Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 5

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 7. 3. 2014 20:54 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Zlý plukovník KGB: O co mu jde, jak to udělá a čeho se neštítí

Vladimír Putin se snaží o restauraci Sovětského svazu. Jeho činy jsou však promyšlené a je to zřejmě dobrý šachista. Nejlepší tradice bolševické propagandy.

Svět už udělal jistý pokrok. Kdysi svět ohrožoval desátník, teď je to plukovník.

Putin kdysi prohlásil, že rozpad SSSR byla největší geopolitická katastrofa dvacátého století. A s tohoto jeho názoru musíme vycházet. Putin se nejprve po té, co se stal ruským prezidentem, chopil konsolidace poměrů v Rusku. Zlepšil ekonomiku a potlačil chaos. To mu nelze upřít. To však nelze upřít ani Hitlerovi. Součásti této konsolidace bylo i zabezpečení hranic na Kavkaze a pacifikace Čečenska. Rusko díky tomu vybředlo z nejhorších problémů, což Putin musí hodnotit jako svůj jednoznačný úspěch a potvrzení správnosti toho co dělá. A nyní, když už je Rusko přibližně uklizeno (za cenu porušování lidských práv a potlačení demokracie), je čas podívat se za jeho hranice. Jsem absolutně přesvědčen, že to, co se Putinovi povedlo s Ruskem, tak to samé se bude snažit udělat se Sovětským svazem. Namítáte, že neexistuje? V hlavě Putina ano. Na jeho mapě jsou obrysy SSSR pořád zakresleny a on si na ní kreslí šipky a zabodává vlaječky a nebude spokojen, dokud ty obrysy zase nevyplní barvou.

Ta barva nebude rudá. Tady nejde o znovuoživení komunismu, to ani náhodou. Ostatně bylo by chybou si myslet, že bolševismus využil ruský stát k upevnění moci a k imperialistickému šíření se do světa. Bylo tomu naopak. Ruský stát bolševismus strávil, přijal za svůj a ztotožnil se s ním a ten bolševismus využil jako nástroj šíření sebe sama. Komunismus sice padl, ale Ruský stát padnout nemůže a tak pokračuje dál  ve svém imperialismu.

Zatímco existují mnohé státy, které mají problém s tím, že prohrály nějakou válku, Rusko má problém s tím, že válku vyhrálo. A rovnou tu nejhorší a největší-druhou světovou. To, že rusové uspěli v této osudové zkoušce, dalo lidem jako je Putin pocit, že je Rusko neporazitelné a že ve svém rozpínání musí uspět a že má na něj svaté právo. Moc bych Rusům přál, aby nemuseli zažít horší trauma, než byla devadesátá léta, aby si uvědomili to, co Japonci a Němci a aby se jejich země vyvinula tímto směrem.

Řekněme, že jsme sobečtí, nemorální a bezohlední a soud zemí bývalého SSSR a Putinova snaha o jeho obnovení není náš osud. Ale je. Svět se přece jen změnil od roku 1990. Už jen proto, že například některé země bývalého SSSR jsou našimi oficiálními spojenci. Pobaltí.

Ale i kdyby se nás to netýkalo. Existuje pravděpodobná možnost, že pokud by se Putinovi podařilo obnovit SSSR, řekl by si a co takhle obnovit východní blok? To už se nás bude zatraceně týkat. A že to není pravděpodobné, protože jsme v NATO a EU? Kdo si dovedl před půlrokem představit, že Rusko zaútočí na Ukrajinu?

Aby však bylo jasno. Nemyslím si, že je Putin bláznivý fanatik podobný Hitlerovi. Je klidný a jistě je vysoce inteligentní. Vždyť má výcvik KGB. Špioni jsou všechno jenom ne blbci. Jistě je to dobrý šachista. Jeho kroky jsou sice nepřijatelné a tvrdé, ale nejsou zas až tak buranské. Postupuje jako tajný agent a ne jako uřvaný generál. Neposlal na Ukrajinu tanky. Poslal tam speciální jednotky, o kterých tvrdí, že to Rusové nejsou. Jak sem již napsal, to je typická operace sil zvláštního určení. Stejně jako v případě Ukrajiny, kde někde ustoupí, kde někde vydá nějaké smírné prohlášení n a jinde zase sonduje kam, až může zajít. Je to složitá šachová hra. Putin je liška podšitá a  Západ si na něj musí dávat pozor a musí napnout všechen rozum a ostražitost, aby ho porazil. Podívejte se, jak elegantně vyběhl Putin s Obamou v Sýrii. Klidně se může něco podobného stát i v případě Ukrajiny.

Putin má čas, může tu hru hrát donekonečna, dokud neuděláme nějako chybu. Není to žádný primitiv.

A pokud uspěje na Ukrajině, bude stejným inteligentním způsobem pokračovat dál. A počká na další záminku. Prostě nastal čas se mu postavit, protože jinak se celá situace bude opakovat. Stejně jako teď se opakuje situace z Gruzie.

Putinově politice však slouží i naprosto bezskrupulózní propaganda ze strany Ruska. Vychází z nejlepších tradic bolševické propagandy, která z bílé dělala černou a naopak. Rusové nám tvrdili s vážnou tváří, že Jižní Korea napadla tu Severní. Že na Kubě nemají žádné rakety. Že v ČSSR jsou bandy sudeťáků a že tu jsou americké tanky. Povšimněte si ruského bolševického slovníku.

"Omezený kontingent na Krymu" Víte, že Rusové měli takový "omezený kontingent" v Afghánistánu? Čítal 140 000 mužů a měl tanky a bombardéry. A "normalizace"? To slovo snad není třeba Čechům ani vysvětlovat, co v ruském podání znamená. Chcete normalizaci?

A teď tu máme nové ruské pohádky o statisících uprchlíků z Ukrajiny a o řádění banderovských band, o tažení banderovců na Krym, které se nekoná. Obviňování USA a EU z podpory těchto banderovců ačkoliv nikdo není schopen říct jako formou to USA a EU dělaly a které pronáší i Putin osobně s vážnou tváří.

Úplně typickou věcí, jak manipulovat politickou realitou je ona problematika zvacího dopisu. V Moskvě usoudili, že zvací dopis krymského premiéra je neudržitelná záminka a  tak se najednou objeví zvací dopis Janukoviče. A kdyby ho chtěl náhodou někdo vidět, není přece žádný problém, aby ho Janukovič fakt napsal. Janukovičův zvací dopis je super. Stač ho uznat za existujícího prezidenta a máme záminku k okupaci celé Ukrajiny.

Je rok 2014 a my řešíme zvací dopis. Další dobře známý výraz. No nedivte se, že jsem v šoku.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

6.srpna 1806 – František II. Habsburský se vzdal hodnosti římského císaře a vyhlásil zánik Svaté říše římské národa německého.

6.srpna 1946 byla lehká letadlová loď HMS Colossus zapůjčena Francii

Translate