Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 62

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Konvoj s vojenskou polní nemocnicí vyjel do Prahy. V neděli přibylo přes pět tisíc nakažených https://ct24.ceskateleviz...
Ganelon - Odpověděl na komentář # 415 v Letov Š-50
U spousty letadel, tančíků apod pak člověk čte, že je za komunistů poslali do hutí :-(
Američané také některé rakety později využili pro vynášení družic.
Co jsem koukal, tak v říjnovém vydání časopisu 2. světová podrobili Panther dost velké kritice. Ale přitom řešili hlavně...
Wildblood - Komentář v T-44
Mnohem většího rozšíření se dočkal později T-54/55, který už byl vyzbrojený kanonem ráže 100 mm. Jinak se uvádí, že si T...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 10. 3. 2014 22:58 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Krymská krize: zákopy, protiraketová obrana a další

Rusové se zakopávají na Krymu. Radar se vrací? Bude NATO zbrojit? Američané říkají, že Rusové přes hranici NATO neprojdou.

Jak by se dala hodnotit současná situace na Krymu? Zakopávání. A to obrazně i doslova. Ruská vojska, pardon "neznámí ozbrojenci" nebo "krymská domobrana" buduje zákopy, kladou minová pole na hranicích poloostrova a vyvíjejí nátlak na zbylé ukrajinské posádky na Krymu. Upevňují své pozice před nadcházejícím referendem, jehož výsledek je předem užit k ospravedlnění ruské anexe Krymu. Tohle to zakopávání však jasně ukazuje, že minimálně do referenda a do nějaké doby po něm k další ruské expanzi nedojde. V nejlepším případě se Krym opevňuje proto, aby mohl uhájit své připojení k Rusku, v špatnějším případě se opevňuje jako pevný výchozí pod k další ruské expanzi na Ukrajinu. Nemyslím tím bod zeměpisný, ale spíše politicky a propagandisticky. Každopádně tak cca tento a příští týden se na "frontě" nebude dít nic. Koncem týdne dojde k referendu a zřejmě i k deklarativní anexi Krymu Ruskem, což ještě více vyostří situaci, protože něco takového je naprosto nepřijatelné.

Buďto využit k další expanzi Ruska na Ukrajinu. Případně bude tato anexe uskutečněna i fakticky. Klidně je možné, že Putin Krym vymění" za nějaký ústupek ze strany Západu a Ukrajiny, aby něco vyhandloval. A obyvatele Krym klidně zradí. I to je možné. Ruska propaganda to určitě zase nějak obhájí a čeští blogeři a diskutéři taky.

Každopádně, ani jedna z těchto variant není nic pěkného, na co bychom se měli těšit. Poslední zprávy mluví o tom, že Rusové připravují své vlastní návrhy k řešení krize. Je třeba, aby západní politici byli ve střehu a aby maximálně vybičovali svou ostražitost a opatrnost. Je totiž možné, že Rusové připravují nějakou diplomatickou fintu jak ze Západu vyběhnout, jako se jim to povedlo v Sýrii. 

Můj oblíbený senátor McCain by rád vrátil do hry protiraketovou obranu v Česku a Polsku. Říkám na rovinu, že jsem pro. To by byl fakt gól, kdyby se to nakonec povedlo. Ale moc šanci tomu nedávám, i když si myslí, že nějaké Ne základnám už nebude tak na koni jako minule. A že už budou naše tajné služby poučeny s toho, jak to první ne základnám podporovala ruská rozvědka. Ten radar opravdu nebyl zaměřen proti Rusku, takže by jeho postavení situaci vzniklou díky Ukrajině nijak neovlivnilo. Ovlivnilo by to, že USA ustoupily v otázce radaru Putinovi a teď by byl Putin zaslouženě potrestán tím, že tento jeho politický úspěch by byl eliminován. Ale je to jen návrh jednoho senátora. Byť významného.

Pokud se jedná o radary, tak mnohem více než ten protiraketový do současné situace zasáhnou ty létající na hřbetech letadel E-3 spojené letky NATO, které byly vyslány do Polska a Rumunska. NATO se zapřísahalo, že tyto letouny neopustí jeho území. Tomu lze věřit. Tento určen k pronikání nad cizí území. Už jen proto, že ten jeho radar uvidí na Ukrajinu i z území NATO. Létající radar nad Polskem "vidí" až nad Kyjev a ten nad Rumunskem zase až nad Krym samotný.

Britský ministr obrany vyzval země NATO, aby kvůli poslednímu vývoji opět začali zvyšovat své obranné rozpočty. Uslyší na to NATO? Stane se Ukrajinská krize dnem v oslabování západních zemí, od kterého se odrazí? Doufejme.

NATO vylučuje vojenské řešení, což je pochopitelné. Vrchní velitel amerických vojsk však jednoznačně potvrdil, že pokud by Rusové chtěli "chránit ruskou menšinu" na území NATO, například v Pobaltí, byl by to konec mírových řešení. Myslím si, že se to vzhledem k článku 5 smlouvy o NATO rozumí samo sebou, ale mělo by to být Rusku znova a znova připomínáno.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.října 1941 začíná Bitva o Sevastopol

30.října 1848 – Ve dnech 29. a 30 října se v Brně konala bouřlivá shromáždění na podporu Vídeňské říjnové revoluce. Demonstranti útočili i na továrnu, kde se vyráběly pušky. Poté byla demonstrace rozehnána palbou.