Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 28. 2. 2014 21:48 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina o Krym už přišla

Mráz přichází z Kremlu - už zase. Rusko zahájilo obsazování Krymu, aneb jak ukrást poloostrov před očima světové veřejnosti.

Ale vraťme se k aktuální politické situaci. Janukovič promluvil. Řekl jen to, co mu dovolil Putin. Jestli byly nějaké pochybnosti, že to je ruský loutka, tak teď už byly nenávratně smeteny. Janukovič bude jen dalším propagandistickým želízkem v ohni Ruska, kterým bude Rusko provokovat Ukrajince. To je jeho úloha. Až ho rusové nebudou potřebovat, upadne v zapomnění.

Na Krymu mezitím někdo obsazuje vládní správní budovy a klíčová letiště. Kdo je to? Myslím, že každý uzná, že na Krymu to probíhá jinak než v Kyjevě. Probíhají tam sice demonstrace, ale "extrémisté" na Krymu vypadají jinak než v Kyjevě. Nejsou to na první ohled amatéři, kteří používají stavební přilby, lékařské roušky, ukradené štíty a podomácku vyrobené Molotovovy koktejly. Mají profesionální výzbroj, útočné pušky, uniformy, průmyslově vyráběné vojenské přilby. Ten, kdo tomu rozumí, pozná profesionála i podle  toho, jak má na uniformách řemeny a jak má rozloženou výstroj na těchto řemenech. Tito údajní demonstranti nebo, kdo to  to má být mají útočné pušky AK 74, nové ruské uniformy a taktické vybavení ozbrojených sil Ruské federace.

Tohle lidé nevypadají jako divocí demonstranti na západu Ukrajiny, ale jako profesionální vojenské komando. Do budov se nedostali za pomoci házení kamenný, v davu a za vzrušeného křiku, jak to dělají demonstranti. Budovy obsadili tiše a rychle. Stejně tak letiště. Navíc opravdový dav útočí vždy na symboly, převrací sochy, útočí na sídla prezidentů a zákonodárné orgány. Ale tohle borci obsadili letiště. Kterého demonstranta by napadlo obsadit letiště? Dokonce bylo obsazeno letiště, z kterého se řídí letecký provoz nad Krymem? Proboha jak si může někdo myslet, že to není vojenská operace?

Rusko popírá, že by oněmi ozbrojenci byla jeho armáda, ale už se spekuluje o tom, že to jsou ruské tajné služby, takže Rusové nelžou. Tajné služby nespadají pod armádu, jsou samostatné.

To není žádný divoký protest, to je vojenská operace. Je to okupace, která probíhá podle vojenského taktického mustru. Je to speciální operace. Rusové jsou sice pořád za západem, co se taktiky týče, ale ne moc. Často píšu o speciálních operacích armád NATO proti teroristům. Evidentně Rusové přešli na stejnou taktiku. Píšu o tom, že díky nástupu prezidenta Obamy přešly USA z halasných intervencí, jako byla v Iráku na nenápadné posílání speciálních sil. A Rusové dělají něco podobného.

Nejsou hloupí, aby na Ukrajině udělali to, co u nás v roce 1968. Dobře vědí, že kolony tanků na ulicích cizího státu jsou živnou půdou pro média. To, co se děje na Krymu, je jasná speciální operace, kterou lze poznat i podle dalších znaků. Ta Ruská pohotovost, ty lety ruských stíhaček na ukrajinských hranicích a přesuny loďstva slouží k odvedení pozornosti od operací na Krymu. Putinovi může jeho ujišťování o respektu územní celistvosti Ukrajiny věřit jen americký ministr zahraničí. A jeho nařízení, aby Rusko spolupracovalo s novou ukrajinskou vládou? Proč ne, když už mají Krym?

Rusové se budou svou intervenci snažit tutlat, jak dlouho to půjde. Pokud se Ukrajina nezmůže na protiakci, nebudou muset Rusové vystoupit a budou udržovat krycí historku o krymské domobraně.

Co se bude dít dál? Rusové budou provádět politiku cukru a biče. Cukr budou posílat na Západ, aby uchlácholili USA, NATO, EU a Polsko a přesvědčili je, že nic špatného nechystají. Že respektují Ukrajinu, že jí možná i pomůžou. Na druhou stranu budou tvrdit, že je ukrajinská vláda nelegitimní, že Janukovič je pravý prezident a budou dál vyvolávat vášně u Ukrajinců. A to jen z jednoho důvodu, aby vyprovokovali Ukrajince k nějakým nepředloženým činům. Třeba k násilí, které by se stalo záminkou. K čemu, k tomu se ještě dostanu. Uvidíte, že Ruska vyhlášení budou jakoby stále více schizofrennější. Na jedné straně snaha o uklidnění situace, možná nějaká konference. Na druhé straně čím dál tím větší vytáčení Ukrajiny. Pokud se to začne v Ukrajině mlít, bude to ta nejlepší zpráva pro Rusko.

To, že Krym vyhlásil referendum na den ukrajinských voleb, je výsměch těmto volbám. Rusové říkají "v den, kdy si demokraticky zvolíte svou vládu, zaplatíte za to Krymem. To je naše cena, za vaší svobodu."

Aby bylo jasno, myslím si, že Rusko Krym nemusí nikdy anektovat. Bude to jak s Osetií a Abcházií. Domnívám se, že po 25. květnu až se obyvatelstvo Krymu vyjádří pro autonomii nebo samostatnost, tak Krym vyhlásí samostatnost nebo tak rokovou autonomii, že na něj Ukrajina nebude mít žádný vliv. A bude chráněn ruskými vojsky nebo "dobrovolníky".

Rusko bude dlouhé týdny, měsíce, možná i roky čekat na to, pokud by Ukrajinci podnikli nějaké kroky vůči Krymu. Rusko je bude provokovat, aby udělali stejnou chybu jako Gruzie v roce 1998. A pak se dočkáme i těch tanků. Gruzínský scénář se zopakuje. A Ukrajina ještě kromě ztráty Krymu zaplatí za svobodou vojenskou porážkou. Je to hra. Rusko potřebuje ukázat, kdo je tady šéf a jak se platí za svobodu.

Krym už se pod Ukrajinu nikdy nevrátí.

Co se s tím dá dělat? Ukrajinci, Evropa, Západ, USA a další by se měli diplomaticky snažit ze všech sil, aby tento scénář nebyl naplněn. Je správné, že trvají na územní celistvosti Ukrajiny. Je potřeba jednat, jednat a jednat a vyzkoušet všechny možné i nemožné diplomatické způsobu návratu Krymu. A až budou všechny možnosti vyčerpány, pak je potřeba to ještě nejméně rok zkoušet znova.

Teprve pak, by měl Západ změnit politiku vůči Rusku. Nejen Ukrajina, ale i Gruzie by se měly smířit se ztrátou Krymu, Osetie a Abcházie. A Západ by jim to měl vysvětlit, že je třeba opustit tu východní hrdost a nechat tyhle oblasti, které jsou stejně jenom plné lidí, které je nenávidí a jsou jim k ničemu. Zmenšování státu  nebo jejich rozpad je sice bolestný, ale dějiny ukazují, že to bývá často dobré řešení. My Čechoslováci, bychom mohli vyprávět.

Za tuto oběť by měly obě země obdržet volnou vstupenku do NATO. Tak bude zajištěno, že žádný stát NATO nebude mít územním spor s Ruskem, ale hranice NATO se zase posunou o několik set kilometrů k Moskvě. To je jediná politika, které putinský režim rozumí a jedině tak pozná, za jakou cenu získal Krym, Osetiji a Abcházii.

Celá věc tedy nemusí dopadnout nijak tragicky a Západ může získat. Dokonce se může stát, že by se takový vývoj podepsal na přesvědčení ruské veřejnosti, že Putinova zahraniční politika je chybná a zvýšilo by to odpor vůči ní.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

Translate