pár anglofilů, neměli potřebu se rozpisovat na internetu o tom, jak byla britská olympiáda skvělá, a nevyžadovali pochvalu.

Rusko to vyžaduje. Rusko se zlobí, že svět nejásá nad jejich olympiádou, že o ní média nepíšou v superlativech. A proruské Titušky dělají to samé. Protože nevyvěšujeme transparenty a nepíšeme a nepřednášíme oslavné ódy nad úžasnou ruskou olympiádou, tak jsme nespravedliví a zaujatí. Ano ruská olympiáda byla úžasné. V nejlepší ruské tradici- tradici knížete Potěmkina a jeho vesnic. Přestaňte už žebrat o tu pochvalu, je to fakt trapné.

To třeba Američané o pochvalu nežebrají, ti se vychvalují sami a baví je to. Ale většina Američanů v zahraničí nadává na svou vládu. Musím říct, že tentokrát opravdu oprávněně. Zdá se, že Američané už to začínají chápat. To, že je Obama mimořádně neoblíbený prezident, je už celkem známá věc, ale bylo to zapříčiněno jeho domácí politikou. Zdá se však, že skepse Američanů proniká už i do jejich názoru na Obamovu zahraniční politikou, kterou až dosud více méně tolerovali. 53% Američanů si totiž myslí, že jejich prezident nemá v zahraničí žádný respekt a jen 41% si myslí, že ano. Pro USA, kde se lidé o to, co si o nich myslí v zahraničí nezajímají nebo jsou přesvědčeni, že jejich země je nejsilnější na světě, jsou tato procenta rekordem. Američané začínají prozřívat.

Americký ministr obrany Hagel navrhuje pro další léta zmenšení americké armády na počty, které měla před druhou světovou válkou. Je to největší zásah do velikosti amerických ozbrojených sil. Za žádného amerického prezidenta od dob F.D.Roosevelta se to nikdy nestalo. Na jednu stranu to nemusí nic znamenat, protože v dnešní době je důležitá technologie více než počty vojáků a protože se díky tomu zvýší procentuální poměr speciálních jednotek a americká armáda bude provádět spíš ony speciální a tajné akce než klasické frontové útoky.

Rovněž si musíme uvědomit, že když už byla americká armáda takhle malá, nekonalo se dlouhé období míru, ale naopak ta největší a nejhorší válka v dějinách lidstva. A americká armáda se během pár let zvětšila na největší vojenskou mašinérii v dějinách.

Americká armáda tak od příštího roku ztratí schopnost vést operace, jako byly v Iráku a Afghánistánu. Ono na to stejně není politická vůle, takže to není zase taková tragédie. A klidně se může stát, že nový prezident to zase všechno změní. Na druhou stranu a tím se vracím tam, kde jsem začal- na Ukrajině- vývoj posledních dnů ukazuje, že se můžou stát naprosto nečekané věci, které i když si nikdo nepřeje, měl by na ně být aspoň někdo na Západě připraven.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

Translate